MItä jos keskityttäis paranemaan ja voimaan hyvin?

Tämä palsta on tullut ihan hiekkalaatikoksi. Aikuiset tappelevat. Joku on olevinaan tietävämpi kuin muut ja tästähän eripuraa vasta syntyykin. Miksei oikeasti keskityttäisi tällä palstalla paranemaan? Miksi syöttää muille propagandaa, jota itse pitää ainoana oikeana?Jos on tietävinään kaiken niin siitä olisi myös osattava esittää luotettava tutkimustulos. Ja joskus kannattaisi keskittyä kaikkeen hyvään mitä ympärillämme on. Ei elämä ole yhtä sokeria tässä meidänkään sairaudessamme. Mielipiteitä saa olla, mutta aggressiivinen tapa kaupata omia ajatuksiaan muille, ei ole tervettä. Hyvää syksyä ja hyvää vointia kaikille diabeetikoille =)
23116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

"Jos on tietävinään kaiken niin siitä olisi myös osattava esittää luotettava tutkimustulos"
Laitappa nyt yksi (1) esimerkki siitä että joku olisi laitta nut luotettavia tutkimuksia kirjoittaessaan puutaheinää avaamaanin ketjuun.

Olen täsmälleen samaa mieltä kassasi siitä että sivu pitäisi pitää asiallisena, mutta jos kutsut niitä tieteellisä tutkimusraportteja ja omaa kokemustani joka tämää mainittujen raporttien kanssa propagandaksi niin se on sitten kokonaan toinen juttu.

Kun aikanaan aloitin kirjoittelun tälle sivulle kiitollisena siitä että sain tietää että esim. D2:sen kohdalla suositukset ovat päin seiniä ja ravinto ratkaisee, ja todettuani että se pitää paikkansa, en ollut valmistautunut turhien pelkojen aiheyttamaan vastarintaan enkä varsinkaan henkilökohtaisiin hyökkäyksiin.
Nyt kun on todett ja todistettu että moderni tiede kaataa ravintsuositukset niin terveelle kuin diabeetikollekkin niin aivopestyjen vastarinta vain jatkuu. Ymmärrettävää. mutta siinä vaiheessa on parempi tulla ja näyttää miksi se ei pitäisi paikkaansa. Korkealuokkaiset, puoluetttyomat tutkimukset sekä todettu kä'ytännönkokemus ovat minun kohdallani enemmä kuin tervetulleita.

Äänestä
  • Ja lopetetaan haaveileminen. diabeteksest aet parane koskaan, et edes LCHF ruokavaliolla. Se mitä tapahtuu on että oiraat katoavat mutt diabets on ja vanii siellä.
    Sokeritautinen ei i edes sitä kokojyväleipää.
    Virallisella suosituksella ei löydy yhtään D2:sta joka olisi päässyt eroon lääkityksestään. LCHF ruokavaliolla meitä on lukemattomia.

    Kutsu tätä propagandaksi jos haluat. MInulle se on arkipäivää. luojan kiitos.

    Äänestä

Veijon höpinöitä ei kannata ottaa todesta

Äänestä

Höpisijäukko=D1

Missä ne perustelut vai jääkö jälleeen pelkäksi pas kanjauhamiseksi?

Äänestä
  • Miksi sä matkit muita ja varastelet nimimerkkejä ja missäs on omat perustelusi?tosin
    ethän sä pysty esittämään riittäviä perusteluja ja sulla ei taida olla sokeritasapainokaan kunnossa,vaikka esität muuta.

    Äänestä

  • Höpisijäukko ei ole D1. mutta sen sijaan Veijolla on monta sivupersoonaa kuten ruskeakielinen uusajattelija.

    Äänestä

Olet matkijavaras

Oletko täysi nuija?.
Meinaatko että jos käännän jonkun tutkimusraportin niin se on matkimista.

Minun sokeritasapainini on kunnossa, Ei koskaan vuorokauden aikan yli 7mmol/l.
Pitkä sokeri 5,8.

Kuinkas sinulla?
Minulla ei ole lääkitystä.
Kuinkas sinulla?

Äänestä
  • Kyllä sä veijo olet itse se täysi nuija.Matkit ja markkinoit jotain epäpäteviä raportteja.

    Sinun sokeritasapainosi ei ole kunnossa.Sokerisi on yli 7 ja pitkäsokerisi on yli 5 ja
    lääkitystäkin tarvitset,mutta et halua käyttää sitä.

    Koitahan toimia lääkärisi ohjeiden mukaan.Äläkä tyrkytä mitään epäpäteviä raportteja.
    Jokainen saanut ihan tarpeeksi hyviä ohjeita,joiden mukaan toimia.Sinun jäkätystäsi ei tarvita.

    Tiedän kyllä että yrität kaunistella verensokerilukemiasi ja nyt yrität jollain naurettavalla dietillä korjata tilannetta,koska et halua käyttää lääkkeitä.

    Äänestä

  • Onko Veijolla 24/7-sokerimittaus käytössä? I don't think so....

    Äänestä

Järkevä kirjoitus kaiken moskan keskellä, ilahdutti.

Äänestä

Ei auta D1:nen vaikka kuinka monella nimimerkillä kirjoitat roskaa, Jos olet diabeetikko niin ihmettelen yhä enemmän Suomen diabeteshoidon tilaa. Jos muissa maissa vastaavilla neuvoilla tulokset on olleet todella surkeat niin mihin on päästy Suomessa-pelkkä ajatus puistatuttaa.

Voitaisiinko sopia että kirjpoitat sitten (vaikka kaikilla nimimerkeilläsi kun sinulla on jotain järkevää sanottavaa?)

Äänestä
  • No no äläs nyt Veijo/uusajattelija viitti olla noin negatiivinen. Olet nähtävästi sitä mieltä että sinua ja lukuisia sivupersooniasi on vain kuuleminen ja kaikki muu on höpöä. Aika miälenvikast läppändeerust sulla...

    Äänestä

Veijolla hirtti taas jankkausvaihde päälle....sitä se mielialalääkitys teettää.....

Äänestä

Mutta joskus pitäisi ymmärtää LOPETTAA! Jos Veijolla on itsellään hyvä olla niin muutama päivitys silloin tällöin riittäisi. Miksi päiväkausia, monta kertaa päivässä pitää julkituoda sitä omaa dieettiään?!!?? Kun me kaikki ollaan jo siitä luettu. Monta kertaa. Joku voi halutessaan tehdä kuten hän, mutta halutessaan voi myös sivuuttaa nuo ohjeet ja tehdä muulla tavalla. Yksilöitä me olemme kuitenkin ja mikä sopii toiselle voi olla toiselle täysin sopimaton. Miksi muuten suutut, Veijo, kun sinua kritisoidaan?

Äänestä

MiehekäsD2

Hyvä neuvo sinulle:

Jätä lukematta, kirjoitan aina samalla nimimerkillä.

Äänestä

Tämä nyt taitaa olla tuon "ripulivastaaja D1" sohellusta koko ketju, ei hoksaa, että Veijo ja allekirjoittanut asutaan täysin eri maissa, eikä olla koskaan tavattukaan.
D1 puolestaan kehtaa mainostaa nimimerkilläni "ruskeakieliseksi" joka kyllä osittaa kirjoittajan täydellistä typeryyttä kun ei minua henkilönä tunne. Pitäisi kyllä pohjalaasittain viedä "saunan taakse piennen opetukseen" ja huljuttaa hieman soppatorvesta. Tietysti "tyhmä on aina tyhmä".

Tosin me ollaan kyllä Veijon kanssa mkolemmat Suomi24 sivuston "fiksummat ja viisammat" keskustelijat, kun toiset dikkaa Kauniitten ja rohkeitten perään. Veijolla on vain tuo blogisivu jota minä suorastaan kadehdin, mutta tieto siinä on yhteistä.

Tosin Veijo on fiksuna miehenä antanut sivunsa kaikkien yhteiseen käyttöön ja vielä ilman korvauksiakin. Kiitos hänelle siitä.

Äänestä

"Tosin me ollaan kyllä Veijon kanssa mkolemmat Suomi24 sivuston "fiksummat ja viisammat" keskustelijat, kun toiset dikkaa Kauniitten ja rohkeitten perään"

Tämä kommentti kertoo jo paljon teistä. Kiitos, että julkaisit tämän. Nyt poistun viisaasta seurastanne takavasemmalle ja toivon, että pian tulisi joku hyvä diabetes-palsta, jossa osataan keskustella asiallisesti ja itseään julkituomatta. Kiitos, olen puhunut.

Äänestä

"ei hoksaa, että Veijo ja allekirjoittanut asutaan täysin eri maissa, eikä olla koskaan tavattukaan. "

No kuulepas, se että Veijo multipersoonallisuuksineen noin väittää, ei tee siitä totta. Voin minäkin sanoa olevani Kiinan keisari ja sekin on yhtä totta.....

Eli Veijo voi lopettaa sen uusavutt.....eiku uusajattelijan nimimerkin alla kirjoittamisen.

Ja hyvä diabetespalsta löytyy mm. osoitteesta

http://www.diabetes.fi

Äänestä
  • Ei tuo viittaua diabetesliiton sivustolle tee sinua D1 nimimerkkiä yhtään fiksummaksi, sillä nuo sivustot kyllä tunnetaan ja mieluimmin tukeudi Veijo blokitiedostoon kun tuohon viittaamaasi THL/diabetsliitto "konsorttioon".

    Ei sinun myöskään tarvitse elvitellä perätöntä tietoa toisten henkilöllisyyksistä, kun nistä et mitään tiedä. Tahallinen panettelu ja heraaminen on mielestäni huonoa käytöstä sinulta ja lisäksi täysin mautonta muka diabetikolta. Kyllä he ovat yleisesti muutoin fiksuja ihmisiä.

    Äänestä

  • old_profile_37830 kirjoitti:

    Ei tuo viittaua diabetesliiton sivustolle tee sinua D1 nimimerkkiä yhtään fiksummaksi, sillä nuo sivustot kyllä tunnetaan ja mieluimmin tukeudi Veijo blokitiedostoon kun tuohon viittaamaasi THL/diabetsliitto "konsorttioon".

    Ei sinun myöskään tarvitse elvitellä perätöntä tietoa toisten henkilöllisyyksistä, kun nistä et mitään tiedä. Tahallinen panettelu ja heraaminen on mielestäni huonoa käytöstä sinulta ja lisäksi täysin mautonta muka diabetikolta. Kyllä he ovat yleisesti muutoin fiksuja ihmisiä.

    Veijon blogi on värittynyt vastakkaiseen suuntaan. Mistäpä löytäisi todella puolueettoman tahon, siihen saakka luotan lääkäriini.

    Äänestä

  • Puolin ja toisin kirjoitti:

    Veijon blogi on värittynyt vastakkaiseen suuntaan. Mistäpä löytäisi todella puolueettoman tahon, siihen saakka luotan lääkäriini.

    Puolin ja toisin

    Mihin vstakkaiseen suuntaaan? Jos tarkoitat virallista suositusta niin olet aivan oikeassa, en tahdo apteekin vakioasiakkaksi.

    Puolueetonta tietoa? Blogi on täynnä puolueetonta tietoa, korkeinta luokkaa olevia tieteellisiä tutkimuksia puhumattakaan SBU:n viimeisimmästä raportista ravinnon kohdalla.

    Jollei se ole puolueetonta tietoa niin jatka etsimistä.

    Äänestä

Olen samaa mieltä, mutta tässäpä tämän palstan taso taas nähtiin. Ei pystytä edes yhteen topicciin ilman hiilarisotaa ja tappelua. :/ Mutta hyvää syksyä kaikille. :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kuukkeli202 kirjoitti:

Tämä palsta on tullut ihan hiekkalaatikoksi. Aikuiset tappelevat. Joku on olevinaan tietävämpi kuin muut ja tästähän eripuraa vasta syntyykin. Miksei oikeasti keskityttäisi tällä palstalla paranemaan? Miksi syöttää muille propagandaa, jota itse pitää ainoana oikeana?Jos on tietävinään kaiken niin siitä olisi myös osattava esittää luotettava tutkimustulos. Ja joskus kannattaisi keskittyä kaikkeen hyvään mitä ympärillämme on. Ei elämä ole yhtä sokeria tässä meidänkään sairaudessamme. Mielipiteitä saa olla, mutta aggressiivinen tapa kaupata omia ajatuksiaan muille, ei ole tervettä. Hyvää syksyä ja hyvää vointia kaikille diabeetikoille =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu