Tarkoitus olisi päästä lopuistakin kusenkeltaisista GU10-halogeeneistä eroon ja laittaa ledit tilalle.
Onko kokemuksia, mikä olisi hyväksi havaittu GU10-polttimo neutraalin valkoisella 4000K-värisävyllä?
Mieluiten hintaluokassa n. 15e/kpl, mutta muitakin saa suositella.
Himmennettävyys plussaa.
Mitä olen jo kokeillut:
- Minulla on e27-kantaisia Philipsin himmennettäviä 4000K led-polttimoita, ja ne toimii kuin unelma. Mutta hintaakin on 55-60e/polttimo.
- Verkkokaupan himmennettäviä Viribright 4000K GU10 -valoja käytössä, mutta himmennettäessä lamput särisevät ikävästi. Valosävykin on vähän sinnepäin (vaalean keltainen). Ei riittävän hyviä.
- Ledstore.fi:n 4000K gu10-polttimo on liian violetti.
GU10 LED-polttimo 4000K - suosituksia?
22
4158
Vastaukset
- 8+3
Eihän nuo maksa edes viittä euroa jos vain vaivautuisit ebaysta ostamaan, eli suoraan kiinasta, sieltä missä ne kaikki nykyään tehdään.
Ei ledeillä kannata yrittää valkoista tavoitella. Se on joko sinistä tai keltaista- minävaantaas
tulihan se sieltä, eeeebay.
osta kerrankaksi ja pety.
toimii joskus jopa vuoden.
2,5 vuoden ja satojen eurojen kokemuksella.
pysykää roskasta erossa :)
- 4000K
En ole kiinnostunut merkittömistä kiinalaisista. Mutta ebay on toki ok, jos on linkkiä laittaa hyväksi havaittuun malliin?
Ja miksiköhän Ledeillä ei kannata yrittää valkoista valoa?
Ainakin seuraavissa valkoinen valo tuntuu toimivan:
- Philipsin (kalliit) Led-lamput, kuten yllä mainittiin
- Lisäksi esim. autojen päiväajovalot yms tuottaa hyvää valkoista valoa
Eikö tosiaan kellään ole suositella mitään GU10-kantaista lediä?- rob
Autojen päivävalot on ehkä kamalin esimerkki valkoisesta valosta. Niiden ledit tuottavat likipitäen sinistä valoa. Niille se nyt anteeksi annettakoon, koska niillä ei sentään ole tarkoitus valaista mitään.
Useimmissa 2700-3000K mainostetuissa LED-spoteissa valokeilan keskellä on suuri alue n. 3500K värisenä ja sivuilla sitten kellertävää valoa.
Ledeillä on kohtalaisen vaikeaa saada puhtaan valkoista 4000K valoa, koska kaikki valkoiset ledit perustuvat siniseen lediin. Mitä vähemmän yritetään käyttää lämminsävyistä valoa tuottavaa loisteainetta, sitä kylmemmäksi valo LEDistä tulee, mutta samalla myös se sininen kajastus alkaa paistamaan läpi
http://www.olympusmicro.com/primer/lightandcolor/images/ledintrofigure10.jpg
Mitään loisteputkien kaltaista 4000K-valoa ledeistä on turha odottaa. Ehkä sitten kun RGB-ledit yleistyvät - rob
rob kirjoitti:
Autojen päivävalot on ehkä kamalin esimerkki valkoisesta valosta. Niiden ledit tuottavat likipitäen sinistä valoa. Niille se nyt anteeksi annettakoon, koska niillä ei sentään ole tarkoitus valaista mitään.
Useimmissa 2700-3000K mainostetuissa LED-spoteissa valokeilan keskellä on suuri alue n. 3500K värisenä ja sivuilla sitten kellertävää valoa.
Ledeillä on kohtalaisen vaikeaa saada puhtaan valkoista 4000K valoa, koska kaikki valkoiset ledit perustuvat siniseen lediin. Mitä vähemmän yritetään käyttää lämminsävyistä valoa tuottavaa loisteainetta, sitä kylmemmäksi valo LEDistä tulee, mutta samalla myös se sininen kajastus alkaa paistamaan läpi
http://www.olympusmicro.com/primer/lightandcolor/images/ledintrofigure10.jpg
Mitään loisteputkien kaltaista 4000K-valoa ledeistä on turha odottaa. Ehkä sitten kun RGB-ledit yleistyvätViestini pointti on siis se, että hyvää 4000K lediä tai ledejä ylipäätään, ei saa halvalla.
Ebaylla voi kokeilla ostaa suoraan kiinasta joku yksittäinen spotti testiksi, ja mikäli sen toteaa laadukkaaksi ja valon väri miellyttää, niin sitten tilaa lisää - minävaantaas
rob kirjoitti:
Viestini pointti on siis se, että hyvää 4000K lediä tai ledejä ylipäätään, ei saa halvalla.
Ebaylla voi kokeilla ostaa suoraan kiinasta joku yksittäinen spotti testiksi, ja mikäli sen toteaa laadukkaaksi ja valon väri miellyttää, niin sitten tilaa lisää22€ tullausraja 1.1.2013 huom!
halvimmat 1,65€/kpl n.3-4w (200lum)
kalleimmat 6-7€/kpl n.5-8w (350-500lum)
suomesta esim. philips 15,40€/kpl 2v takuu....
- esmart.de
Tilasin GU10-kantaisia 3,5 W:n, 4000K led lamppuja saksalaisesta verkkokaupasta eSmart.de. Nämä ovat olleet tosi hyviä!
Meillä on ollut niitä 9 kpl ulkona spottivaloina ja ainakin yhden talven ja kesän kokemuksella toimivat moitteettomasti ja tuo 4000 K:n värisävykin on juuri oikean puhtaan valkoinen.
Hinta oli tuolloin 10 €/kpl, nyt hinta näkyy laskeneen 6,99€/kpl (5W:n himmennettävä 9,99€). Postituskulut 15€ /lähetys. Tuli nopeasti DHL:n toimittamana kotiovelle asti.
Nettilinkki ostamaani lamppuun:
http://esmart-store.de/Spot-Strahler-LED/Fassung-GU10/Optima-Neutralweiss-LED-Spot-|-35W-30W-|-GU10::8.html
Sivut ovat saksaksi, mutta tilaus onnistui suht helposti myös näin saksaa taitamattomaltakin. Suosittelen!- anzio1
Näyttää noista lampuista tulleen niin suosittuja että ovat loppuneet esmart-storesta itse erehdyin miniintheboxiin lamput ovat yksi toisensa jälkeen alkaneet välkkyä
- leditbe
Tuolta löytyy:
www.ledikauppa.net- loslobos
ei löydy kuin kusenkeltaista 2700k-3000k!!!
- Värejä ammatikseni v
loslobos kirjoitti:
ei löydy kuin kusenkeltaista 2700k-3000k!!!
Mull on tossa kattokruunussa nyt muutama Philipsin 4W:n 2700 Kelvinin lamppu. Ne kyll mun silmään näyttää ns valkoisilta. Paketin kertoo sen olevan - yuo know- warm white, eli ei mikään kylmän lumen valkoinen, ei. Mutt on ne hiukka valkoisempia kuin vieressä olevat hehkulamput. Ja onneks multa ei ton väristä ruiski nivusistani. Jos sulta moista tulee, niin suosittelen lekurille menoa. Ties vaikka sokeritaudista kärsisit...
- Ammattivärittäjä
Värejä ammatikseni v kirjoitti:
Mull on tossa kattokruunussa nyt muutama Philipsin 4W:n 2700 Kelvinin lamppu. Ne kyll mun silmään näyttää ns valkoisilta. Paketin kertoo sen olevan - yuo know- warm white, eli ei mikään kylmän lumen valkoinen, ei. Mutt on ne hiukka valkoisempia kuin vieressä olevat hehkulamput. Ja onneks multa ei ton väristä ruiski nivusistani. Jos sulta moista tulee, niin suosittelen lekurille menoa. Ties vaikka sokeritaudista kärsisit...
:) kyllä nyt kelpaa kristallikruunussa valoa pitää - ledit kun kuluttaa sähköä yht vain 28 W entisten 'höyry'- vai hehkulamppujako lie olleet ne 7 kpl 25 W lamput, jotka ryösti multa siis 175 W. Siinä sielu lepää pelkästä ajatuksesta nauttiessa. :)
Ja kirkkauskin on jopa hiukka parempi 4W:n ledeisdä kuin 25 W:n 'höyry' eli hehkulampuilla :)
- 4000K
Kiitti vinkistä!
- 4000K
Kommenttini/kiitokseni siis esmart.de:lle. Juuri tällaista hain.
- Evastec
Evastecled.fi tarjoaa CREE inc 30 000h kestävillä 3w XPE chipeillä GU-10 sovituksia ensin ainakin 9w hinta on 8,15€ ja varustettuja 45asteisella avauskulmalla, joka havaittu olevan parempi sisävalaistukseen että saa valon säädettyä niin etttei se häikäise.
http://kodinvalaisimet.fi/
Heiltä voisi kysyä. Netistä en tosin löytänyt, oli vain GU10 kannalla 3000K.- miesmies1
tokmannilta hyundai 4000k led gu10 kannalla. on puhtaan valkoinen ja hinta 8,99. ei löydy verkkokaupasta, verkkokaupassa vain 3000k versio.
- Timo6
Tokmannilta minäkin ostin juuri. 4W, 4100K. Hyvän valkoinen Hyundai, 38ast kulmalla. Tilasivat myymälään lisää, siellä oli vain pari ennestään hyllyssä.
- 4500K
http://ledmaa.fi/LED Polttimot/gu10
Tuolta löytyi 4500K värisävyllä ja mukavalla hinnallaki. Itse suosin suomalaisia, kun takuut toimii huomattavasti paremmin.- Polly00
Menepä nyt siitä mainostamasta omaa firmaasi.
- 4500K
Polly00 kirjoitti:
Menepä nyt siitä mainostamasta omaa firmaasi.
Firma ei ole oma, mutta asiakas olen. Vainoharhaisuus on hieno asia. Eiköhän täälä olla kysymässä muilta ja auttamassa muita. En tiedä sinusta sitten.
- Ledstore
Hei. LedStore.fi GU10 on nykyään CRI98, joten se erä jossa oli violettia 5 vuotta sitten on mennyttä =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226049- 292120
- 1771952
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101133Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007- 73997
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765