Retket Mljetiin

Retki Mljetiin kiinnostaisi... Onko kenelläkään kokemuksia Dubrovnikista lähtien? Vai voisiko sinne matkailla omatoimisesti?Kiitos, jos joku viitsii antaa vinkkiä!
5772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Dobri vecer UimaLLA,

kookleta sanoilla: dubrovnik mljet trip national park

Näytti tulevan vaihtoehtoja. Ja Dubiksessa on varmaan turisti-infoja ja agenttitoimistoja, jotka myyvät matkoja. Kannatttanee vähän vertailla. Itse en ostaisi netin kautta, on tullut fiilis, että voi olla kalliimpi kuin paikan päältä ostettuna. Niin, että UimaTTA.

Dubiksen ympäristöstä löytyy muutakin mielenkiintoista, Mostariin (Bosnia-Herzegovina) ja Kotorin lahdelle (Monte Negro) ei ole pitkä matka. Pikku vaivannäöllä löytyy julkisia bussivuoroja. Sielläpäin on tapana ostaa bussiliput(kin?) aseman myyntipisteestä...

Ja jos vuokra-autolla aiot kulkea muista, että Dubiksesta ulkomaat on aika lähellä, joten auton rajanylitysasiat pitää laittaa kuntoon, esim vakuutus saattaa loppua rajalla!

En muuten valitettavasti osaa kroatiaa tai muitakaan slaavilaisia kieliä, vaikka rehvakkaasti kirjoituksen aloinkin.

Äänestä
  • Kiitos valaisevasta vastauksesta! Google on kyllä jo laulanut ja tarjontaa tuntuu olevan, mutta valitettavasti moni vastaa, että eivät enää tälle kesälle tee matkoja. Mutta ihan hyvä vinkki kysellä vielä paikan päältä. Montenegroon on myös tarkoitus poiketa.
    Autolla ajaminen pelottaa joskus kotimaassakin, joten sen jätän suosiolla suunnitelmista. Yritän uskaltaa istua kyydissä huutamatta ;-)
    Kiitos kovasti!

    Äänestä

Huhtikuun lopulla teimme retkiä Elite-nimisen matkatoimiston kanssa mm Korculaan, Mostariin ja Montenegroon. Hinnat ei kokopäiväretkillä päätä huimanneet (n 50 E/päivä), kurvateillä sai keskittyä vain maisemiin eikä ratinvääntöön, oppaat olivat aivan mahtavat persoonat sekä todella osaavat, juttuja riitti koko reissun ajaksi niin historiasta kuin nykypäivästäkin. Aikaisin keväällä ja loppukesästä/syksyllä joka paikkaan ei enää tehdä retkiä, mutta kysynyttä ei laiteta. Vastaavat hyvin, mekin varasimme kaikki retket jo etukäteen.

Äänestä

Pääsi sinne ihan reittilaivalla, tais olla 29.9 kun tuolla olin. Cruz satamasta lähti Nona Ana niminen laiva aamulla sinne ja illalla takasin. Semmoinen nopsa katamaraani. Tais maksaa 140 kunaa edestakaisin. Tosin aikataulut vaihtui lokakuun alusta ja nyt ei enään onnistu 1 päivän käynti...
http://www.gv-line.hr/raspored1.php?linija=3&red1=74&s=1
Polace on se satama lähempänä kansallispuistoa ja Dubrovnik=Cruz satama.
Mutta ensi kesänä pääsee jälleen (katoin aikataulua 2014 kesäkuulle...)

Äänestä
  • Jadrolinijan lautoilla ainakin on omat aikataulut sesonkiaikana ja niiden ulkopuolella. Sen takia varmaan vaihtui juuri lokakuun alusta, turistit vähenee niin ei tarvitse seilata niin tiheästi tota väliä. Paikalliset harvemmin reissaa päivän takia. Kannattaa lähettää ap'n vaikka meiliä lauttafirmaan, kyllä sieltä kielitaitoa löytyy kun uskaltaa kysyä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UimaLLA? kirjoitti:

Retki Mljetiin kiinnostaisi... Onko kenelläkään kokemuksia Dubrovnikista lähtien? Vai voisiko sinne matkailla omatoimisesti?Kiitos, jos joku viitsii antaa vinkkiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu