Lääkikseen haku

läägäri

Haetaanko yliopistoihin (lääkikseen) ainoastaan yo todistuksella vai onnistuuko haku lukion päättötodistuksella jos molemmat omistaa. Kirjoitukset eivät menneet niin hyvin, mutta todistuksessa löytyy parempia numeroita.

Kiitos vastauksista!

3

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...?

      Ellet omaa LLLE-tyyppistä rivistöä, olet koepistekiintiössä, jolloin haet vain ja ainoastaan pääsykokeen avulla. Lukion päättötodistuksella ei tee nyt missään yliopistossa yhtikäs mitään. LLLL/LLLE rivillä saisit muutaman pisteen edun koepistekiintiöön.

      Joka tapauksessa pääsykoe on se, millä sisään mennään. Fy-ke-bi akseli tulee hallita 10 arvoisesti.

    • Läägäri

      Siis noissa lääkiksen kokeissahan on maksimipisteet jossain 150 tienoilla. Noita lisäpisteitä ei ilmeisesti jaeta kovin avokätiesesti. Eli vaaditaan siis todella hyvät ylioppilaspaperit, että saat edes muutaman pisteen edun muihin nähden? Onko siis näin, että suurin osa hakijoista kilpailee ainoastaan pääsykokeiden pisteillä?

      • ...?

        Suurin osa pääsee yhteispistekiintiössä, mutta koska lääkiksiin nyt hakee lukioiden eliitti luonnontieteiden saralta, niin se LLLE/LLLL rivistö löytyy yleensä tarpeeksi monilta. Tuo rima siis määräytyy hakioiden tason kesken: joskus LEEE riittää yhteispistekiintiöön ja joskus LLLE. Kuitenkin ero on pieni, pari pistettä 150 pisteen kokeessa voivat olla ne ratkaisevat pisteet, mutta kuitenkin vain pari pistettä.

        Itse pisteet ovat monimutkainen suma, johon ei kannata paljon kiinnittää huomiota. Tiedekunnissa on eri arvosteluperusteet, pisteissä on vielä mukana eräs kerroin (enkä tiedä mistä se tulee ja miksi) yms. Parempi on vain tyynesti keskittyä pääsykokeeseen... siinä täytyy sisäänpäästäkseen kuitenkin onnistua.

        TL;DR Kyllä, vaaditaan erittäin hyvät yo-paperit, että saa etua. EEEE ja AAAA kilpailevat samalta viivalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      73
      3153
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      35
      2011
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      292
      1673
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      118
      1655
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      281
      1271
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      30
      1175
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1140
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1060
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1043
    Aihe