Katsoin poliisi teeveetä ja voi helvetti että hävettää. Antaa oikeasti idiootin kuvan oululaisista tuollainen ylikorostunut murre.
Hävettää tämä Oulun murre!
Punastellen häpeästä
344861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
no me ei tahalleen puhuta tällä meiä murteella, tiesikkö?
Olipahan tyhymästi sanottu! Ookko nää nähäny hohon? Jos et niin kato!
Ootpa pölijä... Puhhuuhan ne muittenki kaupunkien eläjät ja polliisit ommaa murrettaan. Murteet on hauskoja.
Mää oon asunu ikäni Oulussa ja en mää puhu niin ku nää jotkut paviaanit. Nehän puhuu jotain raahea piliisiteeveessö tai jotaki perkeleen pudasjörveä.
Oulun ja Raahen murre ei juuri eroa toisistaan.
Onko joku joskus tavannut ystävällisen Oululaisen,tuskin.
Murteet on rikkaus ja ei tartte kaikkia miellyttää mutta se on jokaisen oikeus puhua omalla murteella :) Ja todella pinnallisiahan sellaset ihmiset on, jotka arvostelee toisen puhetyyliä :D!
Määki oon asunu Oulussa ikäni. Hauska kuunnella jos Kuopiolainen, Raumalainen ja tamperelainen puhuvat keskenään, kukin omalla murteella.
Mää oon myös syntyperäinen oululainen, mutta mun murteessa ei oo sitä junttia, töksäyttävää intonaatiota, joka tekee puhujasta vähä-älyisen kuuloisen. Oulua voi puhua ilman että vaikuttaa känniseltä tai tarha-apinalta.
Jotenki joo tyhmän kuuloisia oululaiset.
Typerämpi on se, joka kuuntelee vain puhetapaa, mutta ei puheen sisältöä. Olet varmaan niitä ihmisiä, joille uppoaa mikä tahansa paska, jos se esitetään mukamas hienosti kirjakielellä tai muka siististi stadin slangilla. Ostaisit luultavasti isolla rahalla lastin paskaa, jos se olisi kääritty tarpeeksi nättiin paperiin. :)
Oululaista ajatusmaailman tyhmyyttä havaittavissa alimmassa tekstissä.
En ole edes Oululainen, vaan muuttanut tänne etelästä. Itse pidän oulun murretta hauskana, ja sen verran sitä osaan että kykenen kirjoittamaan ja lausumaan oikein tuon tunnetuimman fraasin - se on "pelekääkkö nää polliisia." ;) Sinulla on selvästi joku alemmuuskompleksi oululaisiin nähden, kun jatkuvasti kirjoittelet typeryyttäsi korostavia provoja tälle palstalle. Hae ihmeessä apua jostain, syksy on usein kaltaisillesi mielenterveysongelmaisille rankkaa aikaa. :)
Murre ei tee kenestäkään vähä-älyistä? Arvostan jokaista joka puhuu oman kotiseutunsa murretta!
Kyllä Oulun murre on Suomen
murteista kaikista kamalimman
kuuloista. Savon murre nyt on
vielä lupsakan ja ihan hauskan
kuuloista, ei siinä mitään. Turun
murrekkin omalta osaltaan vielä
ihan jees, tietyllä tapaa hauskan
kuuloista sekin, mutta OULUN
MURRE. Siis ei hyvänen aika.
Voiko ihminen enää vajaampaa
kuvaa itsestään antaa, kuin
oikein tosissaan puhuu tätä
keskiajan aikaista maajussien
murretta? Vielä hirveämpää on,
kun kaupassa käydessäkin
kuulee tätä nuorten suusta.
"AAAivaan kaaauheaa mukkaan
pittää otta lähkkönnää ookkonä
öölövinää
känäkänäkkäläkäkänä".. Ei, kyllä
Oulun murre on mielestäni se,
joka on kamalin Suomen murre.
Vähäniinkuin jenkkilässä
kuuntelee näitä etelän
punaniskoja, hieman samaan
kategoriaan sijottaisin Oulun
murteen Suomen murteista.
Pyllykallelle vähän luettavaa... http://fi.wikipedia.org/wiki/Keski-_ja_pohjoispohjalaiset_murteet
Taidat itse himoita kovasti pyllyä kun täällä siitä lakkaamatta puhut, vai eikö lestasedät hyväksikäyttäneet sinua lapsena riittävästi? Keskipohjalaismurteet eivät ole sama kuin Oulun murre, joten lopeta siis muiden murteiden ja ihmisten haukkuminen (väittämällä heitä oulua puhuviksi) ja täten myös heidän halventaminen!
Ei oo palio erua Kokkolan ja Oulun murteesa, joten omiasi höpäjät.
Itte ossaan näin hyvin, vaikka lapisa oon käyny syntymäsä.
Minun mielestä stadin slangi on ruman kuulosta, mutten oo niin tyhymä, että menisin Helsingin palstalle haukkummaan.
Ei meillä puhuta noin. Ympäröivällä maaseudulla ehkä vähän tuon suuntaisesti, mutta kaupungissa ei todellakaan väännetä noin vahvaa murretta. Eikä meillä sanota mikkän ja mukkan, täytyy mennä P-Pohjanmaalle, jos sellaista haluaa kuulla. Mä käyn duunis klas ja nyt mä lähen himaan -näin meillä puhuu etenkin nuoriso. Esimerkkejä voisin kertoa kymmeniä muitakin.
Meillä puhutaan noin, ihan sama mitä joku Oululainen alemmuuskompleksista kärsivä juntti väittää. Kokkolassa ei puhuta Oulun, vaan Kokkolan kaupunkilaisten kieltä. Oulussa sen sijaan väännetään tätä ympäröivien maakuntien junttien vammaista murretta.
Kerroinko muuten jo, että kuulostatte ihan vammaisilta kaikkien muiden suomalaisten -mukaan lukien meidän kokkolalaisten, korvaan? Lisäksi, oululainen on etelässäpäin haukkumasana ja meillä ihan oikeasti nauretaan tuollaisille junteille jotka tulee välistä Kokkolaa saastuttamaan tuolla rumalla "puhheellaan". Ihan vammasilta kuulostatte, niinkuin aloittajakin tuossa totesi ja ei tuossa teidän murteessanne ole tasan mitään ylpeiltävää. Oulun väestökin on jo itsessään junttia, poikkeuksen tekevät sinne muualta muuttaneet kaupunkilaiset.
>Keskipohjalaisten murteiden paikkakuntia
>Kokkola (osittain)
Näinhän minä alunperin väitinkin. Sinun piti vaan sönköttää jotain takaisin ja haukkua sinua paljon parempia ihmisiä. Oululaiset ovat vähänniinkuin Suomea puhuvia venäläisiä, eivätkä siis kuulu suomalaiseen heimoon loppupeleissä.
Eikoo kumma miten silti asut täälä oikeitten ihimisten kiusana. Sinun täytyy poika vaa alistua ja antaa meiän olla rauhasa. Varsinkaan ku meitä ei kiinnosta pätkää Kokkolan murretta osaamaton höpöttäjä.
Me Oululaiset ollaan sen verran älykkäitä ettei välitetä muun suomen mielipiteistä. Kuka hullu sitä ny toisten mielen mukkaan ellää. Niin no, jos on huono ittetunto, niin sitte sitä aattelee muun Suomen tavvoin "Mitähän ne meistä ajattelee". Mut me ei olla sellasii.
Vieläkikö nää provvoilet täälä palstalla? Eikö sulla polosella iha oikiasti oo mittää muuta sisältyä elämäsä, ookkonää yksinäinen? Ei vittuilemalla saa kavereita, ekkö nää sitäkkää tiijä? Oot nää surkia tyyppi... Mitä jos me kerättäs sulle kolehti, että pääset mammas helemoihin takasi sinne Kokkollaan, ku nää oot vissii potkut saanu töistä eikä sulloo varraa mennä takasi? Päivät sitte märiset kotona yksin ja meijän kunnon Oululaisten ihimisten elättinä oot. Saat nää kyyvin takasi sinne Kokkollaan jos tahot. Sun äitis varmaa ottaa sinut vastaa, eikä oo sitä sun peräkammariaskaa sisustanu uusiksi. Kaikki Jallut ja muut pornolehet taharoineen on tallella petis alla vieläki.
http://www.youtube.com/watch?v=VHH6ir5XQWE
http://www.youtube.com/watch?v=BzTcz7s41vw
Vertaa noita pätkiä ja mieti sitä missä murre raja menee. Savossa on omat murteet ja taas toisaalla toiset.
Höpöhöpö. Teidän puhetapa on rikkaus, niinkö muutkin murteet. Poliisit-sarjasta seuraan oululaisia ja kuopiota, juuri leppoisuuden vuoksi. En käsitä tätä joidenkin helsingin naurettavaa "kovis"-mentaliteettia ja puhetapaa. Normi Hgin murre on ok, siinä missä muutkin. Lisäksi vähän hävettää, kun tiedän/huomaan, että joku on muualta tullut ja yrittää niin kovasti puhua helsinkiläisittäin:( Identiteetti hakusessa heillä vielä pitkän pitkän aikaa...
Röysi på töysi, töysi på röysi! Hirna på tirna, tirna på hirna!
Täällä taannoin eräs oululainen,
pyllyä himoitseva mies ilmoitti
kärsivänsä
alemmuuskompleksista meitä
kokkolalaisia kohtaan ja haukkui
meitä oulun murretta
sönkkääviksi junteiksi. Mutta ei
siinä: sen kyllä ymmärtää kun
ottaa huomioon, että Kokkola
monilla mittareilla paljon
parempi paikka asua, kuin
maajussien täyttämä Oulun
lähiörykelmä. Oululaiset kun
eivät ole kaupunkilaisia, vaan
maalaisjuntteja. "Suomen
punaniskat" voisi olla
korrektimpi termi.
Tällä kaverilla olla kaikki intiaanit kanootissa..
Ei ole ei... Se on selväksi käynyt. Kumma että aikuinen(?) ihminen jaksaa provoilla vuodesta toiseen jollain tämän kaltaisella palstalla. Jos hän syystä tai toisesta asuu Oulussa, niin sen kun muuttaa pois, ei täällä pakko ole olla jos ei miellytä. Sitten jos ei edes asu täällä, niin miksi jaksaa jauhaa samaa paskaa aina vaan? On sitä itselläkin tullut käväistyä paskemmilla paikkakunnilla asumassa, mutta onhan tuolta aina poiskin päässyt takaisin tänne ihanaan kotikaupunkiin Ouluun.
"Katsoin poliisi teeveetä ja voi ******** että hävettää. "
Näin savolaisena sanon, että ihan suotta olet hävennyt. Se Oulun poliisipari kuuluu mielestäni sarjan kolmen parhaan kaksikon joukkoon. Erityisesti pidin sen vantteramman miehen selkeästä sanankäytöstä. On mitä suuremmassa määrin verbaalinen lahjakkuus! Ei se murteen käyttö häirinnyt ollenkaan.
Seuraavana hyvänä pitämistäni poliisipartioista mainitsen Jyväskylän, tai paremminkin heistä sen naispoliisi Riikan. Tosi mainio ja omaperäinen ihmistyyppi!
Sen verran vedän kotiinpäin, että kolmas hyvä pari mielestäni on tämä Kuopion kaksikko. Ohjelmasarjan edetessä nämä Etelä-Suomen poliisit mielestäni munasivat itsensä, kun alkoivat jäljitellä näitä savolaisia. Eivät tuntuuneet enää aidoilta. Oulun poliisit eivät tähän matkimiseen sortuneet.
Tollaset kalakukkoa ja mustaa makkaraa lussuttavat tamperelaiset ja Ruotisia puhuvat kokkolalaiset pittää nyt sen turvan kiinni. Ja ennen kun joku neropatti ilmoittaa ettei kalakukko ole tampereelta niin tiedän jo, koska kun kyseisen asian sanoin tamperelaiselle joka vittuili oulun murteestani ja meinas lähtä nirri pois
hävettää sipuli ja roskisdyykkari-ex-toimari ja lyly ja sonni, eiku soini
Oulun murre pääsee omassa arviossani (Oulussa asuvana) viiteen pohjanoteeraukseen, Turkun murre on se viimeinen, Tampereen murre seuraava, sitten tämä Laaksosen kirjoittama Varsinais-Suomen(?) murre. Ei kai se rikos ole, mutta mielestäni ainakin moraalitonta, jos joku ansaitsee elantonsa kirjoittamalla kirjoja moisella murteella.
Kulla se etelan pussikaljamurre on kauhein. Aat ja ootkin puuttuu kokonaan,. Ja honotetaan kuin olis kitalakihalkio.