Mikä kukka?

kukkamies19999

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pioni

      Kultaköynnös. Hyviä hoito-ohjeita voit googlata lisää. Muistathan, että kasvi on myrkyllinen ja neste ärsyttää ihoa. Ei siis paras kasvi lapsi- ja/tai eläinperheeseen.

      Tarkista multa, onko käynyt vähiin ja ruukku täynnä juuria? Valoakin olisi hyvä olla tarpeeksi. Voisit suihkutella muutaman kerran viikossa ja ohjata sitä kiertymään tuen ympärille. Talvisin kultaköynnös pyrkii kaljuuntumaan, ellei ole lisävaloa muttei se kesälläkään suoraa paahdetta kestä. Periaatteessa hyvin helppo viherkasvi.

    • O-mukulakiurunkannus

      Kultaköynnöksellä on todellakin taipumus pimeään aikaan pudotella lehtiään. Jos alkaa näyttää siltä, että lehdetöntä runkoa tulee enemmän kuin viitsii katsella, siitä on helppo juurruttaa pistokkaita vesilasissa. Pistokkaat lähtevät yleensä kevään lähestyessä reippaaseen kasvuun, kunhan huolehtii veden ja ravinteiden riittävyydestä.

      Kultaköynnöksestä on olemassa lukuisia eri kantoja, toiset ovat elinvoimaisempia, toiset pudottavat helpommin lehtiään.

      Nimimerkki pioni varoitteli kultaköynnöksen myrkyllisyydestä, mutta se on kuitenkin melko lievää. Ainakaan omat kätöseni eivät ole olleet millänsäkään, vaikka olen kultaköynnöstä leikellyt ja muutenkin käsitellyt vaikka kuinka. Pienetkin lapset on ihan helppo saada ymmärtämään, ettei seinien yläosassa kiertelevää kasvia saa syödä - ainakaan kokonaan. ;-D

      • Pioni

        Joo, ehkei kaikille tulekaan oireita, onneksi.
        Nuorena - vielä kerrostalossa asuessa minulle tuli kutinaa ja nokkosrokkoa kun pätkin kymmeniä metriä pitkän köynnöksen katonrajasta alas. Se oli ottanut tiukasti kiviseinään kiinni ja vetelin puukolla poikki sieltä täältä saadakseni kaljuuntuneen varren irti. Hävitin kasvin myöhemmin, kun perhe kasvoi. Saman tien lahjoitin pois kliiviankin, mikä harmittaa sillä nykyisin ei löydy kliivioita juuri mistään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      117
      11079
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      154
      10302
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6488
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      48
      5543
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      144
      4352
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4226
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      62
      4029
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      132
      3597
    Aihe