Rumuus

ruma_

Olen nuori lukiolaistyttö. Minulla on aina ollut hyvä itsetunto, meikkaan, laitan hiuksiani, koitan pukeutua minulle sopivalla tavalla. Saan silloin tällöin myös pojilta huomiota, ja olen seurustellut pariin otteeseen. En pidä itseäni rumana mutten kauniinakaan. Minulla on mielestäni persoonalliset ja ihan sievät kasvonpiirteet, mutta ei sellaiset klassisen kauniit.
Ongelma onkin, että minua on nyt lyhyen ajan sisään haukuttu useasti rumaksi. Kuukausi sitten kaksi poikaa kulki ohitseni, toinen vilkaisi olkansa yli ja totesi ystävälleen; Hyi vittu en oo vähään aikaan noin rumaa muijaa nähnyt. Tälläisiä tapauksia on nyt ollut muutama, ja se satuttaa. Olen itsekin alkanut uskoa että olen ruma. Katselen koulussa aina kauniimpia tyttöjä ja mietin kaikkia kauniita asioita mitä heissä on muttei minussa. Tänäänkin olin ulkona ystäväni kanssa, ja koitin ostaa kaljan poikaporukalta. Sanoin, että jos saan yhden niin annan euron ja suukon. Poikaporukka repesi nauruun ja yksi heistä sanoi: Siihen ei ihan euro riitä että tollasta suostuisin pussaamaan. Itsetuntoni menee roimaa vauhtia alaspäin. Mitä minun pitäisi tehdä? Neuvoja, tukea, apua? Ja anteeksi sekava teksti, ahdistaa vaan niin paljon.

6

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks oikeasti ruma

      Jos yhtään helpottaa, niin et ole ainoa joka on muilta saanut kuulla olevansa ruma. Mulle mun rumuudesta on sanottu monet kerrat, joten sen täytyy olla totta. Sä olet seurustellut, joten tuskin olet ruma, olet vaan persoonallisen näköinen. Mulle itselleni kävi kerran niin että eräässä illanviettopaikassa yks ikäiseni poika tuli mua hakemaan tanssimaan. Mennessämme hänen kaveriporukan ohi, siinä olleet pojat rupesivat nauramaan ja se tyyppikin nauroi. Sanoi jotain ett oli kavereiden kans lyönyt vetoa ett onko kanttia hakea mun näköistä tanssimaan, hän jätti mut tanssilatttian viereen ja meni kavereittensa luo takas ja sieltä kuului kova naurunräkätys. Mua on mun pari entistä naispuolista tuttavaa sanonut luontaantyöntävän näköiseksi. Eräässä työpaikassa siellä ollut naispuolinen työkaveri hyppäs kerran käytävällä mun eteen ja tyrkkäs ison peilin melkein mun naamaan kiinni ja sanoi, ett kato miten ruma naama näkyy. Eli kyllä sitä on saanut muutamat kerrat kuulla ettei ole mikään kaunis kasvoiltaan.
      Satuttaahan se jos muut haukkuvat, mutta en usko sun olevan ruma, sulla on jostain syystä itsetunto kateissa. Pojat saattavat esittää olevansa kovia tyyppejä ja siksi sanovat mitä sattuu. Anna niiden sanomisten mennä ohi korvien. Jos tosiaan olet saanut positiivistakin huomiota pojilta ja olet seurustellutkin, niin et sä silloin mikään ruma ole. Tsemppiä ja yritähän piristyä.

    • olipas..

      Olipas kamalia tarinoita molemmilla. Miten ihmiset osaakaan olla julmia idiootteja?! Varmasti tuntuu tosi pahalta tollaset kommentit, mutta muista että meitä on hyvin erinäköisiä ihmisiä ja sen takia kyllä löydät ihmisen joka rakastaa sua aivan sellaisena kuin olet. Annat vaan ittes loistaa sisältä päin sellasena kun olet, niin usko tai älä se heijastuu myös ulospäin. Pidä hyvää huolta itestäs, yritä tehdä asioita joista tuut onnelliseksi. Tollanen julmuus on aivan kamalaa naiselle. Mutta nouse noiden idioottien yläpuolelle, kyllä sä tiedät millä on oikeasti merkitystä. Typeryys ja julmuus on pahinta mitä voi olla.

    • persoona xx

      Ole juuri sellainen kuin olet ja et varmasti ole mikään rumilus.Tuon ikäiset pojat soittavat suutaan mutta oikesti haaveilevat juuri sinunkailtaisesta nuoresta neidosta. :) Parempi vaan jättää ne kaljanostot ja osta vaikka pirteä huulipuna :D

    • oppeliini1

      Kertomianne noin tyhmiä ihmisiä EI VOI olla olemassa!

      Tuon tason äälioitä kun osuu kohdalle, on parasta vain ohittaa ne. Kun näet koiran kakkaa kadulla, ethän sinä jää sitäkään penkomaan ja katselemaan tai analysoimaan! Nuo ihmiset kuuluvat koiran-kakka-ryhmään. Vain astu niiden (huom! ei edes "heidän" ) ohitse edes ajattelematta niitä.
      JA jatka matkaasi arvokkaana Luojan luomana yksilonä.

    • uuuujeaaaaaaaaaaaa

      Ole onnellinen, kauneus on katoavaista, rumuus sen kun lisääntyy. Vitsi. Ei nainen nuorena ole ruma. Koltiaisia vaan harmitti kun tiesivät että heillä ei ole mahdollisuutta sinuun.

    • aloita näistä

      Tsekkaa se tukka ja meikki. Esim. vääränsävyinen tai liian paksu meikkivoide, voimakkaasti meikatut/nypityt kulmakarvat, vääränsävyistä luomiväriä/poskipunaa, huonosti häivyteltyjä rajoja ja liian paljon mitä tahansa on harvoin kenenkään ulkonäön eduksi.

      Jos meikki tai hiukset ampuu vähääkään yli, on aika herkässä joillain pojilla se negatiivinen palaute, olen huomannut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1425
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1371
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1329
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      318
      1091
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe