14 päivää ilman alkoholia. Sitä ennen meni viiden vuoden aikana 4-8 litraa väkevää viiniä viikossa jaettuna 2 litraa illassa. Vähän on uni ongelmia ja tylsää ajan kanssa mutta muuten menee ihan mukavasti.
14 vrk
41 vuotias mies
11281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Moi AP!UPEAA!uniongelmat normeja,melatoniini lempeä luonnonhormoni eikä koukkuun jää.kuukauden satsi n.30€.mikä sai sut tähän tilanteeseen?
Alkoi tuleen ylipainoa ja yleiskunto meni huonommaksi. Ajattelin että lopetan kun en saanut enää oikein iloakaan lipittelystä.
fiksu olet eli kun positiiviset kiksit hävinneet niin turha kiskoa.mulla oli alussa turhan levoton olo ja puuhailtava oli muka jotakin järkevää.sitten olikin opeteltava se vain oleminen ilman mitn tekemistä,huoh..raskasta oli alussa mutta kyllä sieltä tekemättömyydestä alkoi löytyä sitä itsetuntemusta lisää.alitajunta tekee tehokkaasti töitä ja tallentaa tunnetiloja.päivä päivältä löydät itsesi jo kauemmin vain olemassa ja huomaat tunnepuolesi vahvistuneen.elämänkoulua ei kukaan repuuta,rohkeasti mukaan : ).kirjoitellaan ja tsemppiä sulle!
Mun kokemus on, että dokauksen lopettamisessa tärkeintä on uusi tekeminen entisen tilalle. Kun on vuosikaudet elänyt siten, että holi on ollut ainoa asia mielessä, täytyy olla jotain uutta juttua mikä kiinnostaa. Olkoon se mitä hyvänsä mutta jotain. Hampaat irvessä taistelu viinaa vastaan ei ainakaan multa onnistu. Se pitää saada pois siltä ensisijaiselta paikalta, mikä sillä on ollut pääkopassa. Sitä pitää haluta olla selvinpäin - ei pelkästään haluta olla ilman viinaa.
Kuinkas silloin jos kärsii kroonisista sairauksista, jotka eivät johdu alkoholista eikä saa hoitoa ja tahtoisi unohtaa kaiken, on itsetuhoinen, minkä vuoksi käyttää alkoa helpottamaan oloa vaikkei tahtoisi juoda?
Mulla lähti perjantaina 4. tipaton viikko käyntiin. Vinkkejä siihen hetkeen kun tuntus siltä että pitäs ottaa;
1. juo jotain alkoholitonta jos jano
2. syö jotain hyvää
3. musiikin kuuntelu napit korvilla rentouttaa vähän samalla tavalla kuin olut
4. muistele ankeita aamuja ottoillan jälkeen
5. muistele kuinka kiva herätä täysin selvänä
Entä jos ei voi syödä mitään mikä maistuisi ts. kaikki herkut sekä suolaiset että makeat ovat kiellettyjä?
Jos ei muista mitään mistään mitä on tehnyt viimeisten vuosien aikana eikä heräämisiä selvinpäin?
Olen ollut vuosikymmeniä viikonloppujuoppo. Olen juonut pääni täyteen joko perjantaina tai lauantaina. Sitten vietin krapulapäivän.
Elimistöni ei ota vastaan alkoholia muutamaan päivään humalatilan jälkeen.
Harjoittelun puutteesta ei johdu.
Nyt vanhemmiten ei enää viikonloppukänni kiehdokaan niin paljon. Samaa iloa ei viinasta enää tule.
Aina vain harvemmin tulee otettua, on kuukaudenkin pausseja.
Mielestäni minullakin on ollut, ja on vieläkin jonkinasteinen alko-ongelma. Pystyn ottamaan kännin, mutta en jatkamaan juomista sen jälkeen.
Oikeat juopot eivät pidä tätä minään. Olen miettinyt kehittääkö elimistöni antabusta humalatilan jälkeen, hyvä asiahan tällainen on, mutta ihmettelen onko muita samanlaisia.
Valehtelet törkeästi! Kaikkien alkoholin kulutus nousee iän myötä kunnes lopputuloksena on rollaattorin tyrkkiminen ja ennenaikainen kuoleminen keltaisena sairaalassa hirveissä tuskissa.
Opettele lapsenmieli trollaamaan paremmin.
Kyse ei ole mistään trollaamisesta. Olen vain lukenut palstaa ja muodostanut mielipiteeni jäljelle jääneistä viesteistä, niistä mitä ei ole sensuroitu.
Eikö sensurointien jälkeen jää puhdas totuus?