Terhi 415

Tiedustelen, onko teillä kokemusta tuosta veneestä.
Tarkoituksena on veneillä joella, järvellä ja ehkä myös merellä - uistelua ja muuten
vaan pientä kruisailua, mukana 2-3 henkilöä .
Nettiveneessä on aika paljon tarjolla ko mallia varustettuna aika isoillakin moottoreilla, jopa 40 hp.
Voiko tuota venettä soutaa esim verkkoja kokiessa ?
Onko turvallinen aallokossa ?
Ihan mikä vaan kokemus kiinnostaa.
3175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Omistin terhi 415,joka oli aivan ensimmäisiä joita Rymättylän konemuovi alkoi valmistaa,se oli sekunda kappale,koska ensimmäisiin veneihin pursui uretaanivaahtoa kylkiin,niistä meni kiilto eikä voinut myydä priimana.Vene on erittäin tukeva,soveltuu korkeiden laitojen takia hyvin verkkoveneeksi ja pitkäsiimalla kalastukseen,vaati soutajalta aikamoista osamista koska hankaimet ovat aika keulassa,nykyisistä en tiedä.
Korkeiden laitojen takia sitä on aika hyvä ajata ei vesi lennä takana istujien päälle,ainostaan suuremmilla nopeuksilla perä on hieman levoton pohjan pyöreän muodon takia.
Minulla oli Yamaha 28 mikä oli aiva liian pieni,nelikymppinen on sopiva.
Vene on helppohoitoinen,suosittelen.

Äänestä

Kiitos vastauksesta,ilmeisesti harkinnan arvoinen kampe on siis tuo.

Äänestä

Meillä oli 415R niinkuin ratti joitakin vuosia yhteys- ja kalapaattina. Saaristomeren olosuhteissa pidin sitä jokseenkin turvallisena. Helppohoitoinen, joskaan en tiedä paljonko sisä- ja ulkokuoren välissä sittemmin oli vettä, mutta hyvin tuo toimi. Paikkaus onnistuu Terhifix:llä, tosin olen paikkailut vain 385 soutupaatin köliä.

Soutamiseen on turhan korkea ja tuulipintaakin löytyy. Verkkoja ei tuolla koettu, mutta saattaa se hyvinkin onnistua. Liukuun nousee ihan mukavasti.

Vertailupohjaa muihin mulla ei ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heskac kirjoitti:

Tiedustelen, onko teillä kokemusta tuosta veneestä.
Tarkoituksena on veneillä joella, järvellä ja ehkä myös merellä - uistelua ja muuten
vaan pientä kruisailua, mukana 2-3 henkilöä .
Nettiveneessä on aika paljon tarjolla ko mallia varustettuna aika isoillakin moottoreilla, jopa 40 hp.
Voiko tuota venettä soutaa esim verkkoja kokiessa ?
Onko turvallinen aallokossa ?
Ihan mikä vaan kokemus kiinnostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu