Miksi Marimekko saa kopioida?

konkurrikypsää...

Tavallinen tallaaja ei saa netistä kopioida musiikkia omaan käyttöön, mutta isot firmat saavat kopioida pienten ihmisten teoksia ilman pelkoa tekijänoikeusjärjestöjen ajojahdista.

Marimekosta kerrotaan että espanjalaisessa kassissa ollut kuva oli kopioitu Marimekon palkitsemasta kuosista MUTTA vaikka Marimekon palkitsema kuva vuonna 2004 on itseasiassa kopioitu 60-luvun valokuvasta (kirjasta) 1:1 niin se ei Marimekon mukaan ole kopio. Marimekko on tiensä päässä.

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi kyllästynyt

      No, niin on. En ole enää vuosiin ostanut mitään Marimekkoa, no en edes pidä heidän tyylistään ja jokainenhan saa valita. En osta myöskään Iittalan astiasarjoja enää, joita ennen keräsin. Ovat lähinnä ruukun alustana, meinaan sininen Taika-astia sarja. Kävi ottaa päähän kun liksapäivänä hain kipon kerrallaan ja ne tehdäänkin tehdastyönä Thaimaassa tmv. Ei käy. Niinpä nykyään ostan ruotsalaista designia, joka tehdään hantwerk Portugal. On tietysti ihanaa Mateus astiasarjaa. Käykääpä katsomassa vaikka http://www.lannamobler.se/ ja etsikää sieltä Mateus. Ovat ihanan värikkäitä ja aivan mahtavia astioita. Olen nyt kerännyt pitsisarjaa, joka on kaunis kuin mikä. Olen kyllästynyt ostamaan muka kotimaista ja vaan rikastuttamaan osakkeenomistajia. Kaikki vielä tehdään kiinassa. Lisäksi käytän paljon muutakin ruotsalaista. Ovat hyviä tuotteita ja eivät ole vielä vajoneet yhtä alas kuin täällä meillä. Kuluttajahan se viime kädessä ratkaisee. Otinpa keittiön tuoleistakin pois Marimekon kankaan, kun en enää tiedä kehtaako käyttää. Ehkä koiran makuualusta teen, oli sen verran kallis Kiinassa tehty tai jossain muualla muttei meillä kangas et en raaski ihnan heittää pois. Saakohan sitä suomalaista tuotetta siis handmade enää mistään?

    • Hurlumhei

      Suunnittelijan koulutus? Marimekon hetkiä-kangas on hieno, tosin kopio? Tämän Maija-suunnittelijan koulutusta ei ole missään kerrottu. On vaan sanottu että on opiskellut mm. Taideteollisessa korkeakoulussa, mutta ei kerrota esim. taiteen maisteri. Sisustusarkkitehti. Eli ei ilmeisesti ole mitään ammattia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1914
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1395
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1192
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1037
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      84
      987
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      897
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    8. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      197
      867
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      50
      860
    10. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    Aihe