Oliko Pauli Korpi-Tassi alusta alkaen Elisan myyrä tai Troijan hevonen?
Korpi-Tassin rooli PPOlla?
PPO4ever
5364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Veikkaan, että oli Elisan hevonen ... tai ehkä sittenkin vain Troijan myyrä.
Tässä on Pauli Korpi-Tassin diagnoonisi
Narsistinen persoonallisuushäiriö on persoonallisuushäiriöihin kuuluva psyykkinen häiriö. Se hyväksyttiin psykiatriseen diagnostiseen DSM-järjestelmään vuonna 1980.[1] Kansainvälisestä tautiluokituksesta ICD-10:stä puuttuu tämä häiriö, ja se luokitellaan muuksi persoonallisuushäiriöksi. Häiriölle on tyypillistä erilaiset suuruuskuvitelmat, voimakas ihailun tarve ja empatian vähäisyys. Häiriöstä kärsivä kokee olevansa oikeutettu erikoiskohteluun, on kateellinen tai ylimielinen ja voi käyttää muita häikäilemättä hyväkseen.
Psykologian professori Liisa Keltikangas-Järvisen mukaan narsistinen häiriö ei ilmene älyllisinä tai suoritusongelmina eikä myöskään mielenterveysongelmina. Se ilmenee sosiaalisessa käyttäytymisessä, ja kun ihmiseltä puuttuvat tietyt hillitsevät mekanismit, esimerkiksi syyllisyyden- ja häpeäntunteet, hän voi suoriutua älyllisesti keskimääräistä paremmin. Hän ei kykene myöntämään epäonnistumista, mikä voi antaa harhaanjohtavasti kuvan vahvasta itsetunnosta.
Facebookiin on avattu tällainen PPO:n hallintoneuvoston uuden puheenjohtajan Jari Kangasvieren avaama keskusteluryhmä.
https://www.facebook.com/groups/634545913233653/
Kannattaa tutustua.
Heti, kun aletaan puhua asioiden oikeilla nimillä alkaa hermoilu.
Jarmo Uutela lyttää Markus Ahokangasta, joka on ainoana PPO:n hallinto-
neuvoston jäsenenä halunnut tuoda oikeaa tietoa esille.
Uutela on ostettu tai täysin ulkona tästä alasta. Yrityksen strateginen johtaminen menestyksellisesti tarkoittaa sitä, että hallitsee kyseisen toimialan.
PPO:n hallinnossa ei ole ollut oikeita ammattilaisia pitkään aikaan. Kokouspalkkiot ja pulla on kyllä maistunut, kun on suunniteltu kolmatta valtakuntaa.
Tässä vielä ote viime kevään kokouksen tiimoilta.
Haastateltavana on tämä Jarmo Uutela
PPO keskittyy sijoitustoimintaan...
Elisa-kaupan hyväksynyt hallitus ei halua ajaa osuuskunnan toimintaa alas, vaan kehittää sitä jatkossa sijoitustoiminnan suuntaan.
- Hallituksen yksimielinen näkökulma on se, että osuuskunta jatkaa ja toimii sijoitus- ja kehitysosuuskuntana. Se ei harjoita riskitoimintaa jäsenistön varoilla, vaan sijoittaa turvallisesti ja jakaa aktiivisesti voiton jäsenilleen.
Naurettavaa, että rehellinen työ leimataan riskitoiminnaksi. PPO on harjoittanut sata vuotta rehellistä työtä maakunnan hyväksi.Työtä on tehty ja palvelut ovat toimineet. Nyt äkkiä viesti kulkemaan PPO:n jäsenille, että nyt on viimeinen tilaisuus saada omat rahat takaisin, ennenkuin nämä pelurit haaskaavat pääoman. Lapsiperheiden työpaikathan jo uhrattiin tämän jalon sijoitusyhtiön tieltä.Kysymys on siitä, että haluaako normijäsen 4500 € itselle, vai antaako hän sen rahan pelureille.
TYYPILLINEN VAPAAMURARI
Muurari