Kokeiden tulokset?

25.09.2013 Kilpirauhaspaketti Tehty

25.09.2013 Tyreotropiini 0.71

25.09.2013 Tyroksiini, vapaa 15.75

Elikkäs tuollaiset tulokset tulivat että mitähän näistä pitäisi ajatella?
6181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitkä ovat viiterajat T4V:lle (vaihtelevat labroittain)? TSH ehkä hiukan alakantissa (eli ehkä liikatoimintaan kallellaan). Onko oireita?

Äänestä

No hikoan välillä kun sika, pienestä tulee hiki pintaan ja oikeen hermotuu välillä. Väsymys, kuitenkaan yöllä ei saa nukuttua, heräilee koko ajan ja kusella saa rampata. Rytmihäiriöitä aika usein. Maha tai suoli on vähän outo välillä. ummetusta ja ilmavaivoja. Joskus palan tunne kurkussa. ohan näitä. Kuorsaan yöllä aikalailla.

Äänestä
  • Okei, vois kuulostaa lievältä liikatoiminnalta. Näin lievää liikatoimintaa (arvot vielä "hyvin viitteissä") ei vain liikkislääkkeillä hoideta (ovat aikamoista myrkkyä), mutta beetasalpaaja saattais helpottaa oireita.

    Äänestä

Noin nopeasti katsoen sulla on hyvät arvot.

Äänestä

Ei tuo liikatoimintaa ole, kun T4V ei ole korkealla. TSH ei ole niin oleellinen arvo, kun se on vain aivolisäkkeen tuottama ns. säätormooni. Tyroksiini T4V ja Trijodityroniini T3V ovat varsinaisia kilpirauhashormooneja joiden väärät pitoisuudet aiheuttavat oireita. Arvosi vaikuttavat aika hyviltä.

Äänestä
  • Voi olla liikatoimintaa. Itsellä T4V on vain 14 ja T3V jo yli 8. Tuo on hyvin yksilöllistä.
    Kyllähän nuo oireet sopii liikatoimintaan. Toki taustalla voi olla muu syy mutta kilpirauhasen liikatoimintaa ei ole suljettu pois ja se tulee tutkia tarkemmin.

    Itse suositan ketjun aloittajaa vaatimaan perus kilpparikokeiden lisäksi T3V:n mittaamista. Tosin kerron jo tässä vaiheessa, että ainoa lääkitys jonka saat on propral sydämen tykytyksiin. Koska tsh ei ole romahtanut nolliin, tulevat lääkärit kieltämään liikatoiminnan mahdollisuuden, he eivät edes suostu neuvottelemaan lievän liikatoiminnan mahdollisuudesta. Näin ainakin endogronologeilla. Paremmin apua saisit vähemmän kilpirauhasasioista tietävältä terveyskeskuslääkäriltä, joka voi jopa kuunnella potilaan oireita eikä vain verikokeiden tuloksia.
    Onko kilpirauhanen suurentunut tai arka? Lisäksi suositan selvittämään onko kilpirauhasen vasta-aineita tai kilpirauhasen tulehdusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NewCeration kirjoitti:

25.09.2013 Kilpirauhaspaketti Tehty

25.09.2013 Tyreotropiini 0.71

25.09.2013 Tyroksiini, vapaa 15.75

Elikkäs tuollaiset tulokset tulivat että mitähän näistä pitäisi ajatella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu