Mistä tanssiseuraa?

Mistäköhän kannattaisi lähteä etsimään itselleen tanssiseuraa?
Tanssiaskeleet tosin itsellä vielä hakusessa, joten olisi kiva löytää herrasmies niitä minulle opettamaan..:)
Tanssikurssia olen miettinyt, mutta hankalaa kun on vuorotyö..eikä sinnekään sitä paria ole. Olen naimisissa, mutta kun omaa miestä ei minkäänlainen hauskanpito kiinnosta. Tokaisipa tuo, että mun pitää löytää itselleni mies mua tanssittamaan.
Uusimaa olis alue ja mulla ikää 28 v., jos se nyt asiaan kuuluu. Ja selvyyden vuoksi vielä, haen oikeasti VAIN mukavaa tanssiseuraa.
Kaikki vinkit otetaan vastaan, alkaa tuo kotona istuminen riittämään :)
424449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

On se muuten jännää; ei miesten tarvitse kysellä itselleen tanssiseuraa. Tämäkö on sitä tasa-arvoa?

Äänestä
  • Hei, hyviä tanssiopetus- videoitakin on vaikka netissä. Ihan alkeitakin. Jospa se miehenjörrikkäkin innostuisi uudesta harrastuksesta.tanssiminen on kivaa!

    Äänestä

  • Sama mummo taas kirjoitti:

    Hei, hyviä tanssiopetus- videoitakin on vaikka netissä. Ihan alkeitakin. Jospa se miehenjörrikkäkin innostuisi uudesta harrastuksesta.tanssiminen on kivaa!

    Hyvä kysymys

    Äänestä

Mene vaan tanssipaikalle niin heti "herrasmiehet" ryntäävät "opettamaan". Uusi naama kiinnostaa kovasti ja opeteuksen lisäksi kyytitarjouksia alkaa tulla jne...

Äänestä

muista ettei miehet kauaa yhen naisen ympärillä pyöri ellei saa sit ripsakkaa

Äänestä
  • Ei tarvitsekaan kauan ympärillä pyöriä

    Äänestä

  • gjfhdi kirjoitti:

    Ei tarvitsekaan kauan ympärillä pyöriä

    Kaksi noin kolmen minuutin kappaletta, asitten mies vaihtoon.

    Äänestä

  • tangon huumaa kirjoitti:

    Kaksi noin kolmen minuutin kappaletta, asitten mies vaihtoon.

    Niin juuri. Ei ne miehiä katokkaan. Ku lennosta vaihtaa..

    Äänestä

  • Heh Lappeenrannassa se hässäkkä.

    Äänestä

Lueskelin oikein huolellisesti aloitustasi ja tulin siihen tulokseen että sinä et kyllä mitään tansiseuraa ole etsimässä. Mutta jos onnistut sellaisen löytämään niin voit samalla löytää sen mitä etsit. Olen nimittäin aika varma että sinä etsit tanssiparia, tarkemmin saottuna viejää. Toinen arvaus on että etsit tanssiopettajaa.

Ainakaan minä en ole löytänyt kunnollista daamia netistä enkä ravintolasta joten nämä nyt kannattaa ainakin jättää pois laskuista.

Äänestä
  • Jos kunnollisia tanssittajia ei löydy netistä eikä ravintoloista, niin missä ne sitten mahtaa olla?
    Niin, ehkä tanssipari on parempi sana sille mitä etsin.
    Mukavaa yhdessäoloa, mutta ilman taka-ajatuksia. Voi hyvin olla, että toiveeksi vain jää :/

    Äänestä

  • Meitä kunnollisia ja osaavia daameja tanssin suhteen on pilvin pimein,sinä et ehkä ole lukenut tämän palstan viestejä kunnolla! Ota ja kelaa hieman,ja sitten alat vastailla,saisit paljon uusia haettavia tangoon.

    Äänestä

En ymmärrä, mikset voi mennä tanssikursseille. Itse olen ollut useilla eri tanssikursseilla eikä missään niistä ole tarvinnut olla paria mukana. Jos tulee parina, joutuvat tanssimaan erikseen paitsi silloin, kun parin vaihto sattuu osumaan omaan tanssipariin.

Äänestä
  • Itse olisin mennyt useinkin tanssi kursseille kansalaisopistoon. Mutta mutta aina kysytään damin nimeä. Että kyllä niissä käy vain parit.

    Äänestä

Toki menisin kurssille, mutta kun on iltapainotteinen vuorotyö..

Äänestä
  • "Mene vaan tanssipaikalle niin heti "herrasmiehet" ryntäävät "opettamaan". Uusi naama kiinnostaa kovasti ja opeteuksen lisäksi kyytitarjouksia alkaa tulla jne... "

    saat niillä tanssikursseillaja leireillä, eihän siinä mitään mutta asia kannattaa huomioida,tuon palvelun käyttäjiä ei huomioida enään niiden ns
    kunnonmiesten piireissä, niin se vaan menee.
    Sama sulle mulle systeemi pelaa myös
    tanssiseuroissa, siellä tiedetään jo ennenkuin joku pari eroaa
    kenen kanssa kukin alkaa eron jälkeen seurustella, elämä on.

    Äänestä

  • Lavatanssikursseja on myös päivällä. Käyppä katsomassa esim, Tanssin Taitajien kurssitarjontaa, siellä on monenlaisia vaihtoehtoja ja parin vaihto toimii..

    Äänestä

  • Saman palvelun kirjoitti:

    "Mene vaan tanssipaikalle niin heti "herrasmiehet" ryntäävät "opettamaan". Uusi naama kiinnostaa kovasti ja opeteuksen lisäksi kyytitarjouksia alkaa tulla jne... "

    saat niillä tanssikursseillaja leireillä, eihän siinä mitään mutta asia kannattaa huomioida,tuon palvelun käyttäjiä ei huomioida enään niiden ns
    kunnonmiesten piireissä, niin se vaan menee.
    Sama sulle mulle systeemi pelaa myös
    tanssiseuroissa, siellä tiedetään jo ennenkuin joku pari eroaa
    kenen kanssa kukin alkaa eron jälkeen seurustella, elämä on.

    Mitä veetä tuo sinun vuodatus liittyy ap. asiaan

    Äänestä

Ymmärrän jos on iltapainotteine vuorotyö joka tietenkin vaikeuttaa kursseille ja tansseihin osallistumista, mutta itsekin vuorotyötä tehneenä kursille sitten kun mahdollista ja samoiten tanssimaan.. vai?:) niin tanssinopettajaa voi olla vähän haastavaa löytää..

Äänestä

Esim. Tanssin Taitajilla on päivällä Seniori lavatanssikurssi ja siellä opetetaan aivan samat tanssit kuin iltakursseilla ja siellä on monen ikäisiä ihmisiä. Suosittelen!

Äänestä

Mene ihmeessä mutta avioero on sen jälkeen varma,sillä vieras viähättää

Äänestä
  • Näinkö on käynyt, otan osaa

    Äänestä

  • Oletko kokenut sen kirjoitti:

    Näinkö on käynyt, otan osaa

    Aikas monelle on näin käynyt ;)) Liekö hyvä vai huono. Huonot tietty vaihtoon ... ;)) Pidetään haaskaa.

    Äänestä

  • kierrätystäkö ? kirjoitti:

    Aikas monelle on näin käynyt ;)) Liekö hyvä vai huono. Huonot tietty vaihtoon ... ;)) Pidetään haaskaa.

    Huono.

    Sulla lipsahti tämä keskustelu omaan kestoaiheeseesi. Alkuperäinen kysymys kun oli: Mistäköhän kannattaisi lähteä etsimään itselleen tanssiseuraa?

    Äänestä

  • Ei kun tanssiseuraa kirjoitti:

    Huono.

    Sulla lipsahti tämä keskustelu omaan kestoaiheeseesi. Alkuperäinen kysymys kun oli: Mistäköhän kannattaisi lähteä etsimään itselleen tanssiseuraa?

    Tanssiseuraa läytyy lavoilta, sinne vaan kyllä tanssittajia
    löytyy kun vähän katsoo mihin hakurivissä asettuu, vaikuttaa.

    Sinisilmäinen ei kannata olla elämä lavoilla ei ole niin
    yksioikoista kuiun esim juottoloissa mutta sielläkin
    on omat metsästäjät, kursseilla samoin uudet kasvot monasti
    aiheuttavat "kuhinaa" kas kun kursseilakin on vuosikausia
    jotkut miehet käyneet yhden asian vuoksi.
    Pelimerkkejä on siis kaikilla ja ei siinä mitään kun asian vain
    tiedostaa.
    Lavoilla elämä on huomattavasti inhimillisempää säädöt kun
    paljastuvat auttamattomasti nopeasti.

    Äänestä

Ensinnäkin jotta jotenkin oppii viemään pitää paria vaihtaa 1000 kertaa. Siihen sisältyy kauniita, rumia, tavallisia, laihoja, lihavia, normaalipainoisia, A, B, C, D kuppia, taitavaa aloittelijaa, vanhaa, nuorta, amanikäistä, heteroa, aseseksuaalia, lesboa.

Tuontyyppinen seksuaalinen kiinnostus on ennakkoasenne joka häviää kun harrastusta jatkaa.

Äänestä
  • ,',

    Äänestä

Lavamaailma aika raaka, siellä parhaat tanssijat sisäpiiriläisiä (jostain seurasta) ja miehiä paljon naisia vähemmän. Jos olet hoikka ja/tai kaunis ja/tai mielenkiintoinen, uutena naisena kantamiehet testaa, mutta tosiaan osalla mielessä vastapalvelus...

Enemmistö lavanaisista on varattuja norminäköisiä, mutta miehissä niitä, joilla koko elämä lavalla kun muualla ei naiset katso päinkään. Miehet pääsääntöisesti hakemassa jotain, seikkailua, salasuhdetta, epätoivoiset (lyhyet, rumat, köyhät) naisystävää.

