Nyt Riittää!!!

väsyttää

En jaksa enää, lapset on lapsia tiedän mut mä en jaksa kuunnella niitten kiukuttelua ja tappelua yhtää enempää. Ne on puolipäivää päiväkodissa ja illat on yhtä kaaosta. Mä en jaksa muuta tehä kun istua sohvalla ja huutaa niille. Mikään ei kiinnosta, ei kodista huolehtiminen eikä mikään muukaan.

Miehen kanssa ei tehdä muuta kuin tapellaan joka asiasta, lähinnä rahasta ja sen käytöstä. Minuu ottaa päähän se että mies ostaa itellee uuden puhelimen ja uuden pelin vaikka rahaa ei oikeesti ole kumpaankaan. Itte hän meni ja hävitti puhelimensa, tyytyis johonki vanhaan eikä menis ja ostais uutta. Mä en koskaan voi ostaa itelleni mitään kun mun on pakko huolehtia siitä, että lapsilla on vaatteita, ruokaa ja että laskut tulee maksettua. Vaikka ollaankin eroamassa niin silti tää tilanne on todella veemäinen!

Mä en vaan tajua miks mä tunnen näin, tällästä väsymystä ja miks mikään mikä ennen on aiheuttanu iloa aiheuttaa nykyään vaan pelkkää raivoa ja pahaa oloa! Ja kyllä mua kyrpii se että mä en ole tällä hetkellä töissä, ei ollu mun idea muuttaa perhettä uuteen kaupunkiin että mä jouduin irtisanoutumaan työstä mikä olis ollu mulla lopun elämää! Ja nyt ei ole mitään, kukaan ei halua palkata mua enkä enää edes tiedä mitä haluan elämälläni tehä.

Aiheutan vaan kaikille pahaa oloa kun huudan kaikesta. Jopa iteselleni.. ainut toivo on että siinä kohtaa kun mies muuttaa pois ni kaikki muuttuu, jopa mun mieliala.

5

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietipä vielä

      Vähällä järjellä olet ajatellut asiaa, rahatilanne tuskin paraneen vaan pahenee entisestäänkin, sitten ei enää ole edes sitä miestä auttamassa.

      Uskon sinun olevan nyt jostain syystä hieman masentunut ja silloin kaikki mättää. Kaikesta syytät toisia, mutta omaa itseäsi tuskin nyt oikein tunnet lainkaan.
      Olisiko sinulla rohkeutta mennä vaikka lääkärille ja kertoa, että tilanne on kaaottinen mielestäsi, hän voisi jopa auttaa sinua.

    • kyllä sä selviit

      Otapa nyt heti alkuun vaikka katsekontakti lapsiin ja viettäkää yhteinen rauhallinen iltahetki (jos eivät vielä ole nukkumasa)! Hali heitä ja toivota kauniita unia. Kerro, että he ovat ihania. :) Sitten huomenna annat niiden villakoirien olla ja lasten ollessa pk:ssa alat järjesteleen asioitasi kuntoon. Hitaasti ja varmasti; yksi asia kerrallaan. Hommaat itsellesi keskusteluapua ja tarvittaessa vaikka lastenhoitoapua jne. Älä vaadi itseltäsi liikoja. Siivota ei oo pakko. Kaikkea ei tarvi saada järkättyä ihan heti just nyt kuntoon. Työelämään ehdit kyllä esim. palata ajan kanssa kun tunnet jaksavasi ja lapset ovat isompia. Keskity nyt siihen, että arki sujuu mukavasti ja leppoisasti. Lapset tarvii nyt ihan tavallisen, rauhallisen, läsnäolevan äidin. Muista, että lapset ovat syyttömiä pahaan oloosi. Älä siis pura sitä heihin huutamalla.

      • väsyttää

        Työelämään olis pakko päästä. Kun ei tässä miehen palkalla paljon juhlita. Ja kyllä kun miehen kanssa erotaan niin rahatilanne itseasiassa paranee, mies ei hoida laskuja ei vuokraa ei mitään. Tuhlaa kaikki rahansa omiin menoihin, ruokaa toki ostaa silloin tällöin! Ruokaan tulee menemään puolet vähemmän rahaa kuussa kun mies muuttaa pois ja asumistukea saamalla saan vuokran maksettua. Ja kun mies muuttaa pois minullakin on mahdollisuus aloittaa työt johon minulla on jopa koulutus. Olen jo pitkään miettinyt että jos ei muuta työtä löydy meinaan yrittää perhepäivähoitajaksi, mutta miehen takia en ole sitä voinut tehdä koska hän ei halua tänne muiden kakaroita kun omissakin on jo liikaa hommaa!! Että kyllä meillä todellakin asiat paranee ja helpottuu kun miehen kanssa erotaan.

        Ja jaksan lasten kanssa olla paljon paremmin kun olen niiden kanssa keskenään ja ei tarvitse kattella sohvalla makaavaa laiskaa miestä kuka ei muuta tee kun istuu sohvalla ja tuijottaa telkkaria! Ehkä silloin jopa jaksan hoitaa kotiakin paremmin, jaksan siivota ilman että se tuntuu joltaa ahistavalta tehtävältä joka on pakko hoitaa.

        Kyllä meillä lapset tietää että rakastan niitä ja ne on ihania, kerron sen niille päivittäin ja kyllä ne saa olla sylissä ja lähellä ihan niin paljon kun haluaa, mutta toki huudankin paljon kun ne ei tottele mitään. Miks totteliskaan jos mä joskus pyydän miestä tekemään jotaa ni vastaus on aina ei, miks lapset sanois koskaa muuta kun ei kun jotaa pyydän tekemään!

        Lääkärille en taida mennä, tää menee kyllä tästä ohi tää paha olo kun vaan saan miehen pois täältä ja työpaikan, että saan jotaa sisältöä ja tarkoitusta mun päiviin. Sit jaksan taas omia lapsiakin paremmin ja kaikkea muuta!


    • voimia teille

      Kylläs sinä kaipaist nyt lepoa. Olet vain uupunut ja väsynyt. Eikö kukaan voisi välillä olla alsten kassa että pääsisit jonnekin olemaan rauhassa tai juttelemaan. En tarkoita että lähtisit bilettämään.
      Elämä lasten kanssa ei ole helppoa. Ihminen väsyy. No varmaan kirjoittaminen jonkin verran auttaa purkamaan pahaa oloa.

    • tsemppiä!!

      Enpä osaa neuvoa, mutta haluan silti tsempata.

      Tsemppiä, tsemppiä, tsemppiä!!!

      Toivottavasti tilanteesi helpottuu ja saat välillä omaakin aikaa ja lepoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2490
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      55
      1796
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1184
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      299
      1067
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      992
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      903
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      884
    8. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      9
      797
    9. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      111
      775
    10. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      47
      770
    Aihe