Marco Bjurström

Tuossa kun olen katsellut nelosen uutisia, niin yrittääköhän Marco liikaa, tai jotain? Jotenkin tulee aina myötähäpeän olo kun katson hänen esiintymistään näissä uutisissa. Uutisissa pitäisi olla kuuluttajan/toimittajan mielestäni tietyllä tavalla klassisen tyyppinen ja asiallinen ns. taustalla hillitysti, itse uutiset pääasia ei kuuluttaja ja hänen ego.

Marcon juttu toimii toki Bumtsibumeissa ja tän tällaisissa, mutta tuntuu että hän on tuonut liikaa bumzibubbaa nyt uutisiin ja juttu liian viihteellinen. Jotenkin vaan ei juttu toimi.
5180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onks se jo montaki kertaa sanonu nami-nami?
No joo, ei kaikista viihteen puolella kannuksensa hankkineista tule välttämättä uskottavia uutistoimittajia. Pantterin pilkut istuvat tiukassa.
Kuules Katsoja, uutisissa ei ole kuuluttajia, vaan ankkureita, toimittajia, lukijoita ...

Äänestä

Vaikka Suomen lehdet, televisio on ns. viihteellistynyt viimevuosina, niin uutiset pitäisi olla asiapitoinen uutis ankkureiden osalta. Nami namia on liikaa Marcon olemuksessa väärässä paikassa, sen paikka ei ole uutisissa. Esim. Peter Nyman on onnistunut taas hyvin uutis ankkurina. Ymmärtän täysin aloittajan myötähäpeän tunteen Marcon uutisia seuratessa. Minä jännitän yleensä hänen puolestaan, että kuin ne uutiset sujuu tällä kerralla, kun satun häntä seuraamaan.

Äänestä

Kaikenlisäksi naminamin ääni ei sovi uutisten lukuun, on sellainen hieman erikoinen kurkkuääni.

Äänestä

Ja tyylivinkki Marcolle. En tiedä blondaatko hiuksiasi vai onko aito väri? Mutta jos värjäät niin lopeta se, anna oman värin olla hiuksissasi. Rokkikukot yms. Dannyt on asia erikseen, mutta ton ikäinen mies ja uutisankkurikin vielä, niin hiustenvärjäily ei vaan toimi.

Sit kun oot saanut kuontaloosi oman värin, niin uutisten lukuun miesmäistä möreyttä ja asiallisuutta. Yli-iloisuus pois. Kokeile... Se on klassinen perus ammatti toi uutisankkurin homma. Ei kaikkea tartte tässä maailmassa aina uudistaa ja viihteellistää.

Äänestä

Marco ei ole lunastanut ainakaan minun odotuksiani, koska hän on liian kepeä ja kerkeä sanoissaan. Se sama viihteeseen sopiva puheen liian nopeä lärpätys on siinä pinnan alla ja sen karkaamista saa jännittää.

Uutistoimittajuuden puute haittaa selvästi (eivätkä Marcon bullterrierin tihrusilmät auta asiaa).

Tuo uutisankkuri vie uutislähetyksen pohjamutiin, joten jätän nelosen uutiset katsomatta, jos M.B. on ankkurina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uutisten katsoja kirjoitti:

Tuossa kun olen katsellut nelosen uutisia, niin yrittääköhän Marco liikaa, tai jotain? Jotenkin tulee aina myötähäpeän olo kun katson hänen esiintymistään näissä uutisissa. Uutisissa pitäisi olla kuuluttajan/toimittajan mielestäni tietyllä tavalla klassisen tyyppinen ja asiallinen ns. taustalla hillitysti, itse uutiset pääasia ei kuuluttaja ja hänen ego.

Marcon juttu toimii toki Bumtsibumeissa ja tän tällaisissa, mutta tuntuu että hän on tuonut liikaa bumzibubbaa nyt uutisiin ja juttu liian viihteellinen. Jotenkin vaan ei juttu toimi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu