Tuollainen 11% tappio liikevaihdosta on selvä signaali rahoittajille, mutta ennen kaikkea matkustajille. Kenenkään ei kannata ostaa vakavissa taloudellisissa vaikeuksissa olevasta firmasta mitään. Vaarana on se, että rahat menee Kankkulan kaivoon yhtiön ilmoittaessa konkurssistaan.
Cristina Cruises ajautuu konkurssiin pian!
WinWind
6575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ompa törkeeää kirjoittelua.
Ei se ole menossa konkurssiin, eikä Kotkalla ole varaa päästää sitä konkkaan.
Keneltä se on pois, että meillä on risteileilylaiva omasta takaa?
Törkeää on se, että tappiollista toimintaa rahoitetaan verovaroin!
Lisäksi konkurssitilanteessa yleensä lukuisat syyttömät tahot joutuvat kärsimään suuria tappioita.
"...eikä Kotkalla ole varaa päästää sitä konkurssiin..."
-siis täh? Kotkallako on varaa nostaa paatti jälleen pinnalle...?
Ja millä lailla kukaan muu kuin kotkalaiset yhdistää koko paattia edes Kotkaan...ei se nyt niiiiiin upeaa mainosarvoa Kotkallekaan tuo, vai?
Maksakaa varaukset yms. visalla tai jollain muulla luottokortilla -> On ainakin pieni mahku saada rahoja takaisin jos firma kyykkää.
Miettikääpäs miksi WinWind ei ole saanut yhtäkään tilaustasen jälkeen, kun sen vaikeudet saavuttivat tietyn kriittisen tason?
Saman tyyppinen tilanne on nyt Cristina Cruisesilla, tosin tavalliset talliaiset eivät ihan samalla tavoin ymmärrä näitä juttuja kuin ammattiostajat.
Taidat olla vähän yksinkertainen? Tai sitten Kouvolasta?
Matkustajilla ei ole yhtiöiden tappioiden tai voittojen kanssa mitään väliä. Matkustajalla riittää kun tarkastaa Kuluttajaviraston ylläpitämästä matkatoimistorekisteristä että matkatoimistolla on vakuusasiat kunnossa.
http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/matkustaminen/matkatoimistorekisteri
Kristina Cruises Oy
y-tunnus: 0584148-2
aputoiminimi: Rannikkolinjat
toimintamuoto: Matkanjärjestäjä, Matkanvälittäjä
rekisteritunnus: 3210/00/MjMv
vakuus: Vakuus on