Lopella poltetaan edelleenkin liikaa.

ihmetellä täytyy

Seurasin kauhulla viikolla S-Marketin parkkipaikalla, kun moni asiakas kaivoi tupakkavehkeet esiin jo heti pihaan saavuttuaan ja imi sätkän pari ennen kauppaan astumistaan. Toisilla taas oli tuo tapana tehdä tuo kaupastatulon jälkeen. Jopa pariskuntia syyllistyi moiseen tuprutteluun. Onko seutu vielä niin takapajuista, ettei terveysvalistuskaan ole perille mennyt?

12

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keijonkananmuna

      herranjumala. nyt on menny kyllä kukat liian tiukalle hatun ympärillä... Kaipa sitä saa jokainen omalla terveydellä tehdä ihan mitä huvittaa, kaikki täältä kuitenkin jossain vaiheessa lähdetään jalat eellä. Taidanpa mennä polttamaan savukkeen.

      • on se kauhiaa

        Ei se ihan niinkään ole, että terveytensä suhteen voisi olla noin välinpitämätön. Kun ajatellaan niitä suunnattomia kuluja, joita yhteiskunta joutuu maksamaan tupakanpolton aiheuttamien sairauksien hoidossa, jokaiselta se on pois verorahojen muodossa. Kaikki joutuvat siis maksumiehiksi ja noilla rahoilla tosiaankin olisi parempaakin käyttöä, kun kunnatkin alkavat jo näivettyä ja joka asiassa joudutaan säästämään.


      • m.berg1
        on se kauhiaa kirjoitti:

        Ei se ihan niinkään ole, että terveytensä suhteen voisi olla noin välinpitämätön. Kun ajatellaan niitä suunnattomia kuluja, joita yhteiskunta joutuu maksamaan tupakanpolton aiheuttamien sairauksien hoidossa, jokaiselta se on pois verorahojen muodossa. Kaikki joutuvat siis maksumiehiksi ja noilla rahoilla tosiaankin olisi parempaakin käyttöä, kun kunnatkin alkavat jo näivettyä ja joka asiassa joudutaan säästämään.

        Tupakkiveroista kyllä kertyy valtion kassaan hyvinkin sen verran, ettei mokomasta pikkujutusta kannata täällä motkottaa...


      • näino

        ei se ny iha noinkaa oo kato jos oot itsetuhoinen ittelles niin sut viedään hoitoon tai suljetulle ja pidetään huolta siitä, että et voi tehä terveytelles mitä lystäät.


    • huomioitsija7

      Tuo takapajuinenhan tarkoittelee jokseenkin samaa kuin alkukantainenkin. Siksikö täällä onkin tuo kantatie ja jopa Kanta-Hämeen kylmänkukka. Se on kylläkin rauhoitettu, joten hattuun sitä ei saa laittaa.

    • iasiafsvhbsdg

      mee k kauppaan ni saat olla rauhassa ei näy muita joiden tupruttelemista seurata

      tai siwaan siel ei käy kukaan


      j

    • gfdfdsafadfadf

      parkkipaikat täynnä TAPPAVAA saastetta tupruttavia autoja ja sitten yksi murehtii jostain tupakasta.. hohhoijaa, on asiat tärkeysjärjestyksessä :D

    • Savuton.

      Saapahan suharit töitä kun ajelutavat säteilytykseen.

    • Stalinisti

      Ei toi tupakinpoltto ny mitään ole. Vaarini oli kirkonpolttajakommunisti.
      Tupakkiin ja viinaan se ei koskenu, kun oli kunnon mies.

      • jkfkkfnfnmflfkflflflföff

        Tupakanpoltosta päätyy sairaalaan ja kirkonpoltosta vankilaan. Jos noista pitäisi valita, valitsisin jälkimmäisen. Vangeilla on sentään ihmisoikeudet ja hyvät palvelut.


    • Stalinisti

      Vaarini kylläkin sai vankilassa pahat peräpukamat ja oli mielissään kun pääsi sairaalaan.

    • Idea

      "Kun ajatellaan niitä suunnattomia kuluja, joita yhteiskunta joutuu maksamaan tupakanpolton aiheuttamien sairauksien hoidossa, jokaiselta se on pois verorahojen muodossa"

      Kielletään myös lihavuus,kun lihavuuden oheistuotteena tulee kaikennäköisiä vakavia sairauksia joita yhteiskunta joutuu maksamaan.
      Sitten poistetaan kaikki työnarkomaanit,joiden burn out-kustannukset kohoavat pilviin ja lääkeyhtiöt käärivät voitot taskuihinsa.
      Sitten siirrytään kaikkiiin niihin suomalaisiin jotka kuluttavat useamman alkoholiannoksen viikossa kuin on suositeltu. Antabus maksaa myös,onhan se kelakorvattava.

      Miksi ei poistettaisi koko Suomesta kaikki riskiryhmät.

      Voidaanko samalla poistaa kaikki julkiset viheltäjät,leffateatterissa höpöttäjät,juoruilevat martat,kaupunkialueella asuvat koirat,huonot karaokelaulajat,Aku Hirviniemi ja erityisesti kukkahattutädit, sillä kaikki ketkä ilmeisesti aiheuttavat mittavia kuluja yhteiskunnalle aiheuttaessaan "normaaleille" kanssakulkijoille oman tai muiden terveyden vaarantavia stressitekijöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2081
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1425
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1409
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1245
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1212
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1027
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1016
    8. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      994
    9. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      991
    10. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      335
      973
    Aihe