Pop corn maalaus sisakatossa

Kaytetaanko Suomessa nk pop corn-kattomaalausta?

En muista koskaan nahneeni mutta haluaisin sellaisen asuntooni kahdesta syysta: se katkee katon pienet epatasaisuudet ja parantaa akustiikkaa.

Kuinka vaikeaa on tuollainen maalaus? Uskoisin etta siihen tarvitaan ruiskutus-vehje joita voinee vuokrata?

Kiitoksia mahdollisista vastauksista!
64069
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyse on ruiskurappauksesta. Varmaan riippuu suuttimesta, paineesta, millä aineella rapataan ja vellin vahvuudesta kuinka "popcornia" siitä tulee.

Sitten on telattavia maalimaisia pinnoitteita, joilla saadaan vähän sinnepäin jälkeä.

Itse joskus tein vetonitin hienosta seinätasoitteesta sopivan vellin ja telasin sen kattoon. Ihan kohtuullinen tuli siitäkin, lievää "peilailua" lukuunottamatta.

Äänestä
  • Vaatii muuten sit aivan sileän pinnan alleen. Ei peitä mitään epätasaisuuksia.

    Äänestä

Etsiskelin juuri tämän tyyppistä jelppii''apua.
Roso kattooa ei voi pestä, koska rosot sulavat, ja jälki on aivan kamala.
Meillä on lentänyt muutama roisketahra keittiön kattoon , joka on rosopintainen !! Kiinnostaa vaan lukee täältäkin jelppausta asiaan ,
noh nopsaan saammekin lisää asiantuntija apua,
pari asiantuntijaa kävi jo suorittamassa alkuarviot,
että pesemisellä se ei ainakaan onnistu ,
katon saaminen ennalleen, maalaus auttaa. !!!

Äänestä
  • Jos tarkoitus saada peittoon roiskeita, tee tasotteesta sopiva "velli" ja tuputa varovasti sudilla velliä roiskeiden päälle.

    Jos pinta kauttaaltaan tummunut, silloin ei auta kuin maalaus tai uuden pinnan ruiskutus. Jos vesiohenteisella maala, kannattaa olla nopea, muuten alusta sulaa ja lähtee telatessa irti. Itse joskus telasin öljypohjasella maalilla.

    Äänestä

  • vois kokeilla... kirjoitti:

    Jos tarkoitus saada peittoon roiskeita, tee tasotteesta sopiva "velli" ja tuputa varovasti sudilla velliä roiskeiden päälle.

    Jos pinta kauttaaltaan tummunut, silloin ei auta kuin maalaus tai uuden pinnan ruiskutus. Jos vesiohenteisella maala, kannattaa olla nopea, muuten alusta sulaa ja lähtee telatessa irti. Itse joskus telasin öljypohjasella maalilla.

    ... Ja ei muuten varmaan lähde mukaan!! Seinissä on ihan samat tasotteet mitkä katossa ja seinät maalataan vesi ohenteisilla maaleilla. Eli miksi tasote ei irtoa seinistä?? Itse teen työkseni tasote- ja maalitöitä ja kymmeniä kattoja maalanneena en ole ikinä tähän ilmiöön törmännyt. Ainut tilanne missä näin voisi käydä on huonot pohjatyöt(ennen roiskaamista).

    Äänestä

Mä maalasin rosokaton n 8 v sitten eikä mitään ongelmaa.
Voisko seinään tehdä hiukan rosopintaa sekoittamalla vetonikiä maalin joukkoon? Maali on tayshimmeää katto-seinämaalia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MaalariJack kirjoitti:

Kaytetaanko Suomessa nk pop corn-kattomaalausta?

En muista koskaan nahneeni mutta haluaisin sellaisen asuntooni kahdesta syysta: se katkee katon pienet epatasaisuudet ja parantaa akustiikkaa.

Kuinka vaikeaa on tuollainen maalaus? Uskoisin etta siihen tarvitaan ruiskutus-vehje joita voinee vuokrata?

Kiitoksia mahdollisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu