Tässä minun hyväksiä havaitsemiani ruokavinkkejä. :)
RUOKA:
- Rusinoista ja mantelilastuista saa "kärpäsiä" koristeeksi vaikka mihin: rusinaan viillot ja lastunpalat siiviksi.
- Keitetystä kananmunasta osa pois, puolikas kaiverrettu tomaatti päälle ja majoneesitäppiä pisteiksi: syötävä kärpässieni! Koristeeksi vaikkapa voileipätarjottimelle
- nakeista ja ketsupista joko perinteisiä sormia, taikka lehtitaikinasuiroihin käärittynä muumioita (majoneesistä ja vaikka pippurihipuista silmät)
- minkä vaan kakun (juustokakku suosikkini) päälle voi hienosti kuorruttaa hämähäkinverkon, ja hämähäkin esim. mustasta karkista tai tummasta viinirypäleestä ja lakritsasuirosta jalat.
- booliin saa horrortwistiä jollakin seuraavista: läpinäkyvään kumihanskaan karamellivärivettä ja pakkaseen. Kannattaa asetella käsi pakkaseen jotenkin erikoiseen asentoon, muuten siitä tulee sellainen ihan yksinkertainen kumihanskakäsi, joka vaan sormet suorassa lilluu boolissa. :) Taitava ottaa hanskan pois ennen booliin laittoa, mutta kokemuksesta kerron, että sormet katkeavat satavarmasti ja sulaessaan booli saa sitten sen kaiken karamellivärin. Eli hanska voi (kannattaa?) jättää siihen paikalleen. Viilentää ja on karmee ihan silleen. Jääpalamuottiin voipi tiputella muovisia hämiksiä ja muita ötököitä, jotka jäätyvät sinne sisälle. Booliin tai drinkkeihin. Pese ötökät ensin!
- Perinteisestä juhlatarjoamisesta, vaikkapa pullista, saa kauheita kun sekottaa karamelliväriä taikinaan. Vihreitä tai sinisiä kanelipullia? Nam! Ja aina luo tunnelmaa, jos nimeää ruuat jotenkin hassusti: perus aurajuustopiirakka onkin lastenjuhlissa Iso-Röllin homepiirakka tms..
Mitäs kauheaa te olette kokkailleet halloweeniksi?
Halloween-hullun juhlavinkit: ruoka
HalloFreak
1
481
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.888077Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906084Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875567Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685501Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134740Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232498Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys362218Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71354Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441190