Haetaanko yliopistoihin (lääkikseen) ainoastaan yo todistuksella vai onnistuuko haku lukion päättötodistuksella jos molemmat omistaa. Kirjoitukset eivät menneet niin hyvin, mutta todistuksessa löytyy parempia numeroita.
Kiitos vastauksista!
Lääkikseen haku
3
554
Vastaukset
- ...?
Ellet omaa LLLE-tyyppistä rivistöä, olet koepistekiintiössä, jolloin haet vain ja ainoastaan pääsykokeen avulla. Lukion päättötodistuksella ei tee nyt missään yliopistossa yhtikäs mitään. LLLL/LLLE rivillä saisit muutaman pisteen edun koepistekiintiöön.
Joka tapauksessa pääsykoe on se, millä sisään mennään. Fy-ke-bi akseli tulee hallita 10 arvoisesti. - Läägäri
Siis noissa lääkiksen kokeissahan on maksimipisteet jossain 150 tienoilla. Noita lisäpisteitä ei ilmeisesti jaeta kovin avokätiesesti. Eli vaaditaan siis todella hyvät ylioppilaspaperit, että saat edes muutaman pisteen edun muihin nähden? Onko siis näin, että suurin osa hakijoista kilpailee ainoastaan pääsykokeiden pisteillä?
- ...?
Suurin osa pääsee yhteispistekiintiössä, mutta koska lääkiksiin nyt hakee lukioiden eliitti luonnontieteiden saralta, niin se LLLE/LLLL rivistö löytyy yleensä tarpeeksi monilta. Tuo rima siis määräytyy hakioiden tason kesken: joskus LEEE riittää yhteispistekiintiöön ja joskus LLLE. Kuitenkin ero on pieni, pari pistettä 150 pisteen kokeessa voivat olla ne ratkaisevat pisteet, mutta kuitenkin vain pari pistettä.
Itse pisteet ovat monimutkainen suma, johon ei kannata paljon kiinnittää huomiota. Tiedekunnissa on eri arvosteluperusteet, pisteissä on vielä mukana eräs kerroin (enkä tiedä mistä se tulee ja miksi) yms. Parempi on vain tyynesti keskittyä pääsykokeeseen... siinä täytyy sisäänpäästäkseen kuitenkin onnistua.
TL;DR Kyllä, vaaditaan erittäin hyvät yo-paperit, että saa etua. EEEE ja AAAA kilpailevat samalta viivalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043414
- 883093
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä201953- 691916
- 391898
- 221766
- 241697
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341459Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91349- 481337