Selailin nettivenettä vanhan purjeveneen ostoaikeissa. Ensimmäistä venettä pariskunnalle hakemassa Itämeren alueen retkiin. Löysin kaksi mielnkiintoista kohdetta: http://www.nettivene.com/purjevene/guy/536820 ja http://www.nettivene.com/purjevene/nord/518617 . Kumpi raadin mielestä on järkevämpi kun rahaa on 15000 euroa käytettävissä, rahaa siis käytetään myös varusteluun ja remontteihin .
Hinnat alkaa olla kohdallaan ?
tuulivoimalla
21562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos olet myymässä tuota Guytä, laita lisää kuvia. :-)
ärsytää kun ei oo kuvia myyntiilmoituksissa. kilometrin päästä otettu yks kuva ja veneen kunnosta tai varusteista ei sitten mitään
Ehkä siihen on syynsä...
Paikan päälle katsomaan niin alkaa selvitä. Nuo on niin erillaisia veneitä että ei niiden erot täällä selviä. Itseä tuo Nord kiinnostaisi, nätit klassiset linjat ja sisältä miun maun mukainen. Niillä loppurahoilla siitä saisit päivitettyä hienon veneen. Guy on tietysti tilavampi mutta sen sisustuksen layout on sitten omanlaisensa. Nord vaatii tuulta jotta kulkee, Guyllä menee kevyemmässäkin.
Perjantaille sovittu Nordin katsastus. Mihin kannattaa kiinnittää huomiota erityisesti. Vene nostetaan talviteloille samana päivänä joten näkee pohjankin.
Kävin sitten Nordin katsomassa. Oli sellainen kuin ilmoituksessa kerrottiinkin. Pohja oli kauhean näköinen, oli ollut kesän ilman myrkkyjä . Sisältä siisti eikä haissut, hiukan päälle päin nuhjuinen. Tein viiden tonnin tarjouksen mutta myyjä sanoi - kiitos ei- oli ilmeisesti ns. apteekin hinta. Niinpä jäin katselemaan perävaljoja kun vene lähti talviteloille . Pikkusen jäi harmittamaan, Nord on hyvän näköinen vene.
Jos noin niukalla budjetilla olet matkassa, niin ota Nord. Guy on iso vene, kaikki tarvittava on isoa ja maksaa isosti. Pikkubudjetille tuo perämoottorikin on etu, varsinkin kun Guyn moottorin tiedot (ikä, tunnit jne) tuntuvat olevan salaisuus. Hyviä uutisia kun ei yleensä myynti-ilmoissa pantata.
Käsittämättömän halpa tuo Guy. Joko on pakko myydä, tai sitten on jotain pielessä. Noista on usein pyydetty 20-30 te. Kannattaa käydä katsomassa, jos on kerran venettä hankkimassa. Joku selitys halvalle hinnalle täytyy kyllä löytyä.
Ehkä myyjä on todella myymässä venettä ja laittanut realistisen hinnan. En usko, että kukaan maksaa lähes 30 vuotta vanhasta Guy 33:sta yli 20 te. Pyytää voi aina mitä vain.
".. yli 20 te". Tä?
Nythän pyynti on n puolet tästä....mistä tämän raja-arvon keksit?
Kyllä hyvin pidetty 30v purkkari on helposti "yli 20 te", jollei enemmän. Paitsi tietysti niiden mielestä, joilla sitä ei ole ja sellaisen haluaisivat.
Tästä keksin ja nyt puhuttiin Guy 33:sta ei kaikista yli 30 v purkkareista:
"Käsittämättömän halpa tuo Guy. Joko on pakko myydä, tai sitten on jotain pielessä. Noista on usein pyydetty 20-30 te. Kannattaa käydä katsomassa, jos on kerran venettä hankkimassa. "
Guy 33 iso vene? Eikös tuo ole se malli, jossa pituus on tehty venyttämällä perää niin kaltevaksi, että sitä voi kävellä ylös vaikka sileäpohjaisilla kengillä. Ts. numeroa tai paria pienempi vene, jota keinotekoisesti laittettu näyttämään suuremmalta.
Joo, ilman perää sen pituus on n. 30 jalkaa. Lys on 1.14, joten se perä kyllä hyödyttää purjehdusta.
vrt esim. tämä
http://www.nettivene.com/purjevene/h/517305
Suunnilleen samankokoisen purjeveneen saa[b] siistissä [/b]kunnossa 8 kE:llä. Elämä on.
Kumma vene kun sillä on kaksi hintaa ;-))
Kyllä tuo Netta on aika puikula, leveys 2,5, guyllä 2,9. Guyssä on iso takahyttikin, sisätiloiltaan se pesee netan yksilöstä riippuen. Tuo vene oli toki siistin näköinen. Netan lys 1.05, guyn 1.14.
Hinnat ovat kuitenkin enemmän kohdallaan esim. 30 nettassa tai niissä nöffeissä, joita on tarjolla, mitä 33 guyssä, joita on tarjolla.
27 guy:t ovat realistisemmin hinnoiteltuja, mitä isommat:
http://www.nettivene.com/purjevene/guy/536942
Tuokin on hinnoiteltu hyvin ja edelleen myynnissä.
Tuo Guy27 pitääkin rakentaa pääosin uudestaan ainakin sisältä. Ei silti, ei ole kallis. Tosin moottori tuo muutaman tonnin lisää hintaa, sisätilojen pelkät materiaalit samoin vähintään 1500-2000 euroa. Lisäpurjeet 2000 euroa. Eli sanotaan 9000 euroa purjehdusvalmiina. Guy 27 on käytännössä 25-jalkainen, kun siinäkin on se peräuloke. Lohi 25 on mielestäni parempi. Olen molemmilla purjehtinut paljonkin. Itse maksaisin paljon ennemmin tuon 11000 euroa Guy 33:sta, kun siinä vissiin oli paljon vähemmän työtä, ja lopputuloksena on parempi vene.
se guy on se sama paatti, joka on ollut nettiveneessä koko kesän. Kauniimpi kuva nyt toki ja lisäkuvat puuttuvat....
Tuossa on tuo sama GUY 33:
http://www.nettivene.com/en/purjevene/guy/522493
Nyt toki 1000 euroa vähemmän hintaa ja 4 vuotta vähemmän ikää. Kukaan käynyt katsomassa? Googlesta löytyy lisää kuvia haulla "guy 33 nettivene". Nettivene jättää vain yhden kuvan näkyviin, mutta tietää olevansa oikeassa veneessä, kun kuvaa klikkaamalla aukeaa tuo ilmoitus.
Sisätilat vaativat vissiin jotain kunnostusta. Näyttää kuitenkin tehdyn jotain huoltoa. Moottori on 30 v. vanha merivesijähdytteinen, eli jonkinmoinen riski. Käsityöhenkiselle tilaisuus.