Mulla on hullu vaiva, kun mulla on ollu nyt jo kuukauden ajan kauhea pelko siitä että mulle tulee vammainen lapsi. Olen väännellyt myös ultra kuvia käsissäni moneen kertaan ja huomannut muka kaikenlaisia "virheitä". Olen kyllä käynyt np-ultrasssa ja rakenneultrassa ja kaikki näytti ainakin silloin olevan hyvin. Olen muutenkin kauhean huolissani, jos esim. vauva ei pariin tuntiin ole mielestäni liikkunut.
Onko kellään muulla samanlaisia pelkoja?
Hulluksihan tässä tulee, synnytykseenki on veil vajaa kolme kuukautta!! Ku oliski itellä oma ultra kotona, niin sais joka päivä kahtella kuin se oma veijari siel elelee :)
Onko kellään muulla samanlaisia pelkoja?
Hulluksihan tässä tulee, synnytykseenki on veil vajaa kolme kuukautta!! Ku oliski itellä oma ultra kotona, niin sais joka päivä kahtella kuin se oma veijari siel elelee :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vaikka sinulla olisi oma ultra kotona, et maallikkona pystyisi sen kuvasta päättelemään yhtään mitään sikiön mahdollisesta vammaisuudesta.
Lähes kaikki raskaana olevat pelkäävät enemmän tai vähemmän tietoisesti vammaisen lapsen syntymistä, se kuuluu asiaan. Mutta pelkoa kannattaa pohtia ja miettiä, olisiko oikeasti kauheaa saada vammainen lapsi.
mulla on ihan samanlaisia juttuja. tai me ollaan avokin kans nyt pariviikkoo yritetty lasta, mut pelkään jo valmiiks et meneekö kaikki hyvin ja onko lapsi terve.. ehkä tää on sairasta mielikuvitusta, mutta, mutta...
me ei mieheni kanssa käyty np-ultrassa, eikä haluttu minkäänlaista sikiön tutkimusta, vaikka meillä on tiedossa hyvin mahdollinen vammaisuuden ilmeneminen!!!
Sen luoja yksin tietää, mikä meidät sai pidättäytymään näistä ja mikä pitää meitä niin kovin rauhallisina asian suhteen!
Ehkä se, että teemme molemmet työtä vammaisten lasten kanssa ja tieto vammisuuksista tietysti rauhoittaa myös mieltä.
Nämä ihanaiset vammiset lapset ovat vanhemmilleen vähintään yhtä kalliita aarteita, kuin terveetkin lapset, eikä se, että sinun suloinen tyyttösi ei ehkä koskaan opi sitomaan omia kengän nauhojaan tee lapsesta yhtään vähemmän rakastettavaa! *tuhertaa liikutuksen kyyneleitä*
Se, että ihmiset tietävät kamalan vähän vammaisuuksista ja aihetta tunnutaan välttelevän neuvolassakin ei kyllä yhtään auta sitä kaikkien odottavien pariskuntien pelkoa, joka on täysin inhimmillistä... asiasta pitäisi voida puhua avoimesti ja siitä pitäisi saada tietoa neuvolassa. Yleissimmät vastasyntyneen vammaisuusdiagnoosit kuten down-syndrooma olisi hyvä käydä suurpiirteittäin läpi aivan ruutiinin omaisesti!!!
Onnea odotukseesi ja muista, että lapsi on aina suuri lahja!!!