Mazda 6 GT?

Onko kokemuksia? Itse olen harkinnut ostoa..Saa suositella myös muiden merkkien vähän sporttisempia malleja jos on tuota samaa hintaluokkaa.
61828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kokemusta on 1,5 vuoden ajalta. Hyvä peli ja suositeltavin malli kuutosesta, koska varustelu on lähes täydellinen ja sisustus ja äänentoisto ovat kuutosen malleista parhaat. Enpä äkkiseltään keksi mitä sen varustelusta puuttuisi. Kiihtyvyys on aika tavanomaista perheautoluokkaa, vain vähän normaaleja 2-litraisia ripeämpi. Moottori on tosin miellyttävän vääntävä. Miinuspuolelle menee 17 tuumaisten renkaiden aiheuttama melu, josta pääsee vaihtamalla kapeampiprofiiliset 15 tai 16 tuumaiset renkaat. Varsinkin 5-ovinen ja 17 tuuman renkaat on korville käyvä yhdistelmä, joka sai minut koeajon jälkeen valitsemaan 4-ovisen ja renkaiksi 15-tuumaiset.

Suositeltavin vaihtoehto on Honda Accord 2,4. Siinä on hienosti kiihtyvä moottori ja rengasprofiili on maltettu pitää järkevänä 16 tuumaisena, koska Accord on myös herkkä rengasmelulle. Accordin tilat ja ajettavuus ei ole ihan kuutosen luokkaa ja sen jousitus on täristävän kova, mutta jos ne hyväksyy, niin ihan kelpo auto se on. Hinta on kuitenkin yli 3000 € Mazda6:tta kalliimpi ja sillä rahalla saa 24 hv lisää ja 1 sekunnin ripeämmän kiihtyvyyden. Autojen varusteluhan on lähes täsmälleen sama.

Äänestä

Mulla on kokemusta 5-ovisesta eli sport mallista. Auto on ihan ensimmäisiä suomeen tuotuja sport malleja eli reilut 2 vuotta vanha.

Huoltoon kutsuja on tullut yhteensa kolme kappaletta. Ensin tuli joku sumuvalohässäkkä, mistä en muista enempää, kun omassani ei niitä ole. Toiseksi jarrunesteen varoitusvalon anturi piti käydä testauttamassa. Aikaa meni 5 minuuttia ja kunnossahan se oli. Sitten viimeisenä oli polttoainesäiliön lisäeristys missä meni tunnin verran aikaa.

Sitten näissä ensimmäisissä malleissa oli ovien sulkeutumisongelmaa pakkasella. Korjausta ei enää silloin tehty vastinkappaleita vuolemalla, vaan uudet lukot tilattiin Jaappanista asti. Nyt menee ovet helposti kiinni.

Oikealle puoltamista en olisi varmaankaan edes huomannut, jos en olisi keskusteluista lukenut. Edellisen huollon yhteydessä pojat sitten suoristi apurungon.

Mulle ainakin on jäänyt positiivinen kuva masan huollosta, kun huolehtivat asiakkaistaan ja lähettävät huoltokutsun kotiin. Ei tarvi persemärkänä kytätä nettiä tai huollon ilmoitustaulua, että mitä seuraavaksi hajoaa.

Uusista kutosista nuo murheet on poistettu puoltamista lukuunottamatta. Kuuleman mukaan vielä silloin tällöin linjalta tulee puoltava auto, mutta huollossa pojat saavat sen kyllä kulkemaan suoraan.

Mielestäni auto on kaikenkaikkiaan loistava. Aina silloin tällöin itsekutakin lapsettaa ja GT:llä on mukava kanttailla mutkissa, kiihdyttää valoista tai motarin rampilta. Eihän masakaan mikään tykki ole, mutta tehoja on kuitenkin riittävästi turvallisempiin ohituksiin ym. Mielestäni tuon kokoiseen autoon ei pitäisi myydä edes 2.0l pienempää konetta. (Edellinen ei ollut vittuilua 1.6l Avensiksien tai Primeroiden omistajille)

Tilojen puolesta auto on lapsiperheille sopiva. Peräkonttiin (5-ovinen) mahtuu lastenvaunujen lisäksi autojääkaappi, pari putkikassia, ruokakassi, ym. Takana on tilaa sen verran, että aikuisetkin viihtyy. Lisäksi etupenkilläkin mahtuu istumaan vaikka on iso lastenistuin takapenkillä. Kolikon kääntöpuolena isoille tiloille on se, että vaimo ei sillä lähde keskustan parkkitaloihin pyörittelemään.

Varustelukin on kohdallaan. Suurimmat puutteet ovat mielestäni nahkaverhoilu, peruutustutka, navigaattori, xenonit pitkissä valoissa ja mp3 soitin. Onneksi nuo kaikki varusteet ovat vakiona saksalaisessa kansanautossa, niin on valinnanvaraa.

Ainoan miinuksen anna auton alkuperäisrenkaille. Kyseiset Bridgestonet eivät ole niitä hiljaisimpia. Nuo renkaat ovat äärettömän tarkkoja tien pinnalle. Tasaisella asfaltilla renkaat ja auto on lähes äänetön, mutta uraisilla nastojen syömällä tiellä taas melu on vittumaisen kova ja silloin pitää etsiä ajolinjaa urien välistä. Huhuthan kertovat, että kun autoon vaihtaa eri merkkiset renkaat, niin meluongelma katoaa. Tuo jää kuultavaksi ensi kesälle.

Osta pois.

Äänestä
  • "Tasaisella asfaltilla renkaat ja auto on lähes äänetön, mutta uraisilla nastojen syömällä tiellä taas melu on vittumaisen kova ja silloin pitää etsiä ajolinjaa urien välistä."

    No ei luulisi tuon hiljaisempien ajolinjojen haunkaan olevan kovin mukavaa pitemmän päälle. Miksi et luovu suosiolla niistä 17 tuumaisista. Alle vaikkapa 15 tai 16 tuumaiset Nokian NRVi-renkaat ja ei tarvi enää kärsiä "vittumaisen kovasta melusta".

    Minusta kuutosen GT-malli pitäisi varustaa 16-tuumaisilla aluvanteilla ja sitten tarjottaisi kohtuuhintaisena lisävarusteena 17-tuumaisia. Keski-Euroopan markkinoille ja hiljaisemmille teille sitten sopii nuo alkuperäisrenkaat paremmin. Nyt hyvä auto pilataan sopimattomilla renkailla ja saa maksaa lisää jos haluaa pienemmät aluvanteet. Aivan nurinkurista ja tuosta rengasasiasta kävin itsekin tiukimman väännön, kun myyjä ei meinannut millään tulla tarpeeksi vastaan, vaan yritti kiskoa 1000 € 15-tuuman aluvannepaketista Nokian NRVi-renkailla, vaikka alkuperäiset jäi liikkeeseen myytäviksi. No lopulta hyväksyttävään kompromissiin 500 € päästiin ja kaupat tuli tehtyä. En tiedä olisiko 16 tuumaiset aluvanteet lähteneet myös tuohon hintaan, kun en asiasta neuvotellut.

    Lisävarustelistalta kannatettavia varusteita ovat ainakin ulkopuolelle: kromatut pakoputken päät ja puskurien kulmalistat maalattuina, sekä sisäpuolelle: kromatut kynnyslistat ja titaanipanelointi. Kaikki on itselläni ja korostavat kuutosen tyylikästä ulkonäköä entisestään. Nahkaverhoilukin löytyy varustelistalta, joka sellaisen haluaa ja eiköhän navigaattorin tulo ole vaan ajan kysymys, kun sille on jo valmis paikkakin kojelaudan päällä.

    Äänestä

maksaa 100e enemmän, hepoja 3 vähemmän, sporttinen ulkonäkö. Kannattaa käydä kokeilemassa, jos sulla ei oo "patonkifobiaa".

Äänestä
  • Ei noilla vapari-gt:illä tee mitään. Koskaan ei saa painaa tallaa pohjaa että kierrokset nousis sinne 6000 ja alkais tuntuu siltä että mennään eteenpäin, kun takapenkiltä ja pelkääjän paikalta jo alkaa kuulumaan valitus että älä aja kovaa.

    Turbolla riittää se 3000 kierrosta ja meno alkaa maistua mukavasti.

    Äänestä

Ostin kyseisen mallin toukokuussa (4d sedan 2.3) ja olen ollut siihen erittäin tyytyväinen. Eipä pysty muut merkit tarjoamaan samaan hintaan xenonvaloja, Bosen musavehkeitä, vakionopeudensäädintä, 17" nättejä aluja, ESPtä, sutimisenestoa jne.

GT-merkintä luo vissiin pikkuisen paineita autolle, sillä ei se nyt mikään armoton kanuuna ole, mutta ripeästihän sillä ehtii. On sitten sisällä yksi ihminen visakortti taskussa tai viisi henkeä sukellusvehkeitten kanssa, ei se kuorman suuruus paljoa tunnu. 2.3 litraisen koneen etuja...

hyviiä ja huonoja puolia:

ajettavuus (tarkka, sopivan herkkä ohjaus)
suorituskyky
varustelu
kulutus (7 litraa maantiellä, jos haluaa)
pehmeä jousitus
tilava (siis todella suuri) tavaratila (510L)

-rengasmelu (ilmeisesti ominaista Bridgestonea?)
-pienet "heppoisuudet" muoviyksityiskohdissa
-napakka kytkin (vaatii totuttelua)

Että silleen, kaikin puolin hyvä auto....eihän se viimeistelyltään aivan mikään "Mersu" ole, mutta hintaluokassaan ihan lyömätön peli...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kake kirjoitti:

Onko kokemuksia? Itse olen harkinnut ostoa..Saa suositella myös muiden merkkien vähän sporttisempia malleja jos on tuota samaa hintaluokkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu