Sietämättömän kirvelyn/kutinan riivaamana kysyn neuvoja...
Ihoni on normaali, kasvoissa jopa rasvainen. Se ei siis hilseile tai ole edes kuivan näköinen.
Ongelma on seuraava: ajoittain (ei siis aina!) suihkussa käynnin ja rasvauksen jälkeen alkaa jumalaton kutina ja kirvely. Se vaivaa lähinnä käsivarsia ja jalkoja. Aikaa rasvauksesta kuluu n. 5 minuuttia ja kirvely voi kestää puolikin tuntia.
En suihkuta kuumalla vedellä enkä käytä saippuaa käsiin tai jalkoihin. Kuivaan nopeasti taputtelemalla ja rasvaan heti kuivan/herkän ihon kosteusvoiteella. Olen myös kokeillut suunnilleen kaikki mahdolliset rasvojen tuotemerkit.
Mistä oikein voisi olla kyse? Ongelma on tosiaan ajoittaista eikä liity mitenkään ruokavalioon tai vaikka vuodenaikoihin. Kutinakausina iho saattaa kihelmöidä pitkin päivää.
Ihon kutina suihkun jälkeen
3
937
Vastaukset
- alkuperäinen
Anyone?
- joku kuivanahkainen
Jos sen aiheuttaa kosteusvoide jota käytät.. Jokin hajuste- tai lisäaine johon ihosi reagoi. Ei varmaan sen kummemmasta ole kyse jos se menee noin nopeasti ohi.
Lisäksi kuiva iho ei aina hilseile tai punoita, ihosi voi olla pintakuiva ja se ilmenee jaloissa ja käsivarsissa, myös usein selässä.
Syksy- talviajat pahentavat sitä ja kesällä voi olla parempi.
Yksi vaihtoehto??
- tupsu
Onko sulla atooppinen iho? Itselläni (22v) diagnosoitiin vasta nyt atopia ja lievä iktyoosi, jotka voimistuvat huomattavasti vedessä olon jälkeen. Kutittaa helvetisti varsinkin talvella, mutta on hoidettavissa päivittäisellä rasvaamisella. Kuiva iho mullakin kirvelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455543Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3005365Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724587Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y12058Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt491905Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161822Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735