Naisena ei paljon ehtoja voi asettaa, alisteisessa asemassa olet, jos haluat edes pieneen tanssitaivaaseen...

Äänestä
  • Tuo on miehen kommentti naisen saamiseksi lypsylehmän asemaan, mutta naisillakin on omat pelimerkkinsä.

    Äänestä

  • Lavamaailma on yhtä raakaa kuin elämä yleensäkin. En ymmärrä noita sisäpiiripuheita. Jokainen vaan tekee omia valintojaan omien kriteeriensä, osaamisen ja rohkeutensa mukaan. Jos itse päätän hakea jotain uutta, niin tottakai odatan vastapalvelusta eli vastahakua.

    Paljonhan noita naisia on, jotka eivät noteeraa kaikkia miehiä ihmisiksi. Paljon jää miehiä hakematta ja silti valitetaan miesten puutetta.

    Äänestä

"Paljonhan noita naisia on, jotka eivät noteeraa kaikkia miehiä ihmisiksi."

Sama toisin päin.

Äänestä

Tanssinetissä on sellainen sivu, josta voi yrittää löytää sopivaa tanssiseuraa.

Äänestä

Provohan tuokin on mutta vastaa avaajalle silti.

Lähin merkittävä tanssilava on varmaankin Ruusulinna Nurmijärvellä.
Parkkialueelle voi jättää auton.

Tämän jälkeen pitää etsiä oviaukko tai sen tapainen.
Tartu kahvaan ja tee avausliike.

Loppu on enää kosmetiikkaa.

Äänestä

Lähde rohkeasti lavalle! Ruusulinna lienee esimerkiksi ihan hyvä vaihtoehto, kuten edellä suositeltiin. Itse en aloittaessani vuosi sitten osannut kuin valssin ja fox trotin perusaskeleen. Lavalla erilaiset miehet tulevat hakemaan sinua, ja se lienee parasta treeniä, mitä voi tanssimiseen saada. Toki kurssilla käyminenkin on hyvä vaihtoehto, monet kurssit toimivat parinvaihtosysteemillä. Tsemppiä vain ja reippaasti kokeilemaan!

Äänestä
  • Ei se todelakaan ole niin tärkeää kuin kuvitellaan, se on niille ihmisille
    tärkeintä ketkä ovat vain tanssimassa, meille muille se on vain
    hienoinen apu joka helpottaa tutustumista toiseen sukupuoleen,
    siis kaikki joukolla tanssimaan ennenkuin kaamos yliotteen saa.

    Äänestä

  • Tanssitaitoko kirjoitti:

    Ei se todelakaan ole niin tärkeää kuin kuvitellaan, se on niille ihmisille
    tärkeintä ketkä ovat vain tanssimassa, meille muille se on vain
    hienoinen apu joka helpottaa tutustumista toiseen sukupuoleen,
    siis kaikki joukolla tanssimaan ennenkuin kaamos yliotteen saa.

    Siinä tulee samalla seulottua, että pääsee kaltaiseensa seuraan.

    Äänestä

Alkaa näemmä korona jo vaikuttaa täälläkin. Koronatanssien antipatiat ja sympatiat on tainnut tulla jo loppuun kalutuiksi, kun nykyisellään tuoreiden viestien aloituspvm on yleensä 5-10 vuotta sitten.

Äänestä
  • "Aloitettu
    03.10.2013 10:00"

    - näemmä

    Äänestä

En ymmärrä kysymystä, jotenka suosittelisin miestä etsimään myös tanssiseuraa sieltä, mistä hän on saanut muutakin nais seuraa. Ei sillä niin väliä ole nimittäin riittää, että ilmestyy paikalle!

Äänestä

Jarkko Joonalalla on pienin muna mitä ikinä nähnyt!!! Häähäää

Äänestä
  • En usko, että kovin moni näissä nuorten- ja vanhainkaan tanssipiireissä edes on varma siitä, että niin suurta munamäärää nähtynäkään voitaisiin pitää varsinaisesti edes näkijänsä itsensä toimesta jonkinlaisena meriittinä, että siitä kannattaisi edes tuollaista numeroa kenenkään tekemään lähteä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tanssimaan_85 kirjoitti:

Mistäköhän kannattaisi lähteä etsimään itselleen tanssiseuraa?
Tanssiaskeleet tosin itsellä vielä hakusessa, joten olisi kiva löytää herrasmies niitä minulle opettamaan..:)
Tanssikurssia olen miettinyt, mutta hankalaa kun on vuorotyö..eikä sinnekään sitä paria ole. Olen naimisissa, mutta kun omaa miestä ei minkäänlainen hauskanpito kiinnosta. Tokaisipa tuo, että mun pitää löytää itselleni mies mua tanssittamaan.
Uusimaa olis alue ja mulla ikää 28 v., jos se nyt asiaan kuuluu. Ja selvyyden vuoksi vielä, haen oikeasti VAIN mukavaa tanssiseuraa.
Kaikki vinkit otetaan vastaan, alkaa tuo kotona istuminen riittämään :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu