Miksi tietokoneissa on sellainen periaate että yhdellä pienellä mitättömällä klikkauksella jos käyttäjä ei ymmärrä vaikeaselkoista kysymystä oikeen niin käyttäjä voi tehdä koneelleen suuren virheen joka on erittäin vaikeaa korjata.
Eli henkilö joka ei ole tietokonenörtti tekee sellaisen vahingon jonka vain asiantuntija voi korjata.
Miksi on niin. Esimerkiksi kone saattaa kysyä. Hyväksytkö muutoksen. Jos hyväksyt niin tapahtuu kauheita.
Kummallista
4
196
Vastaukset 4
- oma vikasi
Miksi hyväksyt, jos et tajua, mitä sen seurauksena tapahtuu?
Ongelma olisi huomattavasti lievempi jos konetta käytettäisiin aina vain peruskäyttäjän oikeuksilla, mutta tätä ainakin Microsoft pitää liian "vaikeana".
- ' ' ' ' '
Niin eikös tämä liity ennemminkin käyttöjärjestelmään kuin itse tietokoneeseen. Eikä varmasti edes kaikkiin käyttöjärjestelmiin.
Mutta kuten nimimerkki "oma vikasi" sanoi: jollet ymmärrä mitä sinun pitäisi hyväksyä, ÄLÄ HYVÄKSY. Vähän sama kuin miksi käynnistät auton jos moottori valo palaa.
Noh siksi kun en ymmärrä syytä ja tarvitsen juuri nyt autoa.
Ja totta että käyttäjän on lähes mahdotonta tuhota kone valinnoilla. Itse tietokoneen osat siis ovat ehjiä edelleen vaikka Windows ei käynnistyisikään. Käyttöjärjestelmän kaatumisen kyllä voi tehdä.
Yleensä jos tulee jotain dramaattista koneelle viedään se huoltoon, varsinkin jos on poropeukalo tietokoneen käytössä. Mutta ei kun se maksaa ja itse täytyy yrittää korjata kunnes kone on totaalisen jumissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri661877- 811445
- 931078
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi45874Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa41830Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus286828Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,263755- 57738
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied110708- 39653