en tykkää koirista. kaupuni tarvitsee verotuloja.
Koiravero mikkeliin!
200e/ koira
25356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Harvinaisen typerä heitto!
Samoin taloyhtiöt voisivat alkaa veloittamaan koirasta vesimaksun. Koira juo vettä, pestään tassuja ja välillä haisevaa koiraa suihkussa/ammeessa. Koira tuo kuraa rappukäytävään ja kuseksii hissiin = siivouskuluja.
En kyllä ymmärrä kuka tomppeli yleensäkään ottaa koiran kerrostaloon...
Samaa mieltä! Aika touhua ainakin isoja koiria pitää kerrostalossa. Itserakasta hommaa.
Eikös se vesimittari näytä käytetyn veden määrän. On aivan sama kuka tai mikä sitä käyttää, maksullista se on jo.
Koirien vieminen kuntoradoille ON KIELLETTY YMPÄRI VUODEN!
Höpö höpö :D Niiden IRTIPITÄMINEN on ehdottomasti kielletty kuntoradoilla ympäri vuoden. Saa sinne koiria viedä kunhan kytkettynä vain osaa pitää ne. ;)
monoa koirille pururadalla
Meidän fifi on yhtä viisas kuin me. Siksi hänen pitää saada juosta pururadalla, niin kuin ihmisetkin. Hän ei koskaan karkaa, siksi myös lintujen pesintäaikaan voimme päästää hänet irti narusta.
Kasarmin porrakäytävän siivoukulut ovat samansuuruiset koirankanssa tai ilman.
Koiravero on aika turha
Mun naapuri valitti koiranjäljistä käytävässä. Kerroin sokean ystäväni käyneen ja ne ovat opaskoiran aiheuttamia. Jatkoi sitten naapuri että lastenvaunuja kuljetetaan kerroksiin ja jää jälkiä. Kerroin että jalaton siskoni käy pyörätuolillaan luonani. Miksi hän suuttui ja meni pois mitään kommentoimata.
Jos olisi koiravero, tuotto pitäisi käyttää koirapuistojen rakentamiseen. Veron sijaan ehdottaisin Mikkelissä keräystä. Kerätään rahaa koirien ulkoilualueisiin. Kaupunki mukaan tarjoamaan alueita. Keräykseen kannattaa osallistua koiravihaajankin, hän osaa sitten pysyä kaukana inhokeistaan. Ei jää sijaa enää valitteluun. Voi jättää nämä provosoivat keskustelunaloitukset pois.
Idioottivero. En tykkää idiooteista. 200 €/ idiootti. Kaupunki tarvitsee verotuloja. Näistä tämän ketjun kommentoijista tulisi jo ensimmäinen tonni..
Niin myös sinusta. Olethan yksi kommentoijista. Hih!
Ajatella ettei mennyt kuin 2 tuntia ja joku heitti sen helpoimman ja ennalta arvattavimman vastakommentin...huoh 200 lisää, kiitos
No ketuttaako?
Maksan heti koiraveroa 200€/vuosi kun rinnalle tulee kissavero 400€/vuosi! Tai mielellään vielä enemmänkin kissoille. Kissaihmiset pitävät kissojaan vapaana kun se kuuluu niiden luonteeseen saalistaa ja tappaa eläimiä.
Sitten paskotaan lasten hiekkalaatikoille yms. paikkoihin joissa niiden jätökset aiheuttavat terveydellisiä ongelmia mm. lapsille.
Etsikää sossupummi rahat muualta.maksakaa veronne mulkerot.
Miksi et tykkää koirista ??????? Nehän on mukavia kavereita...Itselläni 5 isoa koiraa,ei tule kutsumattomia vieraita,heh...tai jos tulee,niin pois ei sitten lähde,ennenkuin kotiväki on paikalla.
Niin tarvitseekin verotuloja ja koiranpaskan kerääminen tuo lisää kuluja. Niinpä koiravero olisi paikallaan. Ehdotan kuitenkin vähintään 500€ / vuosi tai tehdään hauvasta rukkaset!
Ne on kyllä pahimpia nämä kissojaan irtipitävät, mirri käy kuseskelemassa ja paskomassa toisten tonteille ja tappaa mennentullen pikkulintuja.
Pittee laittoo ensi kerran kissan paskat kirjekuoreen ja tapettu pikkulintu toiseen ja postittaa kissan omistajalle.
Se ettei osaa kouluttaa lemmikkiään toimimaan oikein on omistajan omaa tyhmyyttä.
Kissa käy pihalla kierroksella mihin olen opettanut,ei koske lintuihin.
Tietää tarkalleen missä saa oleskella esim ei mene rivitalon muiden asukkaiden pihoihin (pois suljettu se mihin olen antanut luvan).
Käskytän niin tottelee ,kissa on helppo kouluttaa jos paneutuu lemmikkiinsä huolella.
Opetat kissan istuu olkapäällä pyöräillessä tai istuu takana tarakalla kyydissä oli vauhti mikä hyvänsä kokkeile osaatko opettaa vaikka 10km pyssyy ens alkuun.
Aina tulee kotiin paskalle ja kuselle,oppii helposti ihmisen siisteydestä sisällä.
Niin sitä luottamusta eläimen ja ihmisen välillä ei saada vaan se ansaitaan,yhtä lailla koskee koiria
Eläin tarvitsee tekemistä sen aivot todellakin ajattelee,sääliksi käy joskus katsoa koiraa jolla olis tekemistä. Mut omistajalla ei aikaa kuin täyttää ruokakippo.
kissa tappa kaikki oravat meiltä. miksi kissa saa elää?
Koiravero perintään Mikkelissä saataisi verotuloja paljon 500€/V on hyvä summa, veroa korotettaisi tarvittaessa niin kuin muitakin veroja korotetaan.
Idioottivero otettava käyttöön Mikkelissä!
Vuodessa olisi kaikki velat maksettuna ja rahaa olisi vaikka kymmenelle orkesterille ja kansainväliselle uudelle lentokentälle!