Rattijuopumus, promillet ja tuomiot

Hei

Tarkoittaako 0,28mg/l tosiaan noin 0,56 promillea?
"Nainen puhalsi poliisin tarkkuusalkometriin 0,28 mg/l eli promilleja oli noin 0,56" tuli googlettamalla tuota lukemaa...

Millainen ajokiellon pituus tiedossa noin pienestä rattijuopumuksesta?
Entä miten vaikuttaa edelliset tuomiot?
Tapahtunut siis 09/2013 ja törkeä rattijuopumus 03/2011 joten väliä tapahtuneilla 2,5 vuotta.

Välissä muuna rikkomuksena myös ylinopeussakko kameraan kesäkuussa, josta siis tuli vaan pieni sakko, vaikuttaako tämä johonkin jotenkin?!

Kiitos vastauksista.
132859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tuota
Kyllä se sitä tarkoittaa, mitä googlettamalla olet tulokseksi saanut. Jos on syyllistynyt viiden vuoden sisällä kahdesti rattijuopumukseen, on ajokiellon pituus vähintään kuusi kuukautta. Teoriassa myös ehdollinen ajokielto on mahdollinen, myös alkolukon voi autoon hankkia, jolloin saa poliisilta ns. alkolukkoajokortin, eikä ajokieltoa määrätä, ellei riko sääntöjä.
Jos taas viiden vuoden sisällä olisi syyllistytty kahdesti törkeään rattijuopumukseen, niin tällöin ajokiellon pituus olisi vähintään yksi vuosi.
Vähäinen ylinopeus ei ajokieltoon vaikuta, ellei se ole törkeä, jolloin on taas se viiden vuoden sääntö voimassa ja vähintään vuoden ajokielto.
Koska kolmen vuoden sisällä on jo toinen rattijuopumus, niin maksakokeeseen jne, ennen uuden ajokortin saamista.
MUTTA, JOS ajokortti olisi ollut ns. lyhytaikainen ajokortti, niin seuraavakin ajokortti olisi taas lyhytaikainen ja sen saanti vaatisi uudestaan autokoulussa kirjalliset ja inssiajon.
Jos on jäänyt ns. rysän päältä kiinni, niin kannattaa myöntää syyllisyys ja pyytää kirjallista käsittelyä, niin jää ainakin käräjillä käynti pois.

Äänestä

Maksakoe? Nyt tulee kyllä ihan uutta tietoa, onko tuo siis ihan varmaa?! Tosiaan aikanaan tuolloin 3/2011 promilleja n. 1,5 ja törkeä ratti. Nyt tuo pelkkä rattijuopumus rimaa hipoen. Juuri olen lähdössä kohta kuulusteluihin.

Minulla on (tai siis oli) pysyvä ajokortti. Tuosta maksakoe-asiasta kiinnostaisi kyllä kuulla enemmän... Tottakai tiesin että rikoksenuusijalle enemmän seuraamuksia kuin jos olisi ollut ensimmäinen kerta jne., mutta pohdin vaan ehdonalaisen olleen päättynyt 2 vuotta tuon törkeän ratin jälkeen.

Äänestä
  • Ja tuo kameraan ajoni oli ihan lievä, en niitä lukemia enää muista mutta suunnilleen 10km/h yli sallitun nopeuden jos sitäkään eli se ei kai tässä asia paljon paina... Toivottavasti.

    Näkeekö kuulustelija jo koneeltaan aiemmat tuomiot tehdessään rikosilmoitusta, vai missä vaiheessa tämä tulee jonkun kanssa puheeksi?

    Äänestä

  • joooooooooo kirjoitti:

    Ja tuo kameraan ajoni oli ihan lievä, en niitä lukemia enää muista mutta suunnilleen 10km/h yli sallitun nopeuden jos sitäkään eli se ei kai tässä asia paljon paina... Toivottavasti.

    Näkeekö kuulustelija jo koneeltaan aiemmat tuomiot tehdessään rikosilmoitusta, vai missä vaiheessa tämä tulee jonkun kanssa puheeksi?

    Kyse on ns. päideseurannasta, joka on näitä EU:n direktiivejä.
    Kuulustelija näkee tietokoneeltaan ns. aktiivitiedot ja historiatiedot 50 vuoden ajalta. Tosin tietokoneet ovat vasta olleet poliisin käytössä vajaat 20 vuotta.
    Välttämättä kuulustelussa ei näitä asioita sivuta, ne tulevat esiin rangaistusta mitattaessa ja ajokiellon pituutta määrättäessä.

    http://www.polamk.fi/poliisi/pohjois-karjala/home.nsf/pfbdarch/F5C81D7AE9ADD81DC22574EB00261105?opendocument

    Äänestä

Yritän tässä etsiä alkolukolla valmiiksi varustettua autoa mutta henkilöautoina näyttää olevan vain pari uutta Volvoa. Jos menee noin h*lvetin vaikeaksi ja pitkäksi ajokielto, tosiaan vähintään 6kk näköjään tiedossa, niin on varmaan jo helpompaa sijoittaa se ilmeisesti n. 2000 euroa siihen että asennan autooni alkolukon ja haen sellaisen ajokortin niin pääsen heti luvallisesti ajelemaan.

Mielestäni todella tehokas keino noita rattijuopumuksia ehkäistä, olisi laskea alkolukon kustannuksia, jolloin sellainen voisi yleistyä, oli sitten tuomittu rattijuoppo tai ei. Siinäpä ei sitten kertakaikkiaan pääsisi ajelemaan kännissä edes, vaikkei se nyt tapana muutenkaan ole. Molemmat kerrat öisiä päähänpistoja riitatilanteen yhteydessä.

Tämähän menee aivan täydeksi pelleilyksi ravata jossain lääkärikokeissa, eli näköjään alkoholi ilman autoiluakin on unohdettava.

Äänestä
  • 0.28mg/l vastaa suurinpiirtein 0.64 promillea (muuntokerroin on n. 2.27). Ajokielto siinä 6kk - 10kk, johtuen edellisestä törkeästä. Jos haet alkolukollista ajokorttia niin vähintään yksi lääkärillä käynti on pakollinen, mutta on mahdollista, että laittavat seurantaan. Jos taas et hae alkolukollista ajokorttia, joudut todennäköisesti käymään hakemassa lääkärinlausunnon ennen ajokortin takaisinsaamista, vaikka ajokielto päättyisikin. Poliisilaitoksen ei tarvitse antaa ajokorttia takaisin, vaikka tuomioistuimen määräämä ajokielto olisi päättynytkin.

    "Silloin kun henkilö ei tarvitse tai halua hoitoa, laaditaan lääkärinlausunto lääkärinarvion mukaan joko yhden tai useamman käyntikerran puitteissa. Arviointijakso eipääsääntöisesti saisi kestää yli kolmea kuukautta. Arvioon kuuluu:

    1) esitietojen ottaminen ja Audit-lomakkeen täyttäminen,

    2) kliininen tutkimus,

    3) tarvittaessa laboratoriotutkimukset (alkoholin käyttöä selvitettäessä S-CDT, S-GT, E-MCV, ja huume- ja lääkekäyttöäselvitettäessä virtsan huume- ja lää-keseulat); ja

    4) tarvittaessa tilattavat potilasasiakirjat muista terveydenhuollon toimintayksiköistäkuten terveyskeskuksesta jatyöterveyshuollosta.

    Johtopäätökset perustuvat pääasiassa lääkärin omiin tietoihin kuten tutkimushavain-toihin sekä hänen mahdollisiin aikaisempiin muistiinpanoihinsa ja muiden lääkäreiden potilasasiakirjoista hankittuihin tietoihin. Potilaan antamat esitiedot täydentävätnäitä tietoja. Jos aikaisemmat tiedot, lääkärinhavainnot ja laboratoriotutkimukset eivät oikeuta laatimaan kielteistä lausuntoa mutta viittaavat mahdolliseen päihdeongelmaan, eikä henkilö suostu hoitoon tai seurantaan, tulee lääkärin harkita puoltavaalausuntoa ainoastaan lyhyeksi määräajaksi. Lääkärin käytössä ovat myös lausunto-lomakkeeseen sisältyvät lisätutkimusmahdollisuudet kuten mahdollisuus uusintatarkastukseen määrätyn ajan kuluttua tai erikoislääkärin tutkimukseen. "

    Äänestä

Milloin siis saan tietää, että antaako poliisi korttini takaisin ajokiellon päätyttyä normaalilla kaavalla vai ei?
Kauanko ylipäätään mahtaa kestää käräoikeuden tuomion tuleminen, kun en enää muista viime kerrasta?
Ja siinä kohtaahan vasta pyydettiin mahd. työmatka- ym. tarpeita autolle...
Maximiaika ajokiellossa siis 10kk tässä tapauksessa että törkeä normaali rattijuopumus viiden vuoden aikana? Promillet oli kyllä mielestäni todella pienet!

