Tytöistä naisia, pojista miehiä

Kasvatus kunniaan!

Kasvatustieteen maisteri Outi Ylitapio-Mäntylä väitteli joulukuussa 2009 Lapin yliopistossa aiheesta "Sukupuolistavat käytännöt piilossa päiväkodeissa".

Väitöstiedotteessa
http://www.ulapland.fi/news/Vaitos-Sukupuolistavat-kaytannot-piilossa-paivakodeissa/m3jmxfqe/82f4e870-3866-424e-99f4-18d9a834adbc
todetaan mm. seuraavaa:
"Lastentarhanopettajat ajattelevat esimerkiksi kohtelevansa lapsia tasa-arvoisesti mutta eivät välttämättä näe sukupuolistavia käytäntöjä omassa toiminnassaan ja puheessaan."

Mitä ihmettä tällä lauseella oikein mahdetaan tarkoittaa?

Onko lasten luonnollisten sukupuoliroolien vahvistaminen kasvatuksellisin keinoin jollakin tavalla ristiriidassa lasten, tyttöjen ja poikien, tasa-arvoisen kohtelun kanssa?

Eikö tasa-arvoa ole nimenomaan se, että tytöt saavat olla tyttöjä ja pojat poikia?

Eikö tuossa väitöstiedotteen lauseessa sotketa kaksi täysin eri asiaa keskenään?

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuupajuu1

      Mun mielestä on ihan luontaista että tytöt tykkäävät yleensä tyttömäisistä ja pojat poikamaisista leikeistä. Mitä pahaa siinä on? Eikö kannattaisi kuitenkin katsoa lapsen näkökannalta mitä hän haluaa tehdä? Kukaan ei kuitenkaan pakota poikia liikuntasaleihin ja tyttöjä piirrustushetkiin jos näin on, niin mielestäni se on kummallista.

      Hyvä kun ei kohta käsketä pukemaan pojat vaalenpunaisiin kun "sopiihan se nyt pojillekin" tai että tytöt leikkimään supersankarifiguureilla. Kaikkea uutta tuleekin kokeilla, mutta tässä ihanan holhoavassa yhteiskunnassa on tärkeintä kuunnella mitä lapsi haluaa eikä toitottaa vaan jäykästi siitä tasa-arvosta.

    • :-:

      Mitäs sitten pitäisi tehdä siinä tapauksessa, jos esimerkiksi tyttö on kiinnostunut poikien leikeistä ja harrastuksista, eikä perinteiset tyttöjen "jutut" häntä kiinnosta?

      Kaikki lapset eivät automaattisesti tykkää omalle sukupuolelleen tyypillisistä leikeistä ja harrastuksista.

      • :-)

        Luonnollisesti antaa lapsen toteuttaa itseään niissä leikeissä jotka häntä kiinnostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5636
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4814
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      393
      2380
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2286
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      1997
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe