Lieksassa suunnitellaan hurjia.
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/36217-lieksan-arkiyopaivystys-joensuuhun?
Saisinko antaa vinkin?
Ostakaa myös kaupuginjohtaja, kaupunginsihteeri, elinkeino jne. -palvelut Joensuusta tai vaikkapa Kontiolahdelta.
Säästyy rahaa ihan eri tavalla ja tulos on takuulla parempi, koska huonompi se ei voi olla.
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/36217-lieksan-arkiyopaivystys-joensuuhun?
Saisinko antaa vinkin?
Ostakaa myös kaupuginjohtaja, kaupunginsihteeri, elinkeino jne. -palvelut Joensuusta tai vaikkapa Kontiolahdelta.
Säästyy rahaa ihan eri tavalla ja tulos on takuulla parempi, koska huonompi se ei voi olla.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tai Nurmeksesta sillä jopa sielläkin on järkevämmät virkamiehet.
Lieksan kaupunki varmaankin maksaa sentilleen taksimatkan. Molempiin suuntiin.
Tiedottakaa väestölle millä kyydillä Joensuun rallia ajellaan?
Onko vaarana että arkiöisin terveyskeskuksen vuodeosastoista tuleekin kuolemanosastoja? Miten herkässä on lupa siirtää potilas Joensuuhun vai jäättekö odottamaan lääkäriä aamuun??
Ja ruumiinavaustakaan ei vaadita kun potilas kuolee osastolle. Hyvin olette suunnitelleet, todella hyvin. Vielä kun laitatte mamut klo 20-08 työvuoroon niin saatte säästöjä joilla nostaa virkamiesten palkkoja.
Älä unta näe, että mamut töitä tekisi.
Lieksan virkamiesjohdon toiminta nykyisellään hyvin neuroottista, melkeinpä asiassa kuin asiassa. Ovat saaneet ilmeisesti niin paljon kritiikkiä osakseen, jotta päässyt syntymään pysyvä vastakkainasettelu kuntalaisten kanssa. Vaikuttaa etteivät toimi enää kuntalaisten edun mukaisesti, enemmänkin päinvastoin.
Valtuutettujen ja myös kuntalaisten pitäisi ottaa nyt tiukempi ote virkamiehistä, laittaa virkamiehet ja huseeraavat virkanaiset aisoihin, tai muuten Lieksan käy todella huonosti.
Lieksan kaupunki ja varsinkin sen johto on minunkin mielestäni toiminut täysin kuntalaisten ja paikallisten pienyritysten edun vastaisesti jo 5-10 vuoden ajan. Ainoa mistä pidetään huolta on johtoportaan hyväveli mafia ja sille hyvät edut ja palkankorotukset. Yrityksiä häädetään systemaattisesti ulos Lieksasta, kuten esim tämänpäivän LL kertoo Brahean Paakareista. Eikä tämä ole viimeinen, huhuja liikkuu useamman yrityksen kohdalla että ovat siirtämässä toimintaa pois Lieksasta ja pääsyynä on juuri kaupungin aiheuttamat ongelmat ja negatiivinen suhtautuminen paikalliseen yrittäjyyteen. Kunnan omat työntekijät ajetaan siellä suorittavalla tasolla loppuun, työtahti kiihtuu, työajat pitenee ja palkka laskee kokoajan. Samalla kun kaupungin johto nostelee omia palkkojaan ja pitää ryyppyviikonloppuja Kolilla yms. Eipä todellakaan ihme että niin asukkaat kuin yrittäjätkin ovat saaneet tästä touhusta tarpeekseen ja molempien muuttotahti senkuin kiihtyy.
Ainoa mikä voisi edes vähän jarruttaa tätä kiertokulkua olisi pakkoliitos naapurikuntien kanssa. Näin koko kaupungin ammattitaidoton hallintokoneisto voitaisiin ajaa kerralla alas ja saataisiin ehkä jopa uutta elinvoimaa toimintojen kehittämiseenkin.
Tulkaahan hyvät piirakan tekijät eteläsuomeen. Niitä maailman parhaita muistellaan kaiholla.
Virkamieskunta laatii näitä suunnitelmia, joilla kaupunkilaisten palveluja jatkuvasti heikennetään ja epäpätevät valtuutetut senkun siunaavat näitä suunnitelmia, uskaltamatta puuttua virkamieskunnan esityksiin.
