Tampere politiikan tutkimus, koska pääsykoekirjat tulee?

georgisotapaalikko

Tässä mietin että muistaako kukaan, koska viime vuonna tuli tampereen yliopistoon politiikan tutkimukseen pääsykoekirjat? Tulee varmaan tänäkin vuonna samohin aikoihin, itse toivon että kirjat pysyy samana kuin viime vuonna, mutta sitä tuskin voi ennustaa..

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hilpeä_politologi

      Moi!

      Pidän epätodennäköisenä, että kirjoja lähdettäisiin vaihtamaan. Suomenkielisiä perusteoksia on varsin rajallinen määrä tarjolla ja lisäksi kv-politiikan kirjassa on mukavan paljon yliopiston henkilökunnan kirjoittamia artikkeleita;)

      Kirjat luultavasti julkaistaan samaan aikaan kuin viime vuonnakin, mutta virallista ilmoitusta voi olla turha jäädä odottelemaan. Elän sellaisessa käsityksessä, että tämä varsinainen julkistaminen tapahtuu about tammikuussa, mutta saatan olla väärässä, sillä itse hankin kirjat vasta kirjoitusten jälkeen maaliskuussa.

      Näin tiivistäen kannattaa alkaa pikkuhiljaa lukemaan kun siltä tuntuu, kirjojen vaihtuminen on erittäin epätodennäköistä:)

      Tsemppiä ja tavataan ensi syksynä!

    • kuukkelikuu

      15.11. Uta julkaisi uudet tiedot koskien yhteishakua 2014. Jos katsoin oikein, kirja/t tulee muuttumaan. Siellä on nyt osa kirjan tiedoista julkaistu ja mainitaan, että tarkemmat tiedot julkaistaan viimeistään helmikuun lopussa 2014. Kirjaa ei ole kai vielä edes julkaistu??

      Viime vuoden aineisto oli jo kolmatta kertaa pääsykoeaineistona joten se on oikeastaan jo "pakko" muuttaa. Minimipistemäärä jolla pääsee sisään on kolmen edellisen vuoden aikana noussut tasaisesti, varmasti sillä on tekemistä sen kanssa, että monet hakevat monena vuotena ja voivat lukea "vuosia" aineistoa.

      Itse olen tyytyväinen vaihdoksesta. Nyt kaikki hakijat lähtevät samalta viivalta lukemisen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2527
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1809
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      97
      1803
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1547
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      139
      1140
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1031
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe