Haluan poikalapsen...

Boy...

En tyttöä.
Pelottaa.
Entä jos sieltä tuleekin tyttö?
Voin vain kuvitella sen tilanteen, kun lapsen sukupuoli saadaan selville ja sieltä paljastuu tyttö eikä poika...
En tiedä mitä tekisin...
Pelkään ettei minun ja lapsen välille synny sidettä...
En halua tyttölasta.
Mitä siinä vaiheessa voi enää tehdä, kun ultrassa selviää, ettei poikaa tule?
Masentuisin...
Onko abortti enää siinä vaiheessa mahdollista?
Jos oikein toivoo poikalasta, toimiiko se?
Onko mitään tapoja varmistaa, että lapsesta tulee poika?
Olemme keskustelleet asiasta puolisoni kanssa, ja olemme molemmat vahvasti sitä mieltä, että haluamme pojan.
Älkää tuomitko, ihmiset ovat erilaisia.

9

913

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kamalaa...

      "Älkää tuomitko, ihmiset ovat erilaisia". Niinpä, ihmiset ovat erilaisia, jopa poikia ja tyttöjä ja se pitäisi hyväksyä siinä vaiheessa, kun lasta alkaa toivoa. Kuten sekin, ettei sieltä välttämättä tule kumpaakaan, jos jotain menee pieleen. Joku provo tämä aloitus toivottavasti on. Varsinkin, jos olet valmis abortoimaan lapsen sukupuolen perusteella. Kiinassa sellaista tehdään, ei Suomessa. Jos pelkäät, että sinun ja lapsen välille ei synny sidettä, jos hän on tyttö, niin olisin kyllä vahvasti suositellut hoitamaan ensin oman mielenterveytesi kuntoon, ennen kuin hankkiudut raskaaksi. Ilmeisesti olet kuitenkin jo raskaana, jos oikein ymmärsin, joten siinä mielessä vähän myöhäistä. Surullista, jos olet tosissasi tuon tekstisi kanssa.

    • Kauheaa

      Älä hanki lapsia vaan lähete neurologille.

    • ymmärrän täysin

      En minäkään tyttöä halunnut,mutta tyttö tuli. Ja helppo ja ihana tyttö onkin. Mutta seuraavaa lasta ei tule, ennen kuin sukupuoli on valittavissa.

      • Boy...

        Luojan kiitos että joku edes ymmärtää...


      • Miksi suosia poikia

        Tuskin tulee sukupuolen valitsemismahdollisuutta. Ja tuskin tyttö pikkuveljeä kiusakseen haluaisikaan. Raukka varmaan menettäisi kaiken huomion kun veli se rakkaampi ja suositumpi.


    • 4ewfag

      Et voi tehdä aborttia siinä vaiheessa enää, ainakaan sen syyn takia, kun sikiön sukupuoli saadaan selville. Minun pelkoni oli, että lapsi olisi edes terve.

    • liirumlaarum

      Jos mä saan tytön heitän sen roskiksee. iHQQQ

      • QQQx

        No varmaan ku ikää on 14v :D


      • En ymmärrä ajatustas
        QQQx kirjoitti:

        No varmaan ku ikää on 14v :D

        Siskoni vauva kuoli kohtuun raskauden puolessa välissä. Oli erittäin toivottu vauva. Vauvalta löytyi sairaus, joka voi sattumalta osua ihan kenen tahansa odottajan kohdalle.
        Kärsimme lapsettomuudesta 8 vuotta ja kävimme läpi kaikki hoidot.
        Sukulaismieheni lapsi sairastui vakavasti 5 vuotiaana ja on sairas koko lopun elämäänsä.

        Että mikäköhän se on tärkeintä? Kun on oikeasti suruakin olemassa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2049
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1323
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      1003
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      215
      938
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      81
      827
    6. 95
      813
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      73
      691
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      690
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 42
      568
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe