Minulla oli viime talvena talvehtimassa kellarissa kolme pelargoniaa ja niistä kaksi kuoli ja yksi vaan selvisi hengissä. Tänä kesänä se jäljelle jäänyt kukki oikein komeasti ja kasvoi hirmuisen suureksi.
Onko kenelläkään tietoa ja vinkkejä siitä, pystyykö pelargoniaa lisäämään tai jakamaan ja jos pystyy, niin miten parhaiten?
Nyt minulla ei ole mahdollisuutta viedä pelargoniaani kellariin, joten yritän saada sen hengissä talven yli sisätiloissa. Miten kastelu silloin tapahtuu? Kohtelenko sitä kuin mitä muuta kukkaa tahansa, vai kastelenko yhtä niukasti kuin kellarissa? Ja keväälläkö sitä leikataan?
Kiitos miljoonasti, jos joku osaa auttaa pelakuu-ongelmissani!
Onko kenelläkään tietoa ja vinkkejä siitä, pystyykö pelargoniaa lisäämään tai jakamaan ja jos pystyy, niin miten parhaiten?
Nyt minulla ei ole mahdollisuutta viedä pelargoniaani kellariin, joten yritän saada sen hengissä talven yli sisätiloissa. Miten kastelu silloin tapahtuu? Kohtelenko sitä kuin mitä muuta kukkaa tahansa, vai kastelenko yhtä niukasti kuin kellarissa? Ja keväälläkö sitä leikataan?
Kiitos miljoonasti, jos joku osaa auttaa pelakuu-ongelmissani!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ota siitä nyt pistokkaita ja laita ruukuun kasvamaan uusia kevääksi,pelakuut juurtuvat helpommin näin syksyllä.Kyllä pelakuuta voi kasvattaa talven ikkunalla.
Kastelet ja muutenkin kasvatat aivan kuin muitakin kukkiasi, näin olen saanut omianikin säilymään, toki osan vien kellariin.
Jos ovat keväällä pitkiä ja honteloita silloin voit leikata, mutta ei se leikkausta tarvi välttämättä jos kasvisi on muuten hyvänkokoinen ja hyvinvoipa.
Keväällä voit myös ottaa niitä pistokkaita, niistä vanhoista oksista.
Kiitos avusta :) Minä kokeilen, jos se pysyisi hengissä talven yli noilla sinun ohjeillasi.
Kiitos paljon :)
Hei. Olipa hauskaa osua pelakuukeskusteluun. Olen ihan pöhkönä pelliksiin, ja seuraan ruotsalaisten puuhia kiinteästi heidän pelakuuseuransa sivuilla www.palargonsallskapet.com Harmi kyllä juuri eilen siellä keskustelusivu ja sen linkitys meni tilapäisesti remonttiin, mutta palaa toivottavasti oikein pian normaaliin. Hienoja kuvia löytyy kuitenkin näpäyttämällä Bildgalleriet. Keskusteluja pääsee nytkin lukemaan suoralla osoitteella www.pelargonsallskapetcom/phorum ja siitä klikkaus PS phorum. Tänään siellä päivitellään vain tätä keskustelun hankaloitumista, mutta sivun oikeasta yläkulmasta pääsee edellisten päivien puheenaiheisiin. Talvisäilytystä erilaisissa olosuhteissa on käsitelty oikein paljon monilla sivuilla.
Suomen paras pelargonipuutarha löytyy täältä: www.pukinpuutarha.com Sivuilla on myös hoito-ohjeita.
Hyvää menestystä kevääseen asti! Itselläni on pelargonilajikkeita runsaat 20, joten ikkunalaudoilla on hiukan tungosta...mutta monella ruotsalaisella ruukkuja on talvetettavana 100-200!
Mahtavia linkkejä molemmat, kiitos!
No joo, tuttua asiaa.
Sisällä olen minäkin talvehdittanut jo vuosikaudet. Siinä vaan ikkunalaudalla. Ja kastellut olen kuten muitakin sisäkukkia. Talvellahan kastelun on oltava hieman säästeliäämpää, mutta kuivahtamaan ei parane päästää.
Mieluummin mahdollisimman valoisalle ikkunalle, eikä tietenkään kaihtimia eteen.
Yleensä Pelakuut hieman venähtävät pituutta talven aikana, pudottelevat ehkä lehtiäkin, mutta se ei mitään haittaa. Se on hyväksi vain, sillä silloin on mistä ottaa keväällä pistokkaita.
Minulla on ollut tapana ottaa pistokkaat todellakin vasta keväällä ja sen verran myöhään, että aurinko jo paistelee kunnolla, niin silloin juurtuu hyvin.
Lasipurkki on paras, mutta purkin ympärille olen laittanut aina paperia ja teipinpalalla kiinni. Olen huomannut, että se auttaa juurtumiseen, kun ne juurenalut eivät saa suoraa valoa.
Ja aina on onnistunut.
Pelakuu on kyllä komein kukkanen, mitä löytyy. Ja kukkii koko kesän ja vielä syksynkin.
Meilläkin on edelleen mökin ja kuistin ikkunat punasenaan pelakuista.
Hyvää talvehtimista.