Kone on acer aspire 5315, käyttiksenä windows 7 64-bit. Tilanne on se, että ikivanhaan koneeseen pistettiin tuo windows 7. Haluaisin ottaa kosketuslevystä sen "napsautus napauttamalla"-toiminnon pois, mutta eihän sellaista asetusta mistään löydy. Sen verran googlettelin, että jotkut synapticsin ajurit tähän pitäisi asentaa, mutta mistäs semmoset saa? Kävin synapticsin sivuilla, josta jatkoin acerin sivuille. Siellä kun syötin koneen ja järjestelmän tiedot etsiäkseni sopivia ajureita, ei löytynyt mitään touchpadiin liittyvää. Sitten päädyin synapticsin sivuilta asentamaan pelkän järjestelmän mukaiset ajurit, mutta eipä ollut hyötyä siitä; asetuksista löytyi kyllä napsautus napauttamalla-kohta, mutta se oli HARMAANA! Eli sitä ei voinut laittaa päälle/ottaa pois päältä. Eli mistäköhän saisin sellaiset oikeasti toimivat ajurit tähän koneeseen?
Kiitos miljoonasti jos vaivaudut vastaamaan ja auttamaan!
Kiitos miljoonasti jos vaivaudut vastaamaan ja auttamaan!
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://us.acer.com/ac/en/US/content/drivers7
Kokeile etsiä tuolta sivulta koneen mallin ja lagtaa Vista 64-bit touchpad ajurit.
...en kyllä tajuu miks joku haluis pudottaa hiirulaisen juvelimman ominaisuuden pois mut tosta lähtisin http://www.kingdrivers.com/2011/04/acer-aspire-5315-download.html
mouse on hyvin sopeutuva ja pelittää sinnepäin olevilla ajurilla, et ei ku testaileen:)
Tein vapunen niinkuin ehdotit, mutta setuppia avatessa ilmestyi näytölle teksti "could not find OS specific setup program". Että mitäs sitten tehdään?
Ja kapokki: ominaisuus ei miellytä, koska onnistun tekemään tällä levyllä enemmän harhaklikkauksia kuin tarkoitettuja sellaisia.
Acer ei itse ole tehnyt Windows 7 ajureita tuolle läppärimallille joten näemmä Vistan 64-bit ajuri ei toiminut.