Hitto soikoon!Taas menee auto vaihtoon!

Eipä ollut tämäkään pirssi pitkään käytössä.
Ajettu vajaa 12000 kilometriä, mutta jo nyt tiensä päässä.

Tuhkakupit täynnä ja takaluukku siivottoman näköinen, kun on hiukan sikarintuhkaa tippunut golfbägejä nostellessa.
Vaimokin pahana vaatteidensa kunnosta.
Tuollainen uuden karhea nahkaverhoilu hiostaa pahasti hänen minkkiturkkiensa selkäpuolta ja samppanjalasin pidike on hiukan liian kaukana sivulla.

Miten ne viitsivätkin pilata kaksiovisen urheiluauton suunnitteluvirheillä?
Tuollainen S-sarjan Mersu olisi varmasti kätevä kauppakassi täällä maaseudulla.
Oikein harmittaa tällainen vastoinkäyminen.
9113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

saman vika rahikaisella, on se kumma ku kukaan ei siivoo takaluukkua, eikä tyhjennä tuhkakuppia,
ei ku v auto vaihtoon,
minkä merkkisen sä ostat ,
mä vielä harkitsen mikä olisi kestävä ja muutenki hyvä luontonen,
sukkela pitää olla, ei saa jäädä munimaan valoihin, pitää lähteä kuin singon nuoli, heti,

Äänestä

Niin, voihan joku heikon itsetunnon omaava yrittää todistella jollain autollakin olevansa "menestynyt". Itseäni tuollaiset henkilöt lähinnä huvittavat. Tänäpäivänähän saa niin paljon lainaa, kun ilkeää ottaa. Ja varmaan, jos lapsuus on ollut köyhä ja elämä muutenkin sisällötön, saatta joku luulla, että uusi auto tekee muihin halutun vaikutuksen. Harmi vaan, ettei se säväytä kaikkia toivotulla tavalla.

Äänestä

Olen myös miettinyt että auto pitäisi vaihtaa. Siivotkoon joku köyhempi.

Äänestä

Vuodesta 1965 lähtien olen vaihtanut auton 3 vuoden välein.

Kupla, 2 miniä, D mallin kadett,e mallin kadet, Ascona, Volvo jne

Nyt kaksi viimeistä 300 sarjan bemu ja tämä nyt allaoleva,joka on kaikista paras: Audi A4 farkku automaatilootalla ja riittävän isolla diesel moottorilla.

Kerran vaihdan vielä, jos terveyttä riittää. Merkkivaihtoehdot BMW tai AUDI.

Äänestä

Tosi huonoja kotteroita hankit koskapa miulla ei koskaan ole tuhkakuppi täyttynyt vaikka olisin kymmenen vuotta samalla ajanut. Eikä yhdestäkään ole ikinä sikarintuhkaa löytynyt, saati golfbägejä. Eikä viimeisimmissä ole näkynyt vaimojakaan, paitsi muiden kuin miun.

Äänestä

Laatuautoja ei tarvitse vaihtaa

Me essolaiset olemme hyvin selvillä autoasioista, sillä autot ovat yksi tärkeimmistä puheenaiheistamme päiväistunnoissa. Me tiedämme hyvin, millainen auto kannattaa ostaa, jos aikoo autollaan ajella muutakin kuin korjaamon ja kodin väliä.

Minun ei tarvitse autoa usein vaihtaa, sillä vuonna 1997 ostin käytettynä 6 vuotta vanhan laadukkaan Toyota Carina 2 auton, ja se toimii edelleen moitteettomasti. Kerran kahdessa vuodessa vaihdan autooni öljyt ja suodattimen, eikä Tojota muuta huoltoa tarvitse. Joka päivä pääsen sillä turvallisesti Essolle.

Nuorempana minäkin ajelin saksalaisilla autoilla ja korjailin niitä melkein joka viikonvaihteessa. Sitten yksi sukulaismies sanoi minulle, että kannattaisi ostaa Tojota, jos haluaa elämässään tehdä muutakin kuin rassata autoja.

Kun ostin Tojotan, niin remontit loppuivat heti. Nyt 22 vuotta vanha Tojotani on edelleen "laakin peli", ja katsastuksestakin se meni jälleen läpi kiitosmaininnalla. Katsastusmies olisi väkisin halunnut ostaa autoni, koska sen kori on vielä ehjä. Katsastajan mukaan Toyota Carina 2 on paras (kestävin) käyttöauto, mitä maailmassa on milloinkaan tehty, ja siksi hän olisi halunnut autoni itselleen.

Äänestä
  • Carina 2. Työkaverillani oli,käytettynä ostettu. Ei mitään vikaa, mulla Saksalaisen kanssa kymmeniä pajallakäyntejä.

    Maailman vahvin------------EHDOTTOMASTI:

    Ei nää Turkissa tehdyt corollat oikein enää pärjää.

    Äänestä

:/ just joo...onko edes ladaa? :)

Äänestä

Etsi vanha kupla VW! Tuhkakuppi tyhjenee automaattisesti etukonttiin.
Hiostava nahkaverhoilu ei ollut ainakaan vakiovarusteena.
Golfbägistä ei ole vaivaa koska se ei mahdu mihinkään.

Kupla on kaksiovinen joten se sopii tyyliisi.
Minkkiturkki ei haittaa mutta keltainen leski olisi hyvä juoda auton ulkopuolella.

Siis kuplaa ostamaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekundaa taasen kirjoitti:

Eipä ollut tämäkään pirssi pitkään käytössä.
Ajettu vajaa 12000 kilometriä, mutta jo nyt tiensä päässä.

Tuhkakupit täynnä ja takaluukku siivottoman näköinen, kun on hiukan sikarintuhkaa tippunut golfbägejä nostellessa.
Vaimokin pahana vaatteidensa kunnosta.
Tuollainen uuden karhea nahkaverhoilu hiostaa pahasti hänen minkkiturkkiensa selkäpuolta ja samppanjalasin pidike on hiukan liian kaukana sivulla.

Miten ne viitsivätkin pilata kaksiovisen urheiluauton suunnitteluvirheillä?
Tuollainen S-sarjan Mersu olisi varmasti kätevä kauppakassi täällä maaseudulla.
Oikein harmittaa tällainen vastoinkäyminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu