Oikeestikko tarkka

porkkanat

Tuttava, ei kumppanini tai muutoinkaan perheeni jäsen, saattaa yhdeltä seisomalta jäädä painamaan uudelleen ja uudelleen saunan valokytkintä kiinni eli sammuksiin asentoon ja samaan aikaan toisella kädellään junttaa vieressä olevaa saunan ovea kiinni, vaikka se jo on VARMASTI kiinni. Homma kestää joskus "vain" pari-kolme minuuttia, mutta tuossakin ajassa toistoja tulee jo useita kymmeniä. Luulenpa että kerran tässä kesällä se "tunnollinen" toimitus kesti liki puoli tuntia. En ole ajasta varma, koska olin välillä mökissä sisällä, enkä voi tietää tekikö hän jotain muuta sillä aikaa ja alkoi homman alusta. (Äitinsä vaan ihastelee kun jälkeläinen on tarkka asioissa.) Onko kyseessä pakko-oire? Samaan persoonaan sisältyy myös nahkoja polttava pesuvesi ja repivä peseytymisvimma ja suunnaton raivo ja halveksunta kun muut eivät ole riittävän tarkkoja. Pisssst, hyssss. Se on äitinsä uskomus puhtaudesta ja siksi tämä ns. lapsonen on raadellut ihonsa ruville ja pesee sitten kahta hanakammi itseään kun kutittaa (tokihan ruvet kutiavat:-/) ja vaatteet sekä lakanat ovat veritipoilla...... eiku sit taas suihkuun tai oikein kuumaan saunaan.
Mitä pitäisi tehdä? Vai kohautanko vain olkapäitäni? Kyseessä on kuitenkin yli neljäkymmentävuotias ihminen, ei enää lapsi.

3

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnOffOnOffOnOff

      On pakko-oireinen häiriö, jos noin paljon pitää toistaa. Se on yli normaalin menevää tarkistamisen tarkistamista. Sata on/off toistoa tulee ihan helposti, kun ei voi olla varma onko se virta tai ovi kiinni vaiko ei.

    • porkkanat

      En sit tiedä mitä pitäis tehdä. Kauhealta touhu ainakin näyttää ja miltä hänestä itsestään sitten mahtaa tuntua.
      Olen kans ihmetellyt miksi juuri se saunan ovi ja valokytkin - miksi hän ei sitten tee samaa vaikkapa mökin ulko-oven ja valojen kanssa. Ne kyllä hoituu ilman monia tarkistuksia ihan normaalilla keskittymisellä että kaikki on kunnossa. Saunaa lämmittäessään hän myös uudestaan ja uudestaan työntää alaluukkua kiinni, samoin varsinaista pesäluukkua. Hän valmistaa/ sekoittaa myös pesuvedet saaveihin ja lukemattomiin sankkoihin. Silloinkin hän koittaa useita peräkkäin toistuvia kertoja jokaisessa kipossa ja kupissa olevan veden lämpötilaa, uudestaan ja uudestaan... pienet lapsetkin jo hermostuivat ja nauraen matkivat sitä vesitouhua.

      Liekö siinäkin jotain samaa päähän pinttymää, kun kaikki sillipurkit, juomapullot yms. pitää kiertää niin lujaa, oikein hampaat irvessä kiinni ettei niitä sitten enää kukaan saa auki kohtuullisellakaan vääntämisellä (kaupasta tuodut purkit kyllä saadaan auki, muttei enää hänen sulkemiaan). Oppikaan ei mene perille vaikka kuinka asiasta on sanottu.
      Eihän tuommoiseen touhuun vieras ihminen pysty puuttumaan. Vaikeaa minun on mitään hänen läheisilleenkään sanoa, koskapa ovat asioilta silmänsä ummistaneet tähänkin saakka tai vain ihailevat pojan tarkkuutta.

    • OnOffOnOffOnOff

      Ei tuo paha ole, kun se liittyy vain noihin tiettyihin juttuihin. Kun oikein pahaksi menee, niin jo pelkkä kotoa ulos lähteminen saattaa kestää tunnin. Lieden ja muiden laitteiden tarkastaminen kestää. Ja sitten vielä lopuksi oven lukitseminen vie aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe