Toivottavasti joku auttaa minua!
Suoritin juuri virustorjuntaa - ohjelmana Norton 360 -, kunnes huomasin koneen alakulmassa oranssin huutomerkin. Avasin hätääntyneenä virustorjunnan, joka ilmoitti, että virustorjuntaohjelma pitää ajaa loppuun jv-tilinä muka jonkun havaitun viruksen takia. Niinpä sitten keskeytin virustorjunnan, ja menin äkkiä jv-tilille. Sen kautta Norton teki pikatarkistuksen ja poisti viruksen.
Sen jälkeen menin takaisin tavalliselle käyttäjätilille. Katsoin karanteenista, että sinne ei ole viety yhtäkään virusta, eikä myöskään mikään virus tarvitse jatkotoimenpiteitä.
Nyt minulla pyörii virustorjunta taas tällä tavallisella käyttäjätilillä.
Osaako kukaan viisaampi sanoa, mitä tämä kaikki tarkoittaa?
Tarvitsen apua!
5
114
Vastaukset
Norton voi olla poistanut koko haittaohjelman myös karanteenista. Eli katso myös kaikki historiatiedot Nortonin asetuksista sillä siellä pitäisi näkyä että mistä haittaohjelmasta oli kyse.
- Virus vai ei?
Ainut, minkä sieltä löysin, oli "Tracking cookie", eli ilmeisesti siis seurantaeväste. Niitä tosin on löytynyt aiemminkin, mutta tuollaista ilmoitusta ei ole ennen tullut..
Pitäisikö minun muuten jatkossa tarkistuttaa virustorjunta jv-tililtä..?
Tai ainakin välillä ajaa Norton JV tilin oikeuksilla normaalissa tilissä. ( Tapahtuu painamalla hiiren oikeata painiketta Norton pikakuvakkeen päällä ja "suorita järjestelmänvalvojana".
- Virus vai ei?
OK, tuo olikin hyvä neuvo! :) Ilmeisesti sitten uskaltaa myös surffailla samalla, kun virustorjuntaohjelma pyörii? Normaalitilistä kun kuitenkin on kyse.
Uskaltaa hyvinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892