Alle 1v päiväkotiin nopeasti. Jonot? Hinta?

kusessa

hinnat ja jonojen pituus, yksityinen/kunnallinen.
Ei luultavasti mahdollisuutta tuloselvitysten alaisiin tuloihin ei kokemusta tukijärjestelmistä.
Äiti ei pärjää kotiäitinä ja pitäisi saada töihin.

2

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miev vuan

      Meillä kunta joutuu järjestämään hoitopaikan kahdessa viikossa, mikäli äiti työllistyy yllättäen. Muutoin hakuaika 4k.

      Hinta riippuu perheen tuloista, toimitat tuloselvityksen kun saat töitä. Jos ei töitä, maksukaan ei ole kummoinen. Mutta menetät sitten kotihoidon tuen, mikäli haet päivähoitopaikkaa.

      Mikäli kyseessä ei ole työllistyminen, suosittelisin alkuun ainakin osapäivähoitoa (maks. 5t/pv) ja 2-3 pv/vko.

    • kerro lisää

      Riippuu ihan tietysti siitä, missä kunnassa asutte ja isojen kuntien sisälläkin on eroja piireissä.

      Yksityisiin päiväkoteihin saa yleensä ihan heti paikan ainakin täällä Helsingissä. Tällöin haette Kelalta yksityisen hodon tuen. Perusosa ei ole tulosidonnainen. Alle kymmenkuista ette saa hoitoon muuten kuin itse palkkaamalla hoitaja ilman tukia. Vanhempainvapaat on pakko käyttää.

      Mutta kerro nyt, miksi ei pärjää. Mikä on ongelma. Jos on aivan masentunut ja lapsikaan ei voi hyvin, niin ota yhteyttä lastensuojeluun ja hae apua sieltä. Lastensuojelulla on huono maine ja useat pelkäävät, että lapset huostaanotetaan tuosta vain.

      Näin ei ole, vaan etsitään ratkaisumalleja perhettä tukien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      85
      3511
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      186
      1394
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1377
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1060
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      962
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe