Trivagolla varaaminen ja maksu?

Käyttäessäni Trivago.fi - hakusivustoa ohjelma ohjaa minut Booking.com: -sivustolle valitessani haluamani hotellin. Pitääkö huone jo varatessa maksaa? En ole aiemmin käyttänyt kyseistä palvelua. Vai onko mahdollista, että varaa majoitiuksen, ja maksaa sitten paikan päällä lähtiessä?

5

1964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reissaaja1

      Ei tarvitse maksaa. Jos et ole aivan varma, että pääset reissuun varaat vielä sellaisen huoneen, jonka saa ilmaiseksi perua. Ja jos haluat aamiaisen, niin katsot myös että se kuuluu huoneen hintaan. Ilman ilmaista peruutusta sekä aamiaista huoneet ovat aina edullisempia.

    • Varaus tuli tehtyä, mutta huomasin, että tililtä ei mennyt varausta, vaikka syötin korttini numeron varaussivustolla. Ohjeissa kerrottin, että varaus veloitetaan takuun kanssa sitten, kun lunastan varauksen, näin käsitin. Pitäisikö se mennäkin näin, että tililläni ei näy varausta vielä?

    • Asia tuli korjatuksi! Tiedoksi Booking.com:ista varaaville, että Visa Electron ei käy takuuksi syötettäväksi luottokortiksi. No, sehän onkin pankkikortti periaatteessa, mutta joissain paikoissa sillä voi masaa Visana. Ainakin Manchesterissa vingutin sitä Visa - ominaisuudella.

      Asia tuli hoidetuksi. Soitin hotellin respaan, ja tein vielä selvennyksen, että ehkä saavun vasta yöllä majoituspaikalle. Tätä en ollut muistanut selventää varausta tehdessäni. Ystävällinen virolais - peräinen nainen sanoi löytäneensä kuitenkin varaukseni koneelta, ja lisäneensä lisätietoihin kertomani saapumisajankohdan. Asiani on siis kunnossa.

      Vielä kysymys Trivago.fi -palvelua käyttäville: Pitääkö välttämättä syöttää luottokortti -tiedot takuuksi varausta tehdessä, sillä sehän tuli jo selväksi, että varauksen voi tehdä ilmaiseksi. Menin sitten ottamaan takuunkin, ja se ei toiminut. Piti soittaa respaan perässä. Tämä kysymykseksi myöhempiä varauksia tehdessäni, että homma sujuisi netitse ilman, että pitää soittaa perään. Toivoisin asiallisia vastauksia.

    • homma pelittää

      Ensinnäkin, trivago ei ole muuta kuin koontisivu, ja kun sieltä kuittaa sen valitsemansa hotellin, se ohjautuu jonkun muun välittäjän sivulle - kuten tässä booking.com. Itse varailen hotelleja yleensä juuri booking.comista, enkä ole kertaakaan joutunut soittelemaan perään ja aina on ollut varausta vastaava huone odottelemassa. Ja koskaan ei ole maksua mennyt ennen kuin itse sen paikan päällä viimeisenä aamuna maksan - ja tähän saakka siihen varaamani hintaan.

      • cooking bom

        minä en juuri muita sivustoja enäää viitsi tsekkailla vaan luotan booking.com iin. kuten "homma pelittää" nimimerkillä niin minullakin kaikki varaukset ja siinä olleet tiedot on pitäneet kutinsa. viimesen vuoden aikana oon tehnyt 8 varausta, osa vaan itselleni ja osa isommalle porukalle.

        valitsen aina hotellin jossa on peruutusmahdollisuus ja mahdollisimman edullinen sellainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      30
      2845
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1606
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1404
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1244
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1165
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      1064
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      53
      972
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      951
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      221
      924
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      112
      875
    Aihe