Pop corn maalaus sisakatossa

MaalariJack

Kaytetaanko Suomessa nk pop corn-kattomaalausta?

En muista koskaan nahneeni mutta haluaisin sellaisen asuntooni kahdesta syysta: se katkee katon pienet epatasaisuudet ja parantaa akustiikkaa.

Kuinka vaikeaa on tuollainen maalaus? Uskoisin etta siihen tarvitaan ruiskutus-vehje joita voinee vuokrata?

Kiitoksia mahdollisista vastauksista!

6

3894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taitaa olla yleisin

      Kyse on ruiskurappauksesta. Varmaan riippuu suuttimesta, paineesta, millä aineella rapataan ja vellin vahvuudesta kuinka "popcornia" siitä tulee.

      Sitten on telattavia maalimaisia pinnoitteita, joilla saadaan vähän sinnepäin jälkeä.

      Itse joskus tein vetonitin hienosta seinätasoitteesta sopivan vellin ja telasin sen kattoon. Ihan kohtuullinen tuli siitäkin, lievää "peilailua" lukuunottamatta.

      • tasoitemies

        Vaatii muuten sit aivan sileän pinnan alleen. Ei peitä mitään epätasaisuuksia.


    • roso popcorn

      Etsiskelin juuri tämän tyyppistä jelppii''apua.
      Roso kattooa ei voi pestä, koska rosot sulavat, ja jälki on aivan kamala.
      Meillä on lentänyt muutama roisketahra keittiön kattoon , joka on rosopintainen !! Kiinnostaa vaan lukee täältäkin jelppausta asiaan ,
      noh nopsaan saammekin lisää asiantuntija apua,
      pari asiantuntijaa kävi jo suorittamassa alkuarviot,
      että pesemisellä se ei ainakaan onnistu ,
      katon saaminen ennalleen, maalaus auttaa. !!!

      • vois kokeilla...

        Jos tarkoitus saada peittoon roiskeita, tee tasotteesta sopiva "velli" ja tuputa varovasti sudilla velliä roiskeiden päälle.

        Jos pinta kauttaaltaan tummunut, silloin ei auta kuin maalaus tai uuden pinnan ruiskutus. Jos vesiohenteisella maala, kannattaa olla nopea, muuten alusta sulaa ja lähtee telatessa irti. Itse joskus telasin öljypohjasella maalilla.


      • maalarimestari
        vois kokeilla... kirjoitti:

        Jos tarkoitus saada peittoon roiskeita, tee tasotteesta sopiva "velli" ja tuputa varovasti sudilla velliä roiskeiden päälle.

        Jos pinta kauttaaltaan tummunut, silloin ei auta kuin maalaus tai uuden pinnan ruiskutus. Jos vesiohenteisella maala, kannattaa olla nopea, muuten alusta sulaa ja lähtee telatessa irti. Itse joskus telasin öljypohjasella maalilla.

        ... Ja ei muuten varmaan lähde mukaan!! Seinissä on ihan samat tasotteet mitkä katossa ja seinät maalataan vesi ohenteisilla maaleilla. Eli miksi tasote ei irtoa seinistä?? Itse teen työkseni tasote- ja maalitöitä ja kymmeniä kattoja maalanneena en ole ikinä tähän ilmiöön törmännyt. Ainut tilanne missä näin voisi käydä on huonot pohjatyöt(ennen roiskaamista).


    • sutitunari

      Mä maalasin rosokaton n 8 v sitten eikä mitään ongelmaa.
      Voisko seinään tehdä hiukan rosopintaa sekoittamalla vetonikiä maalin joukkoon? Maali on tayshimmeää katto-seinämaalia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe