Haluan poikalapsen...

Boy...

En tyttöä.
Pelottaa.
Entä jos sieltä tuleekin tyttö?
Voin vain kuvitella sen tilanteen, kun lapsen sukupuoli saadaan selville ja sieltä paljastuu tyttö eikä poika...
En tiedä mitä tekisin...
Pelkään ettei minun ja lapsen välille synny sidettä...
En halua tyttölasta.
Mitä siinä vaiheessa voi enää tehdä, kun ultrassa selviää, ettei poikaa tule?
Masentuisin...
Onko abortti enää siinä vaiheessa mahdollista?
Jos oikein toivoo poikalasta, toimiiko se?
Onko mitään tapoja varmistaa, että lapsesta tulee poika?
Olemme keskustelleet asiasta puolisoni kanssa, ja olemme molemmat vahvasti sitä mieltä, että haluamme pojan.
Älkää tuomitko, ihmiset ovat erilaisia.

9

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kamalaa...

      "Älkää tuomitko, ihmiset ovat erilaisia". Niinpä, ihmiset ovat erilaisia, jopa poikia ja tyttöjä ja se pitäisi hyväksyä siinä vaiheessa, kun lasta alkaa toivoa. Kuten sekin, ettei sieltä välttämättä tule kumpaakaan, jos jotain menee pieleen. Joku provo tämä aloitus toivottavasti on. Varsinkin, jos olet valmis abortoimaan lapsen sukupuolen perusteella. Kiinassa sellaista tehdään, ei Suomessa. Jos pelkäät, että sinun ja lapsen välille ei synny sidettä, jos hän on tyttö, niin olisin kyllä vahvasti suositellut hoitamaan ensin oman mielenterveytesi kuntoon, ennen kuin hankkiudut raskaaksi. Ilmeisesti olet kuitenkin jo raskaana, jos oikein ymmärsin, joten siinä mielessä vähän myöhäistä. Surullista, jos olet tosissasi tuon tekstisi kanssa.

    • Kauheaa

      Älä hanki lapsia vaan lähete neurologille.

    • ymmärrän täysin

      En minäkään tyttöä halunnut,mutta tyttö tuli. Ja helppo ja ihana tyttö onkin. Mutta seuraavaa lasta ei tule, ennen kuin sukupuoli on valittavissa.

      • Boy...

        Luojan kiitos että joku edes ymmärtää...


      • Miksi suosia poikia

        Tuskin tulee sukupuolen valitsemismahdollisuutta. Ja tuskin tyttö pikkuveljeä kiusakseen haluaisikaan. Raukka varmaan menettäisi kaiken huomion kun veli se rakkaampi ja suositumpi.


    • 4ewfag

      Et voi tehdä aborttia siinä vaiheessa enää, ainakaan sen syyn takia, kun sikiön sukupuoli saadaan selville. Minun pelkoni oli, että lapsi olisi edes terve.

    • liirumlaarum

      Jos mä saan tytön heitän sen roskiksee. iHQQQ

      • QQQx

        No varmaan ku ikää on 14v :D


      • En ymmärrä ajatustas
        QQQx kirjoitti:

        No varmaan ku ikää on 14v :D

        Siskoni vauva kuoli kohtuun raskauden puolessa välissä. Oli erittäin toivottu vauva. Vauvalta löytyi sairaus, joka voi sattumalta osua ihan kenen tahansa odottajan kohdalle.
        Kärsimme lapsettomuudesta 8 vuotta ja kävimme läpi kaikki hoidot.
        Sukulaismieheni lapsi sairastui vakavasti 5 vuotiaana ja on sairas koko lopun elämäänsä.

        Että mikäköhän se on tärkeintä? Kun on oikeasti suruakin olemassa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      40
      2989
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      33
      2807
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2443
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      45
      2111
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      2024
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1790
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      44
      1697
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1550
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1473
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1321
    Aihe