Suomi,eurooppa ja koko maapallo on kriisissä ja mamut ei ole mikään ongelma siihen verrattuna!
Voitko muuta väittää...?
Voitko muuta väittää...?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Voin. Mitä enemmän maahanmuuttajia, sitä enemmän varoja heidän huoltamiseensa kuluu ja sitä vähemmän sitä riittää kaikille tasapuolisesti. Jostain on silloin nipistettävä, lomautetaan vähän sairaanhoitajia, opettajia, vähennetään palveluita. Porukan varallisuus pienenee, ostetaan vanhoja saastuttavia autoja, syödään kehnoa ruokaa, sorrutaan viinaan, sitte huumeisiin ja kuollaan kaikki ja maapallo perässä.
kehitysmaalaiset ja kinuskit nussii minkä kerkii ja sikää. suomi on pieni ongelma
Somalialainen al-Shabaab-ryhmä väittää tappaneensa lähes 140 panttivankia iskussaan nairobilaiseen ostoskeskukseen.
HAISEEKO POLITIIKKA? | Turku 2013
Turussa on jo useita satoja äärijihadisteja ja määrä kasvaa
Paavo Korppi:
Tervehdys Laura !
Teemat joita yllä kerrot ovat tärkeitä.
Ne saavat minut harkitsemaan äänestämistäsi.
Paavo Korppi
Turun tautia \ Politiikka...............................................
Turun tauti paranee vain poliittisen toimintakulttuurin muutoksella ..............
Korppi on kova sotkemaan muita.
Pisti kunnon draaman pystyyn ystävineen.
On myös juniori harrastuksisa liehittely huomattu .
Ei korppi korpin silmää noki.
"Minä en olisi Tepsiin lähtenyt, sillä olen nähnyt sen äärioikeistolaisena seurana."
RESPECT-PALKINTO / Inter.
Kummia juttua kuulee "auttajasta" puhuttuvan????????
Emma Salokoski on kirjoittanut Facebookissa pitkän tekstin, jossa hän kritisoi nykyistä asenneilmapiiriä.
Emma Salokoski on kirjoittanut voimakkaasti kantaa ottavan tekstin.
Viime kesän lopussa Kiellettyjä asioita -levyn julkaissut Emma Salokoski on julkaissut tänään voimakkaasti kantaa ottavan Facebook-kirjoituksen.
- Aion nyt sanoa tämän ääneen. Minä olen suvakki, Salokoski aloittaa kirjoituksensa.
Salokosken kirjoitus liittyy jatkuvasti käynnissä olevaan keskusteluun maahanmuutosta ja turvapaikanhakijoista. Viime aikoina näkyvyyttä on saanut muun muassa tasavallan presidentti Sauli Niinistön jakama ja Jyri Paretskoin Iisalmen Sanomiin kirjoittama teksti tolkun ihmisistä. Salokoski ilmoittaa kirjoituksessaan, ettei kannata näkemystä vaikenevasta enemmistöstä.
- Jos minä olisin "tolkun ihminen" voisin yhtä lailla seistä polttopullo kädessäni vastaanottokeskuksen ulkopuolella.
Salokosken mukaan tolkun ihmiset ovat osa hiljaista massaa, jotka mahdollistavat väkivaltaliikkeen ja vaarallisen rasismin nousun.
- Minä sanoudun irti tolkun ihmisyydestä. En aio olla hiljaa. En koskaan, Salokoski päättää kirjoituksensa.
Salokoski muistetaan omalla nimellänsä julkaiseman soolotuotannon lisäksi Emma Salokoski Ensemble -kokoonpanosta.
2,5 miljardi menen matuihin tänä vuonna! Määrä kasvaa koko ajan. Suurenee, suurenee. Mistä rahat imetään?
"10 vuodessa Suomen sosiaaliturva uhkaa romahtaa", sanoi taloustieteen professori Matti Viren Turun yliopistosta loppuvuodesta 2015.
Ihmiskunnan ilmapiiriä on alettu rikkoa kansojen siirroilla kotimaistaan vieraisiin kulttuureihin, joissa he aiheuttavat sekasortoa.
Ei ole oikein repiä ihmisiä juuriltaa ja yrittää sopeuttaa heitä vieraisiin olosuhteisiin. Kaikkien ihmisten pitää saada pysyä omissa kotimaissaan ja rakentaa kulttuuriaan siellä. Mutta jos muuttavat, esim. Lähi-Idästä Suomeen, on heidän hyväksyttävä uuden kulttuurin muutos ja mukauduttava siihen.
