Onko ekonomin työ rankkaa?

enjye

Joutuuko työssä sietämään paljon paineita?

5

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KTM82

      No ei ole, meitsikin käy toimistolla lähinnä istuskelemassa 9-17. Näpyttelen koneelle vähän strategioita, istuskelen palaverissa jauhamassa paskaa missioista ja visioista, siinä se päivä sitten meneekin...

      Meikän ainoa missio ja visio on oikeasti saada vain rahaa (sellaset 4500 tulee kuussa, riittää ok), ei kiinnosta oikeasti yhtään joku höpinä firman arvoista ja muu pelleily.

      • lahjaton666

        Joopati joo. Olisi itsekin pitänyt älytä lukea ekonomiksi, mutta kun luulin, että siinä tarvitaan jonkibnlaisia lahjoja.


    • cascas1

      Kai se riippuu aika paljon toimenkuvasta. Vastuuta voi olla, mutta eri asia tietty ottaako sitä. Ei kyse ole kuitenkaan mistään talonrakentamisesta, minkä sortuessa ihmisiä kuolisi, tai harvemmin esim. matemaattisesti vaativasta toiminnasta, joka on useimmiten rankkaa.

      Stressiä varmaan saa kehitettyä ainakin kun hakeutuu tarpeeksi intensiivisiin piireihin, esim. riskisijoittajaksi tai itsenäiseksi yrittäjäksi. Muutenhan monet toimenkuvat vat paperinpyöritystä, koneelle naputtelua, raporttien lukemista tai esiintymistä, ehkä jotain opiskelua. Mutta riippuu siis toimenkuvasta.

    • mikkof.

      no onko se rankkaa kun suu vaahdossa miettii jotain markkinointisuunnitelmia? riippuu tietysti mihin vertaa mutta oma näkemykseni on ettei tosiaankaan ole rankkaa

    • pystytkö siihen

      Ei varmaankaan jos ei ota huomioon kilpailua ja pätemistä joka on ainut keino edetä uralla ja pärjätä. Myös kylmä tulosajattelu ja laskupää on kauppatieteilijän ainut päämäärä. Plösöt ja laiskat ei sovi kauppikseen, kannattaa olla taustaltaan vähintään urheilija tai muuten itsekäs kusipää jos haluaa pärjätä. Herrana pitää olla kyky myös kääntää selkä vaikeiden asioiden edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8566
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      171
      2897
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1252
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      938
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      903
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      832
    Aihe