En ole kovin nuori enää itsekään 40v, mutta jos näkee vanhoja ihmisiä ulkoilemassa, niin kertomalla jotain juttuja elämästä, ja tuollaista.
Kerran jollain oli joku lonkka tai jalka kipeänä, kävelin hänen kanssaan sitten, kun yritti ennätyksiä että miten pitkälle jaksaa kävellä ja takaisin. Kävelin seurana kun oli aikaa siinä.
Sitten jo hetken päästä käveli jo kirjastoonkin ja näkyi jo pyöräilevänkin :)
Yritän aina piristää vanhoja ihmisiä, jos näen.
4
76
Vastaukset 4
- susmorsian ek.
Niin kivasti muotoiltu aloitus on tämä, konstailematon ja vaatimatonkin, että piti ihan jottain vastata. Kiltti ihminen oot varmaan, auttelet toisia.
Mutta jujuttiko sinuu, kun näit hänet peräti kohta pyörällä kurvailevan. - aikojasitten
Ei siinä kummempaa, taisin olla limsaa juomassa penkillä kun tuli polkupyörällä ja morjesti tuo isäntä, jota tosiaan patistin, että... nyt vähän pidemmälle vielä kävellään, tulee uusi ennätys sitten kuntoutumisessa.
Mutta niin minun mielestäni on mukavaa auttaa ihmisiä, jos pystyy. Ihan mukavaa kun joskus saa jutella nuorisonkin kanssa --olin juuri jerrynkanssa ulkona ,Tavallisella reitillä joka kulkee rannassa . Ja näin viikonloppuisin ihmiset tykkää tulla sinne piknikille ja kun on kaunis ilma niinkun tänäänkin .
Siinä uimarannalla oli lapsia uimassa ja meni järveen yksi nainenkin.
Kolme nuortamiestä istuivat penkillä ja kaljatölkit oli kaikilla kädessä , yksi halus tulla Jerryä silitteleen .
Ihme kun koira antoi hänen tulla lähelle . Mutta kyllä koira vaistoo jos ei ole mitään vaaraa ja siinä sitten vaihdettiin muutama sananenkin .
Heti näki että he eivät olleet mitään pahantekiöitö . usein juuri viikonlopussa on roskiksia kaadettu ja se Paija - maijakin on joskus koitettu kaataa.Pidän vanhoista kilteistä ja ystävällisistä ihmisistä. Ihnasta iästään huolimatta he eivät ole menettäneet otettaan wanhan ajan hienosta asennoitumisesta kanssaihmisiin, niinä hetkinä kun nämäkin ovat avoimia ja sosiaalisia.
Olen oikeastaan kateellinen heille; ovat syntyneet aikana jolloin ihmisistä ei tarvinnut tulla koviksia ilmeettömine, tylyine kasvoineen. Toisaalta ehkä olosuhteetkin hyvälle elämälle ovat olleet armollisemmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267858- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni40631Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34548- 51487
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30440En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 30434
- 38426
- 45417