kives asiaa

kivestää

Miten toimia jos pennun luovarissa lukee: Molemmat kivekset laskeutuneet ja nyt n,.5kk, toinen ei vieläkään ole!
Totta kai kasvattajaan otan yhteyttä, mutta kysynpä nyt muidenkin mielipidettä etten
turhaan liiaan aikaisin ala "ihmettelemään"
Vuosikkaksi astihan voi olettaa, että laskeutuu.

11

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      "Jos uroskoira todetaan myöhemmin joko eläinlääkärin todistuksella tai myyjän itsensä toimesta kivesvikaiseksi, myyjä palauttaa kolmasosan kauppahinnasta viimeistään silloin, kun koira täyttää vuoden tai jos vika todetaan tätä myöhemmin, 30 päivän kuluessa sen toteamisesta"

      Odota vielä hetki ja vie koira lääkäriin jos ei kives ole laskeutunut koiran ollessa kuusi kuukautta tai hieman yli. Eläinlääkäri kirjoittaa sinulla todistuksen kivesvikaisuudesta jota vastaan kasvattaja on velvollinen palauttamaan osan kauppahinnasta (1/3).

    • häh

      Jos ell on todennut että molemmat on laskeutunu niin eikö se ole ell vika eikä kasvattajan?

      • kivestää

        Tätä juuri tarkoitin, että kenenkäs tämä "moka" on. Omani? Olinko sinisilmäinen?

        Kasvattaja itse myös kysellyt kiveksestä. Oli tietoinen luovutettaessa "viasta". Kyllä se sieltä laskeutuu, voi noin nuorella siirtyillä :/.Voi näinkin käydä, tiedän.
        Silti tämä asia nyt vaivaa.

        Kysymyksessä sijoituskoira.


      • Aikaoutoa
        kivestää kirjoitti:

        Tätä juuri tarkoitin, että kenenkäs tämä "moka" on. Omani? Olinko sinisilmäinen?

        Kasvattaja itse myös kysellyt kiveksestä. Oli tietoinen luovutettaessa "viasta". Kyllä se sieltä laskeutuu, voi noin nuorella siirtyillä :/.Voi näinkin käydä, tiedän.
        Silti tämä asia nyt vaivaa.

        Kysymyksessä sijoituskoira.

        Öö no onks sillä mitään väliä sitten sulle, jos sij.koira, etkä ees maksanu siitä mitään? Mut outoa, että paperissa lukee, että molemmat laskeutuneet..ousko siinä käyny pikku virhe, jos pentueessa oli muilla uroksilla kivekset ok ja tullut sama teksti vahingossa tähänkin?


      • kivestää
        Aikaoutoa kirjoitti:

        Öö no onks sillä mitään väliä sitten sulle, jos sij.koira, etkä ees maksanu siitä mitään? Mut outoa, että paperissa lukee, että molemmat laskeutuneet..ousko siinä käyny pikku virhe, jos pentueessa oli muilla uroksilla kivekset ok ja tullut sama teksti vahingossa tähänkin?

        Kyllä olen maksanut vakuusmaksun eli puolet koiran hinnasta. Muut olivat narttja :D.
        Olin näyttely/jalosyuskoiraa ottamassa.
        Ps: Sijoituskoirista maksetaan aina ns. varausmaksu.


      • kivestää kiittää

        . Tämä on tiedossa. Kiitos:)


    • molossi ei rek

      Viimeistään vuotisena,jos ei tule,niin mahdollisuus on vaikka kaupan purkuun,JOS koira on myyty kivekset laskeutuneena.
      Jos ei olisi mainintaa ollut,niin silloin tuo kolmanneksen palautus on normikäytäntö.
      Tosin jos koira olisi myyty/sijoitettu ostajalle tiettyyn tarkoitukseen JA siitä maininta sopparissa,eikä tule tarkoituksenmukaiseksi,niin mahdollisuus on myös kaupan purkuun.
      Periaatteessa kaupan olisi voinut haluttaessa hetikin purkaa,koska koira ei ole ollut mainitun mukainen.

      Tosin en ymmärrä,että jos kasvis on ollut tietoinen,että toinen kives ei ole laskeutunut,niin miksi kirjattu,että on ok.Outoa...

      Ps.Ei sijoituskoirasta aina varausmaksua makseta.Ei kaikki kasvikset ota ylipäätään varausmaksua.
      Mutta sijoitustapauksissa käytetään vakuusmaksua.Se on yleinen käytäntö,tosin joskus myös sijoitetaan koira ilman sitä.

      • isoisoäiti

        Aloittajalle...jotain outoa jäi mieleen: tottakai kasvattajaan otan yhteyttä...kasvattaja on itse kysellyt kiveksestä? Sekavaa.

        Pentutarkastus lääkärin todistusta et siis ole edes nähnyt,ei siitä mitään faktaa voi kiveksistä sanoa, mutta olisi ollut jotain tietoa onko silloin olleet tunnettavissa.

        Sanot olleesi ottamassa siitoskoiraa (käyttöä tiedossa) ja näyttelykoiraa. Ellei tuo ole paperilla se on vain ajatuksesi jolla ei ole merkitystä kauppasopimuksen kohtaan ei : vastannut ostajan odotuksia jne....silloin kaupan purkukin on vaikeampaa.

        Itse muistan joka sopimusta kirjoittaessani laittaa lisäyksen, myyty kotikoiraksi. Tulkoonpa siitä sitten mikä valio tahansa, jää itselleni tunne etten ole lupaillut liikoja.

        Oli miten tahansa niin ihmettelen kasvattajaa joka sijoittaa koiran jolla on epäilyskin kivesviasta.


    • älytöntä

      Isoisoäii, eihän luovutusikäisen pennun kiveksistä voi kukaan mitään varmaa vielä taata.

      • isoisoäiti

        Sanoinkin tuossa edellä ettei se pentutarkastuksen kivesten tunteminen vielä mitään takaa varmasti, mutta on hyvä osviitta siitä että ne on olleet laskeutuneet, silloin on aina paremmat mahdollisuudet että ne paikalleen palajaa (ei yksikivinen esim.)

        On paljon rotuja joiden pentu nostaa vaikkapa jännityksestä kiveksensä ylös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      9
      4043
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3577
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2233
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1883
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1856
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1789
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1452
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1206
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1155
    Aihe