Muistutan, maahanmuutto alkoi Euroopan Unioniin liittymisen jälkeen, jolloin Kansojen sekoitus alkoi.
Näkyy nytkin, niin saamme suomalaiset pienen promillen osan siitä Koronatuesta, mitä muut Euroopan maat saavat.
Myöskin Euroopan Unioniin liittymisen jälkeen maaseutumme autioitui, tehdastuotanto eli omavaraisuus iskettiin alas jne.
Nyt elämme täällä köyhyyden syövereiden maassa ja maksamme Euroopan Unionille jäsenmaksun vuosittain, joka aina nousee ja noudatamme lisäksi direktiivejä.
Tällä hetkellä maksamme eteläisen Euroopan maiden koronakuluja. Summa ei ole mitenkään pieni. Kuten jo mainitsin emme saa siitä maksamisesta itse mitään hyötyä.
Ulkomailta tullut työtön, asunnoton ja rahaton maksaa suomalaiselle veronmaksajalle todella suuren summan ja kun lukumäärä on myöskin todella suuri ja otetaan huomioon se moniavioisuus ja matujen lasten määrä, maksut suomalaisille ovat tähtitieteellisen suuret.
Suomen on siis otettava jatkuvasti paljon velkaa näihin ennenkuulumattomiin menoihin.
Tosin Turun kaupunki keksii kaiken aikaa lisämenoja kuen tuo kävelysilta Lokomon vieressä ynnä muuta.
entiä mut hyvä piisi:
https://www.youtube.com/watch?v=MgvtKk83wsQ
Mamu on lyhennys monesta muustakin asiasta kuin maahanmuuttaja.
Mamut eivät ole syypää ongelmiin vaan kärsivät niistä yhtälailla kuin kaikki muutkin. Ongelmat ovat itsekeskeisyys ja ahneus.
Monikulttuurisuus on meidän suurin kansallinen uhka. Näin tämä Suomessa menee että ulkomaalaisia rikollisia suojellaan virkavallan toimesta. Kun päinvastoin asiat pitäs tulla kaikkien tietoisuuteen.
Tässä asiassa me ollaan kyllä ihan liian lampaita.
Euroopassa on kuitenkin monta valtiota joissa asiat on hoidettu mallikkaasti. Hyviä esimerkkejä Suomelle olisi vaikka Viro, Puola, Unkari, Valko-Venäjä. Näissä maissa ei mitkään arabit ja afrikkalaisjengit hakkaa kantaväestöä kadulla.
Nykymeininki tekee Suomesta turvattoman kaatopaikan.
Voimia menehtyneen nuoren miehen läheisille
Suomen Hallituksen olisi aika erota melko nopeasti.
Saadaan tämän hallituksen aikana lisää maksettavaa ja paljon.
Koronapandemia ei ole hävinnyt minnekään maailmalta, ei myöskään Suomesta ja hallitus sen kun avaa yhteiskuntaa. Turussa uusia sairastuneita on enemmän nyt kuin korona-ajan kolmen ensimmäisen kuukauden aikana keskiarvo.
Myöskin melko outoa, niin päättäjillä on vaan se oma etu ensisijainen asia. Kuitenkin kaikkien niiden myöskin Turun kaupunki mukaan lukien, joilla on päätösvalta, tulisi ensisijaisesti ajatella kaupunkilaisia, ei itseään.
Mutta se menee Euroopan tasolta kaupunkitasolle samalla lailla. " Sulle mulle,...." viis muista.
Miksi hallitus väitti heti koronapandemian alussa ettei kasvomaskeista ole mitään hyötyä käyttäjälle itselleen?????
Siksi, koska huono kauppa niinsanottujen rikollisten kanssa tuli ilmi.
Ketään ei voi sanoa rikolliseksi ennen kuin asia on todistettu,...joten tämäkin asia on toistaiseksi auki.
Virologian asiantuntijat sensijaan kehoittavat ihmisiä käyttämään kasvomaskeja myöskin kadulla liikkuessaan.
Ihmettelen, miksi syöpäsairas ystäväni käyttää kasvomaskia sairaalassa ja myöskin, kun hän pääsee kotiin. Hänelle on annettu syöpähoitoja ja vastustuskyky sen takia on kuralla. Mutta hei eihän ne kasvomaskit hallituksen mukaan suojaa käyttäjää. Onko tässä nyt jokin mennyt pieleen.????
Aloituksen jälkeen on ilmennyt ainakin 2 mamuihin liittyvää ongelmaa:
- Turun toripuukotukset
- korona leviää erityisesti mamujen keskuudessa