Jos arkiyöpäivystys loppuu, se tietää jopa kuolleisuuden kasvua Lieksaan! Voiko kukaan järkevä valtuutettu hyväksyä tällaista?
Kyllä niitä kuluja nyt on vaan lähdettävä karsimaan ensin sieltä virkamieskunnasta, virkoja yhdistämällä ja niitä lakkauttamalla.
Mielestäni kaupunginjohtaja Lehto on toimillaan osoittanut, ettei hän enää nauti kuntalaisten luottamusta ja hänen olisi tajuttava tämä ja erottava, tavalla tai toisella.
Kyllä, kuntalaisten pitäisi nyt alkaa vaatia Lehdon eroa!
Kannatetaan!!! Ja Taponen, Syrjäläinen ja suurin osa muistakin "päälliköistä" samalla oven avauksella kilometritehtaalle myös, nyt on Lieksa saatava terveelle uralle !!!
Nyt säästötalkoot on aloitettu aivan väärästä kohdasta, jos valtuutetut hyväksyvät arkiyöpäivystyksen päättymisen Lieksassa, niin he ovat kyllä pettäneet äänestäjänsä.
Säästösumma (90 000 €) on kaiken lisäksi pieni, mutta heikennys terveyspalveluihin suuri, joten ei tunnu järkevältä toiminnalta.
Niin ja omilla kyydeilläkö sitä sitten mennään Joensuuhun lääkäriin ja entäs autottomat? Kuka korvaa ja korvaako kukaan?
Paikallisten poliitikkojen kannattaisi alkaa miettiä näitä Lieksan asioita, koko kaupungin henkilöstöorganisaation uudistamista, eikä toimia pelkästään virkamieskunnan esitysten varassa.
Valtuutettujen kannattaisi alkaa käyttää omaa päätään enemmän!!!
Puolueet kehittäkää enemmän yhteisiä aloitteita, yli puoluerajojen.
Huomioikaa jotta virkamieskunta ei toimi aina kaupungin etujen mukaisesti, se toimii ensisijaisesti virkamieskunnan omien etujen mukaisesti ja tämä on tosi.
Lieksan kaupunki aloitti säästötalkoot karsimalla ensimmäiseksi terveyskeskuksen arkiyöpäivystyksen ja korottamalla joidenkin virkamiesten palkkoja!
Miten lie Persut äänestäneet palkankorotuksista nehän tavallisesti vastustaa kaikkea mikä liikkuu.? Ovat oudon hiljaa.
Jopa tuota poistumaa taitaa tulla kun ambulanssi saattaa tulla 100km päästä, siinä kerkiää potilas jo menehtyä saati jos lähdetään roudaamaan vielä joensuuhun sairaalaan! Mikähän älämölö olisi jos esim. vaikka helsinkiläisiä alettaisiin viemään vaikka lahteen yöllä päivystysvastaanotolle? Tuskin mahtaisi onnistua, saattaisi löytyä rahaa resursseihin eritavalla!
Jos terveyskeskuksen arkiyöpäivystys siirtyy Joensuuhun, niin minä muutan myös, sillä Lieksa on kohta turvallinen paikka vain terveille ihmisille.
vt. sosjohtaja järkevä. voi jäädä. Muut ulos.ei hötkyile.
Ei tuo säästö ole se, mikä on arvioitu, eli 90 000€. pitää laskea myös se mahdollisuus, että sinne ei mennä pienen "vian" takia, joka myöhemmin saattaa tulla lieksalle kalliiksi, kun tauti pahenee.
Mielestäni tereydellä ei saisi leikkiä jonkun pikkusumman takia.
Herranpieksut jos Joensuuhun siirtyy lääkäripäivystys öisin. Joudun ottamaan lapset mukaan jos on pakko lähteä sinne. Nyt kyllä pääsee jo itku. Entäs jos ei ole rahaa matkustaa. Taksi maksaa n 150e suuntaansa. Yleisiä liikennepalveluja ei ole. Tämä on mennyt kuin lehmän häntä alaspäin kun tämä kaupunginjohtaja astui virkaan. Hyväosaisilla kun hätää ei ole, eikä muualta muuttaneilta. Jos tämä tällainen jatkuu niin pakko on muuttaa pois. Voi helevetin helevetti.
Lieksahan on kuuluisa siitä, että kaupungin päättäjät ovat eristäytyneet itse asukkaista ja heidän tarpeistaan.