Puiden hävittäminen

saakelin lehdet

Mikä olisi hyvä konsti "päästä eroon" taloyhtiön pihalla olevista "ylimääräisistä" puista?
Homma pitäisi hoitaa salassa ja hienovaraisesti eli moottorisaha tms kaataminen ei onnistu.

Siis kyseessä esim jonkin sortin puun sairastuttaminen tai muu teko jolla puu kuolisi vähitellen. Ihan vaan myrkkyä ei viitsi ruiskia ympäri pihaa, naapurit voisi suuttua jos niiden lemmikit tai kakarat sattuisivat syömään myrkkyä tms...

9

10228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvotelkaa !

      Miksi sinä haluat päästä "ylimääräisistä puista" eroon ?
      Taloyhtiössä ei ehkä naapuruussuhteet parane, jos yrittää salassa alkaa puita tappamaan ?
      Taloyhtiössä päätetään yhdessä asioista.
      Eikö neuvottelemalla ole päästy eteenpäin, jos puut sinua jollain lailla häiritsevät ?

    • pettualeipään

      Paras tapa on on katkaista ravinnevirta latvukseen sahaamalla nila-osa poikki eli 10 sentin matkalta kuori pois. Näin tehden vuodessa puu muuttuu keloksi ja on kaatokelpoinen.

      Mutta silti - pitääkö elävää puuta olla pakko kaataa?

      • yöllä hommiin

        tätä vois pimeässsä kokeille, turhan työläs vaan -> kiinnijäämisen riski kasvaa

        Ei mitään ihem konsteja? kuparinaula runkoon tyyliin?


    • 19+9

      minä yritän kuolettaa pajua kun juuret tulee mun istutuksiin ja vie voiman maasta. porasin reikiä runkoon ja diiseliä niihin reikiin. Aika pian alkoi lehdet kellastua mutta nyt kun syksy tuli kesken operaation niin jatkan keväällä kun on nestekierto taas kohdallaan. Nythän on kaikki sellainen toiminta seis, ja tuo nilan katkaisu mitään auta... kymmenessä minuutissa on uusiutunut solukko joka taas toimii, eli pitäisipä olla jatkuvasti nilottamassa jonkin aikaa.

    • sireenihuutaa

      Tässä ohjetta puiden tappamiseen http://yle.fi/uutiset/haapa_haltuun_kaulaamalla/6090191. samaa voi kokeilla myös pajulle.

      Itse olen rajoittanut syreenin kasvua sahaamalla liiat haarat pois ja kaivamalla niiden juuret esiin ja poistamalla ne sahaamalla irti säilytettävästä puusta. Näin ainakaan juuriversoja ei tule poistetusta osasta. Duunii se vaatii, mutta näin syreenin saa edes jotenkin pysymään kurissa.

      Kaunis pensas sinänsä, mutta leviää liikaa.

      • klapipuu.com

        Puut polttopuuksi. Meiltä voi vuokrata koneen omista puista polttopuun tekemiseen pääkaupunkiseudulle. Vaihtoehtoisesti myös tarjolla, mies ja kone tai ihan valmista polttopuuta sekä kuivana, että keväällä omaan kuivatukseen tuoretta.www.klapipuu.com


    • niksivirkka

      Hyvä nimimerkki "saakelin lehdet".
      Olet aiheesta hermostunut, lehtien haravoiminen vie aivan liikaa aikaa kaljan juonnilta ja julkkisBB:n seuraamiselta. Harmi, etteivät naapurisi ymmärrä huoltasi, vaikka olet noin mukava ihminen. Diisselillä pääset varmasti eroon ikävästä kasvillisuudesta.
      Juo siis 5,3 desilitraa talviajoon sopivaa diisseliä aamuisin ja käy illalla kusella häritsevän kasvillisuuden juurella. Toista ainakin viikon ajan . Tehoaa varmasti. Eivätkä naapurit huomaa mitään ainakaan kuukauteen.

    • samaa suunnitellut

      Karkea suola

    • 19+9

      se diisseli muuten tehosi...pajussa ei ole lehteäkään vielä tullut vaikka muut puut on jo kesä asussa.
      Eikä mennyt koko litrakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      105
      5029
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      62
      4906
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      86
      3990
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3530
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      59
      2961
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2731
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2247
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      44
      1794
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      34
      1651
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1578
    Aihe