Emme saa toimeentulotukea, emmekä asumistukea, rahat on muuten vaan tiukilla. Täytyykö olla sossun asiakas kuitenkin, jotta voi hakea avustusta diakonilta? Entä miten asia käytännössä etenee? Ja onko Helsingissä jossain jaossa EU-avustuspaketteja?Joskus vuosia sitten olen joltain järjestöltä sellaisen noutanut.
Ruoka-avun hakeminen diakonilta
digestive
15263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Käytännössä etenee niin: soita diakonille joka antaa sulle ajan, jos teilla on hätä, niin sanot sen myös, ei tarvii olla sossun asiakas, ne ei ole yhteydessä toisiinsa!!! ei kun soittamaan
Jos ette saa toimeentulotukea ja ettekä edes asumistukea niin silloin että todellakaan ole oikeutettuja yhtään mihinkään tukeen yms? Teillä on hyvät palkkatulot ja varmasti myös varallisuuttakin olette ympärillenne hankkineet ja tiukkaa on alkanut sitten tehdä kun olette tuhlanneet liikaa, se ie ole mikään peruste tukiin! Annan teille ilmaisen neuvon, alkakaa nyt luopua tavaroista ja realisoikaa ne rahaksi, se ehkä helpottaa teidän tilannetta.
Ei varmaan kuulu mulle joten ei ole pakko vastata, mutta miten ihmeessä ette saa asumistukea ettekä toimeentulotukea?
Anyway, ei mun ole ainakaan diakoneille tarvinnut koskaan tulojani selvitellä eikä mitään sossun lappuja todistaa. Sossun asiakaskaan en ollut heidän kanssaan asioidessani, diakoni nimenomaan auttoi sossukiemuroiden selvittelyssä.
Asumistukea ei saada,koska tulot on sen verran suuret.Palkasta kuitenkin menee ulosottoon,jota ei tietenkään huomioida asumistukea laskiessa. Toimeentulotukeen taas jäämme juuri siihen rajalle, että emme saa. Lähinnä silloin olisi apu tarpeen, kun etälapset tulevat viikonlopiksi luoksemme. Mitään omaisuutta meillä ei ole,ja ihan vuokralla asumme.
Ehkä uskaltaudun diakonin juttusille ja selitän hänelle asiat, ei kai he purematta niele...
Kyllä diakonilta saat apuja, ihan on fakta homma!!!
hei. olen itse saannut apua diagonialta. ja ei todellakaan tarvitse olla sos.asiakas.
myös on kirkkoja joissa joka aamu on ruoka avustuksia,ja siellä käyvät aivan normaali ihmiset.lihaa,leipää,jugurtteja,vihanneksia.monet hakevat joka aamu.
oman alueen kirkko löytyy netistä,ja diagoniat.
itse laitoin ensimmäisen kerran sähköpostina tilanteestani,ja diagonia soitti ja olivat kirjoittaneet 100 euroa ruokakauppaan avustusta.
Itse en voi mennä kokopäivähommiin,koska ulosotto vie sitten. .Teen osa aika töitä,joten palkka jää pienehköksi,niin ei uo vie mitään. Niin pakko olla keplottelija. Töitä mun alalta löytys kyllä,niin paljon ku tehrä jaksas. Ja jaksasin. Olen vain tässä loukussa. En vaan jaksa alkaa avata miksi olen ulosotossa. Elämä on.
saako pyytää palkkaa pimeänä?
No, jos vaikka menisit niihin kokopäivätöihin ja maksaisit sitten velkasikin pois. Ei se kivaa ole kun tiukilla joutuu menemään, mutta päättyy se ulosotto nopeammin. Vai haluatko kituuttaa jonkun ruoka-avun varassa seuraavat 20 vuotta?
Kiitos vastauksista. ehkä otan diakoniin pian yhteyttä.Jännittää vaan, että jos hän jo valmiiksi pohtii, että miksi sinne menen, kun en sossun asiakas ole, mutta kiva kuulla, jos tuolla ei ole merkitystä.
Ei diakoni sitä pohdi, eikä muutakaan,
Kyselee ainoastaan tiedot perheestä ja asumiset osoitteineen.
Rohkeesti vaan apua hakemaan, ovat muuten ihmisystävällisempiä kuin sossut ja kela.
Hyvässä lykyssä saat raha avustusta lasten vaatteisiin/harrastusmenoihin, mutta etenkin ruokaan saat ostolapun.
Pitää näemmä alkaa tarkistaan aina vuosi, kun näitä vanhoja jotkut aukoo näemmä ihan piruuttaan
Vastaat 7 vuotta myöhässä. Kannattaa katsoa milloin teksti on kirjoitettu, tuskin aloittaja on enää vuosiin käynyt tässä keskustelussa.
Diakonit soittavat sossuun ja kysyvät minkälainen asiakkuus sinne on.
Nykyisin diakonit soittavat sosiaalityöntekijälle, kun hakee apua. Avunhakijan pitää antaa lupa diakonille kysyä sosiaalista yksityisasioita.