Päältä sytytys.

kyllä sen oppii

Kyllähän se minunkin mielestä oli täyttä höpö höpö juttua tää päältä sytyttäminen ku ne tästä rupes puhumaan ja lehdissä kirjotteleen,Ja heti ensimmäiseksi tuli mieleen niin ku monella muullakin että miten se muka voi syttyä.

Mutta viimevuoden lopulla tuli semmonen päähänpisto että kokeillaan ny sitte ja en ole sen jälkeen alta sytyttäny takkaan tulia ku on muuten huomattavan suurempi hyötysuhde verrattuna alta sytyttämiseen.

Itse lavon puut vaakaan kaikki samoinpäin enkä mitenkään ristikkäin ja klapien päälle sytykkeet ja sytykkeiden päälle pari kerrosta ohuita tikkuja ja ne lavon ristikkäin,Ja aina on syttynyt,Ja savua tulee piipusta yli puolet vähemmän.

5

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se syttyy kyllä

      " Itse lavon puut vaakaan kaikki samoinpäin enkä mitenkään ristikkäin ja klapien päälle sytykkeet ja sytykkeiden päälle pari kerrosta ohuita tikkuja "

      Altahan sinä sytytät, aidossa päältäsytyksessä ei sytykkeiden yläpuolella saa olla mitään tikkuja eikä risuja.

      Laita ohuet tikut klapien päälle, ja sytykkeet niiden päälle, näin toteutuu oikea päältäsytytys.

    • Kyllä sen oppii

      No ihan sama mistä ne syttöpuut syttyy kunhan klapit syttyy päältä,En ny kuitenkaan niin pilkuntarkkaa päältäsytytystä rupee suorittaa mitä ohjeissa kerrotaan ku minunkin tavalla saa takan lämpimäksi pienemmällä määrällä puita mitä vanhalla altasytytys tavalla.

    • se syttyy kyllä

      Itse laitan kaksi puuta vierekkäin, 5-8 sentin välillä, sitten tuohi väliin, ja pieniä klapeja päälle ja tuoheen tuli. Tätä en tule muuttamaan.

    • Minä laitan puut pystyyn. Sytytän alhaalta. Hyvin toimii. Eikä pahemmin savuta.

    • Optimaali

      Mä sytytän yhtä-aikaa alta.päältä.sivuilta.eestä ja takaa,Ja puut palaa nii nopee että ei savua kerkiä nousta hormista yhtää.

      En ny keksiny parempaa vitsiä.heh heh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      221
      15114
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      127
      10530
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      120
      10104
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9351
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      53
      9175
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7079
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6945
    8. 182
      6517
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6197
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5608
    Aihe