Käyttäessäni Trivago.fi - hakusivustoa ohjelma ohjaa minut Booking.com: -sivustolle valitessani haluamani hotellin. Pitääkö huone jo varatessa maksaa? En ole aiemmin käyttänyt kyseistä palvelua. Vai onko mahdollista, että varaa majoitiuksen, ja maksaa sitten paikan päällä lähtiessä?
Trivagolla varaaminen ja maksu?
5
1939
Vastaukset
- reissaaja1
Ei tarvitse maksaa. Jos et ole aivan varma, että pääset reissuun varaat vielä sellaisen huoneen, jonka saa ilmaiseksi perua. Ja jos haluat aamiaisen, niin katsot myös että se kuuluu huoneen hintaan. Ilman ilmaista peruutusta sekä aamiaista huoneet ovat aina edullisempia.
Varaus tuli tehtyä, mutta huomasin, että tililtä ei mennyt varausta, vaikka syötin korttini numeron varaussivustolla. Ohjeissa kerrottin, että varaus veloitetaan takuun kanssa sitten, kun lunastan varauksen, näin käsitin. Pitäisikö se mennäkin näin, että tililläni ei näy varausta vielä?
Asia tuli korjatuksi! Tiedoksi Booking.com:ista varaaville, että Visa Electron ei käy takuuksi syötettäväksi luottokortiksi. No, sehän onkin pankkikortti periaatteessa, mutta joissain paikoissa sillä voi masaa Visana. Ainakin Manchesterissa vingutin sitä Visa - ominaisuudella.
Asia tuli hoidetuksi. Soitin hotellin respaan, ja tein vielä selvennyksen, että ehkä saavun vasta yöllä majoituspaikalle. Tätä en ollut muistanut selventää varausta tehdessäni. Ystävällinen virolais - peräinen nainen sanoi löytäneensä kuitenkin varaukseni koneelta, ja lisäneensä lisätietoihin kertomani saapumisajankohdan. Asiani on siis kunnossa.
Vielä kysymys Trivago.fi -palvelua käyttäville: Pitääkö välttämättä syöttää luottokortti -tiedot takuuksi varausta tehdessä, sillä sehän tuli jo selväksi, että varauksen voi tehdä ilmaiseksi. Menin sitten ottamaan takuunkin, ja se ei toiminut. Piti soittaa respaan perässä. Tämä kysymykseksi myöhempiä varauksia tehdessäni, että homma sujuisi netitse ilman, että pitää soittaa perään. Toivoisin asiallisia vastauksia.- homma pelittää
Ensinnäkin, trivago ei ole muuta kuin koontisivu, ja kun sieltä kuittaa sen valitsemansa hotellin, se ohjautuu jonkun muun välittäjän sivulle - kuten tässä booking.com. Itse varailen hotelleja yleensä juuri booking.comista, enkä ole kertaakaan joutunut soittelemaan perään ja aina on ollut varausta vastaava huone odottelemassa. Ja koskaan ei ole maksua mennyt ennen kuin itse sen paikan päällä viimeisenä aamuna maksan - ja tähän saakka siihen varaamani hintaan.
- cooking bom
minä en juuri muita sivustoja enäää viitsi tsekkailla vaan luotan booking.com iin. kuten "homma pelittää" nimimerkillä niin minullakin kaikki varaukset ja siinä olleet tiedot on pitäneet kutinsa. viimesen vuoden aikana oon tehnyt 8 varausta, osa vaan itselleni ja osa isommalle porukalle.
valitsen aina hotellin jossa on peruutusmahdollisuus ja mahdollisimman edullinen sellainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694899KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923840- 1883611
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783279Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241961
- 1851833
- 301696
- 431405