Entä inssi uudelleen tai jotain muuta vastaavaa (pysyvä ajokortti oli)?

Äänestä
  • Jos hankit sen alkolukkoajokortin, niin sillä sinun pitää ajella vähintään yksi vuosi.
    Ennen ns. normaalin ajokortin takaisin saamista sinun on suoritettava päihdeseuranta, joka kestää 4-6 kuukautta. Otat yhteyttä kotipaikkasi poliisiin ja kysyt.
    Koska minimiajokielto on sinun osaltasi 6 kuukautta ilman alkolukkoajokorttiakin, niin jutulla ei ole mikään kiire. Koska sinulla on ns. pysyvä ajo-oikeus, niin mitään inssiä ei tarvitse suorittaa. Poliisilla on kyllä oikeus määrätä kortinhaltija ajokokeeseen, jos ajokielto on kestänyt pitkään ja on syytä epäillä, ettei ajotaito ole säilynyt.

    Äänestä

En näillä näkymin ole hankkimassa alkolukkokorttia kustannusten takia, mieli saattaa toki muuttua vielä moneen kertaan.

Mikä taho ja milloin määrää tuon päihdeseurannan, käräjäoikeuden päätöksessäkö siitä mainitaan vai missä? Kuulusteluissa ei ainakaan ollut mitään puhetta.

Minulla oli pysyvä ajo-oikeus juuri ja juuri (2 päivää ollut) jo törkeästä ratista kärytessäni ja nyt noin pitkän ajokiellon seuratessa rattijuopumuksesta aloin stressata ajokokeeseen joutumista ym. lisäharmia pelkän ajokiellon lisäksi.

Äänestä
  • Kuten edellä on käynyt selväksi, niin päihdeseuranta on EU:n direktiivejä. Se ei ole rangaistus, vaan hallinnollinen turvaamistoimi, mistä päättää poliisi.
    Koska päihdeseuranta kestää 4-6 kuukautta, niin otat tietysti hyvissä ajoin yhteyttä
    kotipaikkasi poliisiin ja kysyt, milloin voi aloittaa ja minkälaisen paperin he lääkäriltä haluavat.

    Äänestä

  • 2+4000 kirjoitti:

    Kuten edellä on käynyt selväksi, niin päihdeseuranta on EU:n direktiivejä. Se ei ole rangaistus, vaan hallinnollinen turvaamistoimi, mistä päättää poliisi.
    Koska päihdeseuranta kestää 4-6 kuukautta, niin otat tietysti hyvissä ajoin yhteyttä
    kotipaikkasi poliisiin ja kysyt, milloin voi aloittaa ja minkälaisen paperin he lääkäriltä haluavat.

    Kuinka paljon saa ajokieltoa 0,24 ja eka kerta

    Äänestä

  • tyhmä kirjoitti:

    Kuinka paljon saa ajokieltoa 0,24 ja eka kerta

    2-4kk ajokieltoa ja 30-35 päiväsakkoa. Jos suostuit kirjalliseen menettelyyn, päätös voi tulla vähän nopeammin. Jos taas menet suulliseen pääkäsittelyyn, oikeudenkäynnin alkuun voi mennä enemmän aikaa ja ajo-oikeuden takaisin saaminen voi viivästyä sen takia.

    Äänestä

Ja auton uusija menettää valtiolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jooooooooo kirjoitti:

Hei

Tarkoittaako 0,28mg/l tosiaan noin 0,56 promillea?
"Nainen puhalsi poliisin tarkkuusalkometriin 0,28 mg/l eli promilleja oli noin 0,56" tuli googlettamalla tuota lukemaa...

Millainen ajokiellon pituus tiedossa noin pienestä rattijuopumuksesta?
Entä miten vaikuttaa edelliset tuomiot?
Tapahtunut siis 09/2013 ja törkeä rattijuopumus 03/2011 joten väliä tapahtuneilla 2,5 vuotta.

Välissä muuna rikkomuksena myös ylinopeussakko kameraan kesäkuussa, josta siis tuli vaan pieni sakko, vaikuttaako tämä johonkin jotenkin?!

Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu