Pitääkö pankkikortin käytöstä ulkomailla ilmoittaa pankille?

justiinsawondering

Olen jostain kuullut, että pankit ovat aikoinaan voineet lukita omia pankkikotteja, jos niillä on yrittäny nostaa rahaa ulkomailla, eikä pankille ole ilmoittanu tulevasta matkasta etukäteen. Onko siis tällainen mahdollista vielä nykyäänkin, eli pitääkö pankeille ilmoittaa etukäteen ulkomaan reissuista? Matkakohteena on siis USA ja tarkoituksena olisi käyttää OP:n Visa debit/credit-yhdistelmäkorttia sekä Nordean Visa Electronia.

6

2892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luottokortti toimii

      ulkomailla harvoin tuo pankkikortti edes toimii...vain tuo luotto eli kredit pelittää...tuon lasten visan voi kyllä unohtaa kokonaan eikä mitää ilmoituksi tarvitse pankille tehdä.

    • Lähimatkailijat

      Hyvin toimii kortit ulkomailla, electron kortti myöskin, lapseni sai sillä nostettua rahaa automaatista.
      Kokemusta on espanjasta, kanarialta, thaimaasta, bulgariasta, virosta..... Ei siis tämän kauempaa.

      • pieni korjaus

        Esim.Thaimaassa ei pankkikortti toimi vaan pelkästään luottokortti. Tuo electron on tosi epävarma ja sillä saa rahaa tai ei saa....monessakaan kaupassa se ei kelpaa ja esim. lentokoneessa ei voi sillä edes maksaa.


    • Korttipeli

      Ei tarvitse ilmoittaa siitä luottokortistakaan, mutta luottokorttiyhtiöt joskus soittavat perään, että oletko todella nyt reissussa vai onko korttisi väärissä käsissä toisella puolella maailmaa.

    • korttiko

      Ainakin osalla pankeista pystyy nettipankissa avaamaan ja sulkemaan maita, joissa kortti käy. Oletuksena käy kaikkialta, mutta kannattaa varmaan tarkastaa ennen reissua. Debet-puoli toimii Euroopassa, mutta itse ostan aina luottopuolelle, jotta mahdollisissa epäselvyyksissä voin kääntyä luotonantajan puoleen.

    • rajat kuntoon.

      Pankille ei tarvitse ilmoitta matkoista.
      Sepa-maissa (Suuri osa Euroopan maita) voi käyttää pankkikorttia. Luottokortti käy kaikkialla. Nettipankista kannattaa tarkastaa kortin säädöt, onko esimerkiksi rajoittanut jonkun maan ulkopuolelle. Asian voi myös muuttaa siellä nettipankissa.
      Internet-käyttöä ei kannata kortille sallia, paitsi väliaikaisesti, kun tilaa jotain lentoa tai hotellia netin kautta. Sitten taas pistää kiellon päälle. Tämän neuvon sain omasta pakistani.
      Kun ulkomailla nostaa rahaa automaatista, niin sikäläisellä pankilla voi olla oma rajoituksensa. Vaikka Suomessa saisit nostaa vuorokaudessa 500 euroa, niin joku pankki ulkomailla on voinut laittaa rajaksi 300 euroa. Ulkomailla menee lisäksi usein pieni maksu, vaikka nostaisi debit-puolelta.
      Creditiä kannattaa yleensä käyttää isommissa ostoissa, jos veloituksessa tulee joku ongelma, niin on luottoyhtiö apuna.
      Pankit ovat tulleet tarkemmiksi. Isoista tilimaksuistakin voi ihan kotimaassakin tulla tarkistuskysely.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2714
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2297
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1413
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1072
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1021
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1013
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      922
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      818
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      771
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      752
    Aihe