Valkovuodosta

Oon 14-vuotias tyttö ja menkat on alkanut. Mutta nyt menkat on jäänyt pois kesäloman loppuvaiheessa oli yhet pitkät ja runsaat, muttta nyt ei oo tullu. Sen sijaa on on tullu sellasta erinlaista valkovuotoa. Tosi tosi vähän pieniä paakkuja ja taas välillä on ollu sellasta ihan veristä tai jotain sen tapasta ettei oo jääny suojiin mitää jälkee tai sellasta, mutta nyt sitte alko hieman rusehtava valkovuoto ja siinä on niitä pieniä paakkuja, mutta todella pieniä ja vähän. Onko tämä nyt normaalia vai ei ?
13674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Et kerro minkä ikäisenä ne menkat on alkaneet, mutta jos ne ovat alkaneet esim. vuoden sisällä niin silloin ne voivat olla vielä hyvin epäsäännölliset ja vuodotkin vaihdella niukasta runsaaseen, Rusehtava valkovuoto voi myös tarkoittaa sitä, että menkkasi alkavat juuri.

Äänestä

Menkat alko tänä vuonna eli nyt 14-vuotiaana. Mutta jos nyt tuo hieman rusehtavan ja erinlainen valkovuoto on normaalia niin mikö selittää nuo pienet paakut?

Äänestä

ja se vielä, että kun katsoo sinne emätimen aukkoon(?) niin seinämillä on valkoista... onko sekin normaalia?

Äänestä

Älä nyt vielä hätäänny vaan odottele rauhassa, alkuun saattaa olla useampikin kuukausi ettei niitä tule ja se on täysin normaalia! Ja hermoillessa ne vain siirtyvät tuonnemaksi.
Noista paakuistasi en osaa sanoa, mutta ne voivat olla tämän kuun menkka vuotoakin, mutta tuohon valkoiseen en osaa sanoa mitään.
Mutta odota ja katsele muutama päivä tai jos oikein huolestuttaa kannattaa käydä, vaikka terveydenhoitajan juttusilla hän kyllä osaa neuvoa sinua eteenpäin jos se on tarpeen.

Äänestä

Okei, miten voin kertoa asiasta vaikka terkkarille? oon aika ujo enkä oikee osaa selittää asioita D:

Äänestä

Okei, selvennän vähän. Se valkoinen on paakkuista(?) ja hieman paksua valkovuotoa ja se on tarttunu sinne reunoille kiinni. Onko se normaalia? Jääkö sinne aina valkovuotoa kaikilla vai ei? ja sitten ne pienet häpyhuulet vai mitkä lie niin ne on hieman punaiset sieltä 'taite' kohdasta. En osaa selittää paremmin, mutta noin suunnilleen?

Eli onko toikin normaalia ja jotain?

Äänestä

Hiivatulehdus? Kutiaako yhtään? Kokkareinen valkovuoto on ainakin hiivatulehduksen yksi oire. Ei ole vaarallinen tulehdus, eikä mikään sukupuolitauti! Voi tulla vaikka antibioottokuurin jälkeen, liian kireistä pikakreista tms. melekin mistä vaan ja kaikki sen käytännössä saa moneen kertaan elämänsä aikana. Apteekista saa ilman reseptiä mm. canesten hiivalääkettä. Se yksi tabletti työnnetään emättimeen ja sitten sitä voidettä voit levittää häpyhuuliin. Punoituskin voi olla hiivan merkki.

Etkai vain ole raskaana? Jos et niin älä silti panikoi, alkuun nuo vuodot on tosi epäsäännöllisiä. Hiivatulehdus jos on päällä, se ei kuitenkaan varmaankaan niitä kuukautisia muuta. Terveydenhoitajalle voit hyvin sanoa, että huolettaa kuukautisten puuttuminen (hän tosin sulle tulee sanomaan, että normaalia on :).) ja voit tuosta valkovuodostakin mainita. Hän on luultavasti nainen (?) ja 100% varmasti pähkäillyt itsekin nuorempana ja nytkin kaikenlaisten vuotokummalisuuksien kanssa. Se on naisen elämää, harmi kyllä. Joskus ihmetyttää kun ei vuotoa tule, sitten ihmetellään kun tuleekin erikoisen paljon, joskus on alavatsakipuja, joskus pelkää tautia ja joskus odottaa tai pelkää raskautta. Terkka on varmasti nähnyt satoja vastaavia tilanteita ja muistaa itsekin miltä epävarmuus kropan toimimisesta nuorempana tuntui. Hän ymmärtää kyllä, älä turhaan nolostele. Mistä sitä voi tietää mikä on normaalia kun koko kuukautisprosessi on vasta juuri alkanut ja kun vasta opettelee tuntemaan oman kroppansa toimintoja :). mene vain rohkeasti kysymään apua!

Äänestä

Ei kutita. Voiko hiiva olla hoitamattomana jotenkin paha? voiko sen hoitaa ilman lääkkeitä tai jotain? ihan kotona? Punoitusta ei ole paljoa ja jos on hiivatulehdus niin onko se koko alapää punainen vai vaan vain ihan siitä emätimenaukon kohdalta? Mutta myydäänkö hiiva lääkettä alle 18 vuotiaille?
Raskaana en ainakaan ole se on varma.

Äänestä

Koulun oma terveydenhoitaja ei ole paikalla, koska se on sairaslomalla ja on joku sijainen. Mutta jos lähettäisin (Koulun oikealle) terveydenhoitajalle Wilma viestiä? vai viittiikö lähettää vaikka onkin sairaslomalla?

Äänestä
  • Mitä jos googlella etsisit tietoa hiivasta ja miettisit onko samoja oireita ja samalla löytyy miten kannattaa toimia ja hoitaa jos onkin! Hiiva tietääkseni saattaa parantua ihan itsestäänkin, että älä nyt panikoi ja jos ei menekään niin hoito on helppoa, ettei mitään stressiä sen vuoksi!

    Äänestä

Olen etsinyt, mutta kun ei kutise, paakkuja voi olla normaalissakin valkovuodossa? ainakin niin käsitin kun luin jonkun jutun kuukautiskierrosta tai jotain?. Mutta siis jos se nyt on hiiva, enkä hoida sitä, niin pysyykö se tälläisenä vai voiko se pahentua tai sitten parantua?

Äänestä

Vaikuttaa ihan normaalilta valkovuodolta. Sen muotohan vaihtelee kuukautiskierron mukaan. Välillä se on ohuempaa, paksumpaa, venyvämpää, kirkkaampaa, valeampaa jne.Kun tuoksu ei ole hirveä, niin se on yleensä ok.

Ei syytä toimiin.

Äänestä

Mitä enemmän kokeilet ja ronkit, että punottaako ja kutittaako, sitä enemmän ärtyy.

Kyllä myydään alaikäisille hiivalääkettä ja ei ole vaarallista jos et sitä hoida, ei aiheuta mitään vakavaa. On vaan kiusallinen vaiva, mutta ei siis pysyvä. Voit kokeilla myös apteekista ilman reseptiä saatavaa ceridal intime öljyä. Sitä levität limakalvoille vaikka 3 päivää ja kato auttoiko. Voi olla vain kuivat limakalvot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua! kirjoitti:

Oon 14-vuotias tyttö ja menkat on alkanut. Mutta nyt menkat on jäänyt pois kesäloman loppuvaiheessa oli yhet pitkät ja runsaat, muttta nyt ei oo tullu. Sen sijaa on on tullu sellasta erinlaista valkovuotoa. Tosi tosi vähän pieniä paakkuja ja taas välillä on ollu sellasta ihan veristä tai jotain sen tapasta ettei oo jääny suojiin mitää jälkee tai sellasta, mutta nyt sitte alko hieman rusehtava valkovuoto ja siinä on niitä pieniä paakkuja, mutta todella pieniä ja vähän. Onko tämä nyt normaalia vai ei ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu