Sitä saa(joutuu) sitten puolilta oin lähteä 76t kokonaismassalla liikenteeseen.
uusilla painoilla
turve
11549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kerrotko vielä ketä kiinnostaa??
Eikös se auto pidä ensin muutoskatsastaa uusille painoille? Mikä konttori on puoliltaöin auki?
Katsastettu tänään jo. Ei kyl paljoo saanu nukuttua jostain syystä.
Minä en ole nukkunut viikkoon kun huomenna pääsen/joudun liikkeelle yli 8000 tonnin kokonaismassalla!
kauanko sul on kortti ollut?
mul taitaa ennätys (täysin kyseenalainen, en kiellä) olla n. 80tn. ihan näillä "vanhoilla painoilla" ja hyvin on nukuttanut ennen ja jälkeen, eli aika amis taidat olla näissä hommissa, palkka taitaa olla 11Egee läpi?
Lisäänpä vielä että paljonkohan isäntäs saa nyt lisää rahtia tästä?
tuskinpa mitään, kulut vaan nousee...no voihan sitten sinun palkkaa ja tuntimäärää vielä vähän kiristää, että jotakin jää liivintaskuun?
Metsäteollisuudella on mahtava voima kun sai lobattua suuremmat painot omaa tuottavuuttaan parantaakseen ja me nöyrät kuljetusyrittäjät kumarramme ja mutisematta suostumme maksumiehiksi niin kaluston uusimisen ja kasvaneiden polttoainelaskujen maksajiksi.
Ei oo voitu katsastaa etukäteen.
Vaan hiilijalanjälki se pieneneepi.
Ja liikennöitsijöiden määrä!
Tänään osui tien päällä silmään ensimmäinen 76 tonninen. 4-akselinen veturi ja 5-akselinen paripyöräkärry oli aamulla vähän Häijään ympyrästä Poriin päin vastaan tulleessa pölliautossa. Aika pienen näköiset pyörät oli kärryssä. Kuinkahan mahtaa metsässä kulkea, kun toi itsellä yleensä perässä keikkuva pikkupyöräinen nelikkokärrykin on maantielläkin kuin kivireki.