Kellarin lattian uudelleen valu...

Kiiweri

Meinasin korkkasta n. 30 neliötä kellarin lattiaa auki ja laittaa sinne uuden valun johon vesikiertoinen lattialämmitys. Aikasemmin laitoin 20 neliötä niin että laitoin mursketta kapilaarisuojaksi ja 30 mm finfoamia ja sit valu. Nyt meinasin oikaista ja laittaa vaan lekasoran ja sit harson ja valun. Onko kellään kokemuksia. Sain idean yhdeltä saneerauskohteelta jota ihan ammattilaiset tekivät. Mietin itsekin, että mitenkä turha se eristys olis siellä välissä. Eikös tollanen lekasorakin jo eristä kivasti, kun jää ilmaa väliin? Säästys vaan kaivamasta ja kantamasta sitä maata ulos sankoilla!!!

3

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus-k

      No jokainen voi miettiä miten turhia ne eristykset taloissa ovat :)

      Mutta jos nyt pohditaan asiaa niin aika reilusti saat sitä leca-soraa sinne laittaa että vastaa tuota oikeaa eristettä eli tulisi vastaava rakenne vain paljon paksummaksi. Ihan eri asia on jos jossain kohteessa sinne alapohjaan laitetaan kymmeniä senttejä sitä soraa.

      Hyvin harvoin kannattaa rakentamisessa säästää sitä vaivaa ja oikaista. Yleensä aina katuu jälkeen päin.

    • Kyllähän se maakin eristeenä toimii. Tosin siinä kulkee vettä, joka sitten kuljettaa lämpöä pois...

      Ehkäisee kivasti maan routimista talon alla. Maksaa toki jonkin verran kohonneina lämmityskuluina. Meillä lattian alla eristettä tuollaiset 170 milliä. Halvempaa kuin betoni.

    • ins..vm78

      laita nyt niin ku pitäis,vähintään 100 mm Eps ristiin,parempi olis semmoset 200mm.
      Tuon eristeen tarkoitus ei ole ainoastaan kylmän eristäminen......kai sen olet tiennyt....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      82
      3456
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1524
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      5
      1302
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1186
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      47
      846
    6. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      842
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      32
      782
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      780
    9. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      754
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      727
    Aihe