Polaris sportsman 500 efi traktorin rajoitus?

sportsman

Vuosimalli 2012 ja ruiskumalli. Kulkee 45km/h, onko tietoa missä rajoitin?

19

21051

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ****

      on

      • sportsman

        Missä? ja miten poistetaan?


    • Pollemies

      Mulla on sama laite, se delux-malli. Ei oikein tunnu olevan kenelläkään tietoa, eli voisiko joku oikeesti tietävä kertoa asiasta.

      Sen verran tiedän, että tuossa on elektroninen rajoitin, joka pitäisi pystyä ohittamaan "katkaisemalla johto, joka menee variaattoriin valkoiseen liittimeen". Johdon pitäisi löytyä penkin alta. Oma ajatukseni olisi asentaa tuohon johtoon kaukosäätimellä toimiva on-off -kytkin, jolloin rajoittimen saa tarvittaessa näppärästi käyttöön tiekäytössä ja töissä/maastossa/jäällä voi päästellä reippaammin.

      Eli kertokaapa nyt tietäjät, miten tuon johdon tarkkaanottaen löytää/tunnistaa ?

      • 500efi

        Penkki irti, siinä lähellä tankkia on valkoinen johto variaattorille menossa (ei ole muita valkoisia johtoja), se poikki, niin rajoitin on poissa. Voit myös laittaa siihen katkaijan väliin, jolloin sen saa päälle/pois halutessaan. Jos haluat hifistellä, laitat väliin kaukoohjatun on-off -kytkimen, jolloin voit vaikka ajaessa kytkeä päälle/pois.

        Ja tiedäthän, että laittomasta hommasta on kyse, jos tiekäytössä mönkkäri.


    • peikko

      katsaise cdi:stä kaikki piuhat

      • Pollemies

        Katkaiseppa Peikko itse jos sinulla joskus viikkorahoista jää säästöön sen verra, että saat patterkäyttöisen mönkkärin hankittua. Heittele vaikka voltteja sillä aikaa.


      • leipoo kaasusta
        Pollemies kirjoitti:

        Katkaiseppa Peikko itse jos sinulla joskus viikkorahoista jää säästöön sen verra, että saat patterkäyttöisen mönkkärin hankittua. Heittele vaikka voltteja sillä aikaa.

        jotkut ei vaan omista huumorintajua


      • Pollemies
        leipoo kaasusta kirjoitti:

        jotkut ei vaan omista huumorintajua

        Jotkut taas ei omista tietoa, mutta mieli tekee kovasti länksyttää.


      • peikko
        Pollemies kirjoitti:

        Katkaiseppa Peikko itse jos sinulla joskus viikkorahoista jää säästöön sen verra, että saat patterkäyttöisen mönkkärin hankittua. Heittele vaikka voltteja sillä aikaa.

        katkasin jo, nyt kulkee täyzii ja keulii töötistä


    • sportsman

      katkasin sen valkosen johdon ja nyt ei tahdo laitos enään käynnistyä, missä vika?

    • Itsekkin paras

      katkaisin juuri äsken vasemmasta jousesta 1/3 ja pari piuhaa (keltainen ja musta) jotka olivat juuri renkaitten välissä matkalla pakoputkelle,lisäksi sahasin putkesta puolet pois.kampi kammion kattovalon vaihdoin se maksoi 12toista€euroa kun ostin ledin vihreän valon,lisäksi otin renkaista ilmaa pois ja otin peilit pois jotta ilman vastus vähenee.penkin alta löytyy yleensä myös kaksi mustaa laattikkoa näitä samoja käytetään myös lentokoneissa,nämä kun sahaat kolmasosiksi ja teippaat yhteen,ja teipin väliin laitat synteettistä öljyä,niin ei hakkaa rajoittimelle,jos kuitenkin haluat poistaa koko rajoittimen sinun täytyy ottaa yhteyttä maahantuojaan tai minuun tällä kyseisellä palstalla,rajoittimen saa helposti estettyä kun ottaa akusta maajohdon ja kiinittää sen mustan johdon kautta suoraan esim koffin kalja tölkkiin (pullokin kelpaa) ja tällöin sähköinen kuri joka tuossa kyseisessä mallissa oon niin se lähtee afrikkaan,koska etelänapa ja pohjoisnapa ovat magneettisia,eli siis tässä kyseissä mallissa kurit vain magneettia joita ostettua esim prismasta,koska tällöin säästetään massia ja saa ostettua uuden cäpin,koska kypärässä on isompi ilman vastus.

      jos kuitenkin haluat nopeuttaa tuota huomattavasti suosittelen asentamaan honda pv:n koneen joka maksaa 140sataa€euroa per kuutio tilavuus.jos kuitenkin haluat halvemmalla joku perus ruohonleikkurin konekin kelpaa,kaveri meinaan asensi tuohon rajoittimin jota ohjattiin langattomalla ps2 ohjaimella,kuten esim skyrimissa.

      loppujen lopuksi jos nyt vaikka ostais kevarin
      125cc keeway focus on tässä tapauksessa paras.

      • Anonyymi

        Sain kyl kovat naurut


    • Liivo papponen

      Kakkaperse

    • Jaska Salonen

      Minulla on tämmöinen Polaris sportsman forest 500 2013 vuosimalli. Etsin rajoittimesta pitkään tietoa kunnes löysin oikean. Eli siis rajoitin löytyy säilytyslaatikon alla olevasta boksista jonka saa 4 ruuvilla auki. Etsi sieltä valkonen liitin ja irroita se. Asiaa auttaisi myös se, että otat paksusta johtonipusta puaiset piuhat ja katkaiset ne niin mittaristokin näyttää oikeat lukemat.

      • virtanen64

        Missä se valkoinen liitin on? Avasin kyseisen boxin, mutta en löytänyt liitintä.


    • polleonpaska

      perseessä

    • JM2

      Onko kenelläkään tietoa että miten lc250cc kaasari versiosta saa nopeuden rajoittimen pois päältä kun siinä on kuulemma sellainen. Jinan Longchang 250cc kaasarimalli

    • Anonyymi

      Tiedättekö missä rajoihin polaris Sportman 570 eri koska kulkee vain 40km/h

    • Anonyymi

      Minulla olisi kysymys. Onko laitonta pistää nopeusrajoittimen siin mönkijässä, koska minun mönkkäri kulkee 80kmh ja haluun sen kulkevan 60kmh. Se ei ole nappirajoitin, eikä mikäön rajoitin, jolla voi säätää painamalla nopeasti, vaan se pysyy siin koneen Sisällä, että jos haluu säätää, se on monimutkaista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe